moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Specjalsi otwierają drzwi dla cywilów

Do końca roku w Lublińcu rozpocznie działalność Ośrodek Szkoleniowy Wojsk Specjalnych. Na kursie „Commando” szkolić się będzie kilkadziesiąt osób, które wcześniej nie służyły w wojsku. Będą strzelać z broni używanej przez komandosów, ćwiczyć taktykę i jeździć na poligony. Najlepsi dostaną szansę doskonalenia umiejętności w jednostkach specjalnych.

– Szczegółowe warunki naboru kandydatów podamy już wkrótce. Wybierzemy tylko tych, którzy najlepiej sprostają naszym oczekiwaniom i których kwalifikacje są przez nas poszukiwane – podkreśla płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

Kurs „Commando”

Pierwszy kurs dla cywilów „Commando” rozpocznie się jesienią tego roku (nazwa nawiązuje do 1 Samodzielnej Kompanii Commando). Weźmie w nim udział nie więcej niż 30 kandydatów. Zanim jednak trafią oni na dwudziestoczterotygodniowe szkolenie, przejdą ostrą selekcję. Sprawdzian będzie zbliżony do tego, jaki przechodzą kandydaci do służby na stanowiskach poza zespołami bojowymi, czyli np. w logistyce i zabezpieczeniu. Selekcja obejmować będzie więc analizę ankiety personalnej, egzamin sprawnościowy oraz badania psychologiczne.

Kandydaci zakwalifikowani na szkolenie przez pół roku będą koszarowani na terenie ośrodka. Po miesiącu nauki złożą przysięgę wojskową, a po ukończeniu kursu uzyskają prawo do noszenia ciemnozielonego beretu wojsk specjalnych. Dowódca JWK ma zamiar zwrócić się do ministra obrony narodowej z prośbą, by absolwenci kursu mieli prawo nosić na mundurach odpowiednią naszywkę nawiązującą do 1 Samodzielnej Kompanii Commando.

Bez taryfy ulgowej

Zajęcia podczas kursu będą prowadzili etatowi instruktorzy. Wybranych zagadnień uczyć będą specjaliści z zespołów bojowych i pionu szkolenia JWK. Edukację przyszłych żołnierzy wesprą także byli żołnierze wojsk specjalnych.

Kurs będzie podzielony na dwie części. Na początku żołnierze przejdą szkolenie ogólnowojskowe, a później poznają podstawy działań taktycznych w operacjach specjalnych. Podczas zajęć posługiwać się będą karabinkiem HK416 i pistoletem USP, używanymi przez wojska specjalne. Poza tym zapoznani zostaną z każdym rodzajem uzbrojenia, którego używają żołnierze JWK. Będą strzelać z moździerza, granatnika podwieszanego i wyrzutni Carl Gustaf. Wezmą też udział w jednym zgrupowaniu poligonowym. Trening ogniowy rozpoczną od zajęć na wideostrzelnicy. – Po ukształtowaniu właściwych nawyków ćwiczyć będą na podstawie programu strzelań obowiązującego w jednostce – mówi jeden z komandosów z Lublińca.

Szacuje się, że podczas szkolenia ogniowego każdy kandydat zużyje ponad 2000 sztuk amunicji kalibru 5,56 mm oraz 9 mm. Ponadto podczas zajęć taktycznych kandydaci na specjalsów będą wykorzystywać amunicję barwiącą UTM (ma to urealnić szkolenie i rozwijać nawyk właściwej oceny ryzyka).

Na każdym etapie nauki umiejętności kandydatów na komandosów będą oceniane i weryfikowane. Osoby, które odpadną podczas kursu lub nie zdadzą egzaminów końcowych, zostaną zwolnione do rezerwy. Natomiast ci, którzy pozytywnie ukończą kurs, zostaną powołani do służby na stanowiskach w jednostkach specjalnych: Komandosów, AGAT, Formoza i Nil. Tam przejdą kolejne etapy szkolenia i obejmą konkretne stanowiska. – Muszę ostudzić emocje wielu kandydatów przekonanych, że zaraz po kursie zostaną operatorami zespołów bojowych. Taką szansę otrzymają jedynie ci, którzy sprawdzą się podczas minimum trzyletniej służby w pododdziałach wsparcia, zabezpieczenia i dowodzenia, zyskają odpowiednie doświadczenie i zdobędą zaufanie – wyjaśnia płk Wiesław Kukuła.

Ośrodek na początek

– Zanim rozpoczniemy szkolenie, minie kilka miesięcy. W tym czasie wyznaczymy żołnierzy do służby w ośrodku, doprecyzujemy program nauczania i przygotujemy instruktorów – tłumaczy dowódca JWK. Ośrodek ma jednak służyć nie tylko cywilom. W nowej placówce będą odbywać się też szkolenia i kursy specjalistyczne dla żołnierzy wszystkich jednostek specjalnych. – Nie oznacza to także, że ośrodek zastąpi dotychczasowe sposoby naboru do jednostki. Wciąż podstawową formą pozostaje selekcja kandydatów spośród żołnierzy innych jednostek wojskowych, a także funkcjonariuszy straży granicznej, więziennej, policji oraz służb specjalnych – wyjaśnia płk Kukuła.

O potrzebie stworzenia placówki, która miałaby szkolić w dziedzinie operacji specjalnych, mówiono niemal od początku istnienia wojsk specjalnych jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych. Na początku 2013 roku w Jednostce Wojskowej Komandosów powstała koncepcja ośrodka szkolenia, którą później dopracowano w ówczesnym Dowództwie Wojsk Specjalnych. Prace nad „szkołą komandosów” zbiegły się z kontrolą Najwyższej Izby Kontroli, którą w wojskach specjalnych przeprowadzono w marcu 2013 roku. Mimo pozytywnej oceny, inspektorzy NIK-u w swoim raporcie sugerowali modyfikacje systemu naboru do WS, tak aby do służby mogli aplikować także cywile.

W Dowództwie Wojsk Specjalnych zapadła decyzja, że to właśnie Jednostka Wojskowa Komandosów będzie odpowiedzialna za stworzenie ośrodka szkolenia. Dlaczego? Ponieważ to JWK dysponuje odpowiednią infrastrukturą szkoleniową, w jej szeregach służą doświadczeni komandosi, weterani wielu misji wojskowych m.in. w Iraku i Afganistanie. Lubliniecka jednostka jest też największym oddziałem wojsk specjalnych i w związku z tym ma największe potrzeby naboru nowych żołnierzy.

Powstanie Ośrodka Szkolenia Wojsk Specjalnych to dopiero początek zmian w szkoleniu komandosów. W przyszłości w Lublińcu ma powstać także szkoła podoficerska, a docelowo Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Irek Dorożański dla JWK

dodaj komentarz

komentarze

~stachu
1424011620
z tego, co wiem, to na szeregowego wystarczy gimnazjalne (i do kursu chyba ono wystarczy), ci z odbytą służbą przygotowawczą się chyba nie kwalifikują na to szkolenie, ponieważ odbyli ją ogólne przeszkolenie wojskowe, więc mogą startować od razu na selekcję do zespołów bojowych jako żołnierze rezerwy...
30-BC-C5-7E
~tomcio
1421920020
czy wiek ma znaczenie by dostać się do tej selekcji ?
88-CC-05-9C
~cycek007
1421769300
Trzeba mieć wykształcenie średnie (mature)... czy po ZSZ też jest szansa?
B4-3C-24-3C
~pytający
1421765040
A dlaczego do GROMu nie mozna?
93-D5-C3-46
~Katol
1421751300
~Kubi - Tak. Mają . Ogromne. Nawet są preferowane. Szczególnie zależy od przestępstwa. Składaj i powodzenia . Masz społeczny handikap. p.s. Przyprowadź kolegów z kryminału .
4B-26-E9-39
~artur
1421747160
do jakiego wieku można się zglaszac
41-A6-2C-93
~Kubi
1421745720
Osoby karane nie maja szans na proces rekrutacji ??
DC-36-1B-02
~olisa
1421743920
Czy ktoś po służbie przygotowawczej też może się zgłosić ?
16-E5-C0-39
~Kazik
1421692800
narazie z dokumentami się strzymaj najpierw selekcje przejdź mordercze maszerowanie i tak dalej
84-37-82-67
~Katol
1421692740
~marian - jak sam do tego nie dojdziesz to nie składaj.
4B-26-E9-39
~marian
1421671080
Od kiedy i jakie dokumenty mozna skladac do takiej jednostki?
4C-1E-D9-EC

NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Odstraszanie i obrona
Na straży wschodniej flanki NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Barwy walki
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kadisz za bohaterów
V Korpus z nowym dowódcą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO na północnym szlaku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rakiety dla Jastrzębi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zachować właściwą kolejność działań
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejne FlyEle dla wojska
Strażacy ruszają do akcji
Święto stołecznego garnizonu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Szarża „Dragona”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO