Ponad tysiąc żołnierzy niemieckich weźmie w tym roku udział w ćwiczeniach na terenie Polski – powiedział gen. Bruno Kasdorf, inspektor wojsk lądowych Niemiec, na spotkaniu z dziennikarzami. Efektem współpracy wojskowej ma być też pierwsza wymiana batalionów. Polska jednostka zostanie podporządkowana niemieckiej brygadzie i wzajemnie.
– Chcemy przyspieszyć i zacieśnić naszą współpracę wojskową, aby podkreślić, jak ważnym sojusznikiem jest dla nas Polska – mówił gen. broni Bruno Kasdorf, inspektor wojsk lądowych Republiki Federalnej Niemiec, podczas briefingu prasowego poświęconego polsko-niemieckiej współpracy sił lądowych.
Wspólne manewry
W spotkaniu w warszawskim Centrum Weterana uczestniczył też gen. dyw. Janusz Bronowicz, inspektor wojsk lądowych. Obaj generałowie tłumaczyli, że wizyta gościa z Niemiec jest efektem porozumienia podpisanego w ubiegłym roku w Berlinie przez szefów MON obu krajów.
Dokument przewiduje rozwój współpracy sił lądowych Polski i Niemiec. – Cieszę się, że po takim krótkim czasie od podpisania porozumienia rozmawiamy już o jego detalach – podkreślił gen. Bronowicz. Natomiast gen. Kasdorf zaznaczył, że rozszerzając obecność w Polsce, Niemcy dają wyraźny sygnał solidarności i współdziałania w ramach NATO.
Przejawem tego wsparcia będzie udział niemieckich wojsk w ćwiczeniach na terenie Polski. Nasi zachodni sąsiedzi chcą m.in. wysłać pododdział pancerny na czerwcowe wielonarodowe ćwiczenia NATO „Saber Strike”. Zaplanowano je w Polsce na poligonie w Drawsku Pomorskim oraz w krajach bałtyckich.
Ponadto niemieccy czołgiści będą szkolić się z żołnierzami m.in. 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej podczas jesiennych manewrów „Dragon”. Nasi zachodni sąsiedzi zadeklarowali też swój udział w listopadowym ćwiczeniu dowódczo-sztabowym „Compact Eagle”, organizowanym przez dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. W sumie na polskich poligonach będzie ćwiczyć w tym roku sporo ponad 1000 niemieckich żołnierzy.
Wymiana batalionów
– Rewolucją w naszej współpracy będzie natomiast wzajemna wymiana batalionów – zapowiedział gen. Kasdorf. Tłumaczył, że zgodnie z planami polska jednostka ma zostać czasowo podporządkowana niemieckiej brygadzie, a niemiecki batalion będzie włączony do polskiej. Nie wiadomo jeszcze, które jednostki zostaną w to zaangażowane. Jak poinformował gen. Bronowicz, będą nad tym pracowały wojskowe grupy robocze opracowujące szczegóły wspólnych przedsięwzięć.
Niemiecki gość przypomniał, że już teraz żołnierze z jego kraju służą w Polsce, m.in. w kwaterze szczecińskiego Korpusu. Dodał też, że takie współdziałanie jest tym ważniejsze, że Korpus zwiększa swoją gotowość bojową. Zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Walii ma on zostać przygotowywany do roli organizatora regionalnych sił szybkiego reagowania.
Podczas dwudniowej wizyty w Polsce inspektor wojsk lądowych RFN rozmawiał też z gen. broni pil. Lechem Majewskim, dowódcą generalnym RSZ, o współpracy dotyczącej wymiany oficerów i słuchaczy wojskowych szkół. Gość odwiedził też 1 Warszawską Brygadę Pancerną w Wesołej i 9 Brygadę Wsparcia Dowodzenia DGRSZ.
autor zdjęć: Piotr Jaszczuk/ Centrum Weterana.
komentarze