moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Patalong: cywil może zostać komandosem

Kandydaci z cywila, którzy chcą trafić do Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu, będą musieli przejść egzaminy z WF i testy psychologiczne. Spodziewamy się dużego zainteresowania, a mamy zamiar wybrać najlepszych z najlepszych – mówi gen. dyw. Piotr Patalong. Szef Inspektoratu Wojsk Specjalnych podkreśla, że taryfy ulgowej nie będzie.

Dlaczego armia zdecydowała się otworzyć cywilom drogę do wojsk specjalnych?

Gen. dyw. Piotr Patalong: Do tej pory jednym z wymogów, jakie musieli spełniać kandydaci na komandosów, był uregulowany stosunek do służby wojskowej. Dlatego do rekrutacji stawali głównie żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych lub służb mundurowych. Jednak coraz bardziej dawał o sobie znać problem „drenowania” armii. Pozostałe rodzaje sił zbrojnych i wojsk także potrzebują doświadczonych i dobrze przygotowanych żołnierzy, dlatego nie może dziwić fakt, że sięganie tylko po kandydatów z wojsk lądowych, sił powietrznych czy marynarki wojennej nie w pełni mogło zaspokoić potrzeby wojsk specjalnych. Zachowując więc dotychczasowy system naboru, postanowiliśmy uruchomić alternatywny.

To było jedno z zaleceń Najwyższej Izby Kontroli

Kontrola NIK potwierdziła tylko to, co planowaliśmy dużo wcześniej. Jeszcze w strukturach Dowództwa Wojsk Specjalnych powstał projekt, którego ideą było poszerzenie ścieżki naboru do wojsk specjalnych. Postanowiliśmy wśród cywilów szukać wykształconych, zmotywowanych i sprawnych fizycznie kandydatów.
Projekt zakłada, że zostaną oni wyszkoleni od podstaw. Kilka dni temu w Jednostce Wojskowej Komandosów otwarto Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych. Teraz pracujemy nad dostosowaniem istniejącej bazy szkoleniowej oraz opracowaniem programów szkolenia.

Czy ci, którzy chcą trafić do tego Ośrodka, muszą wcześniej przejść selekcję?

Wszyscy kandydaci do służby w wojskach specjalnych przed rozpoczęciem szkolenia w Ośrodku będą poddawani egzaminom wstępnym. Nie będzie to typowa selekcja, jaka obowiązuje przy naborze do zespołów bojowych. Kandydaci będą poddani egzaminom z WF i oczywiście testom psychologicznym. Zapewniam, że taryfy ulgowej nie będzie. Spodziewamy się dużego zainteresowania służbą, a mamy zamiar wybrać najlepszych z najlepszych. Poprzeczka będzie ustawiona wysoko.

Kiedy rusza pierwszy turnus kandydatów do służby w wojskach specjalnych?

W drugiej połowie roku. To będzie szkolenie podstawowe i potrwa około sześć miesięcy. Planujemy co roku organizować dwa turnusy. Kandydatów będziemy szkolić w małych grupach. Na jednym turnusie będzie około 30 osób. Chcemy zapewnić jak największą efektywność szkolenia. To nie może być „masowa produkcja” kandydatów na komandosów. Samo szkolenie będzie się składać z trzech etapów: szkolenia zapoznawczego (trwa tydzień), indywidualnego (3,5 miesiąca) oraz specjalistycznego – 1,5 miesiąca. Na zakończenie wszystkich kandydatów czekają egzaminy.

Czy cywil po takim kursie będzie tak samo dobrym komandosem, jak żołnierze, którzy od dawna służyli w armii?

W Ośrodku będą szkoleni nie komandosi, lecz kandydaci na nich. Proces ich selekcji zasadniczo się nie zmienia. Każdy kursant po ukończeniu szkolenia, chcąc trafić do zespołu bojowego, będzie musiał przejść selekcję, jak wszyscy pozostali kandydaci. Nie ma dla nas znaczenia, gdzie kandydat wcześniej służył, w jakiej jednostce i na jakim stanowisku. I tak wszyscy chętni do służby w zespołach bojowych, bez względu na doświadczenie, zaczynają szkolenie na kursach bazowych. Nam zależy przede wszystkim na znalezieniu kandydatów o określonych predyspozycjach do służby w wojskach specjalnych, a nie o bogatej historii dotychczasowej służby. Za to dodatkowych punktów nie ma. Postanowiliśmy otworzyć drzwi dla kandydatów z cywila, bo dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli wybierać z jeszcze większej grupy niż do tej pory.
A to gwarantuje jakość.

W Ośrodku pracują już instruktorzy?

Ośrodek został utworzy przy Jednostce Wojskowej Komandosów i podlega jej dowódcy. Kadrę będą więc stanowić żołnierze JWK. Mamy tam doskonałych instruktorów, którzy wiele lat służyli na misjach w Macedonii, Iraku i Afganistanie. Baza szkoleniowa JWK jest bogato wyposażona, m.in. w obiekty do szkolenia taktycznego, wysokościowego, strzelnice, uruchomiono także jedną z najnowocześniejszych w Europie cyfrową wideostrzelnicę. Można tam prowadzić zajęcia ogniowe z użyciem amunicji bojowej. Kandydaci będą też mieli do dyspozycji halę sportową, sale wykładowe oraz pełne zabezpieczenie socjalne.

Ile kosztowało utworzenie nowego Ośrodka?

Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych będzie działał w ramach budżetu przydzielonego Jednostce Wojskowej Komandosów. Nie było także konieczności wydzielenia dodatkowych etatów.

rozmawiał Bogusław Politowski

autor zdjęć: Arch. Wojsk Specjalnych

dodaj komentarz

komentarze

~szymek
1453445760
Czytam wszędzie "rusza nabór", "teraz cywile", itd. ale zero konkretów? Co gdzie i najważniejsze kiedy? Zero informacji. Gdzie można się dowiedzieć w ogóle o zasadach naboru ?
38-B7-04-4A
~Katol
1421923440
~dla bezrobotnych , bo na takich Im szczególnie zależy . co po komandosi e, od 3 dzieci ? Gdzie byś go wysłał ? Chyba, żeby market ochraniał. To są misje największego ryzyka.
4B-26-E9-39
~pikus
1421876580
dobry pomysł - w końcu może będzie rzeczywiście większy wybór - powinno skusić wielu do spróbowania - jeżeli byłbym młodszy to bym spróbował
FB-3A-02-D6
~dla bezrobotnych
1421840040
Ten nabór jest raczej dla bezrobotnych, bo nawet jeśli ktoś ma predyspozycje i by chciał przystąpić do szkolenia to tak jak w artykule trwa ono około 6 miesięcy... a za co tu utrzymać dom jeśli się ma już rodzinę.... powinni dodać warunek: jesteś młody nie masz zobowiązań lub chcesz zabić czas wstąp do nas :D
4D-7C-C9-90
~Polak z Kurdystanu
1421790660
Szacunek dla Pana Piotra !! Bardzo dobrze go spominam w Iraku , jest prawdziwym złonierzem
B2-48-F5-28
~DOGAROV
1421785320
trzeba to bylo zrobic 11 lat temu a teraz pozostali wam tylko uczniowie i to tylko tych którzy byli zbyt slabi aby opuscic swe miasto za lepszym zycie (brak odwagi) szkoda czasu marnowac za takie grosze
7D-87-A1-CA
~Roman
1421777760
bardzo dobry pomysl. Interesuje mnie przedzial wiekowy od ilu do ilu lat mozna sie starac byc zolnierzem tej jednostki. Zy osoby nie bedace w wojsku, tez maja szanse. Pozdrawiam
25-5F-82-CE
~PGN
1421773920
Czy test z w-f będzie wyglądał np. podciąganie na drążku bieg 3km koperta ? czy zupełnie coś innego. Jeśli chodzi o testy psychiczne jakich pytań można się spodziewać aby się doskonale przygotować , bo wiem że około 60% chętnych na tym kończy z wynikiem negatywnym.
C4-57-0B-B2
~mirelama
1421767680
Kobiety rownież ?
59-CB-AC-A4

W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Hiszpański palimpsest
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
25 lat w NATO – serwis specjalny
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ogień w podziemiu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojsko inwestuje w Limanowej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Cena wolności
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jeśli nie Jastrząb, to…
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Weterani i bokser „Master”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO