moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Taktyka na nartach

W kamizelkach taktycznych, z bronią i zasobnikami pokonywali codziennie nawet kilkanaście kilometrów. Poruszali się na nartach skiturowych po płaskim terenie i zdobywali strome zbocza. Uczyli się przyjmowania właściwej postawy strzeleckiej i ćwiczyli rzut granatem. Kilkudziesięciu podchorążych z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu szkoliło się w Karkonoszach.


Na dwutygodniowe szkolenie taktyczno-narciarskie pojechało 72 podchorążych. To studenci drugiego roku. – Tego typu szkolenie nasza uczelnia zorganizowała po raz drugi. Pod koniec ubiegłego roku z taktyką na nartach zapoznali się podchorążowie ostatniego roku studiów – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Na początek pług

Uczestnicy rozpoczęli szkolenie od podstaw. Pod okiem szkolnych instruktorów przez kilka godzin dziennie trenowali zjazdy na nartach klasycznych. – Większość szkolonych nigdy nie jeździła na nartach. Uczyliśmy ich technik prawidłowego poruszania się i utrzymywania właściwej postawy. Podstawy były bardzo ważne, bo mieliśmy tylko kilka dni, by przygotować ich do zajęć z taktyki – tłumaczy ppłk Dariusz Lenart z Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej uczelni.

Podchorążowie uczyli się jazdy pługiem, prawidłowego skręcania i jazdy równoległej. Ćwiczyli też hamowanie ślizgiem oraz zjazdy. – To była doskonała rozgrzewka i jednocześnie nauka w przyspieszonym tempie – przyznaje kpr. pchor. Daniel Popławski.

Ale prawdziwym wyzwaniem dla narciarskich nowicjuszy były zajęcia z taktyki. – Ich celem jest przygotowanie przyszłych oficerów do prowadzenia działań w specyficznym środowisku walki, jakim są góry w zimie – wyjaśnia płk dr Lech Plezia, kierownik Zakładu Działań Połączonych WSOWL. – Już sam fakt, że muszą się poruszać na nartach, daje pewne ograniczenia. Jeszcze trudniej robi się, gdy żołnierze działają w pełnym oporządzeniu w niskich temperaturach.

Podchorążowie zamienili klasyczne narty na sprzęt skiturowy (narty do przemieszczania się w ternie płaskim, na stromych podejściach i ostrych zjazdach). – Rozpoczęliśmy od prostych zadań, czyli nauki poruszania się. Sprzęt można porównać do nart biegowych, bo wiązania umożliwiają zarówno chodzenie po płaskim terenie, jak i wchodzenie pod górę i zjazdy ze stoków – tłumaczy płk Plezia.

Wysoki Kamień

Podczas zajęć studenci byli w pełnym umundurowaniu, w kamizelkach taktycznych, z bronią i ważącymi kilkanaście kilogramów zasobnikami. – Wykonywaliśmy marsze kondycyjne w dzień i w nocy w różnym terenie. Poruszaliśmy się utartymi ścieżkami i na przełaj. Każdego dnia pokonywaliśmy od kilku do kilkunastu kilometrów – opowiada podchorąży Popławski.


Ponadto uczyli się, jak prawidłowo przyjmować postawę strzelecką, jak wykorzystywać przyrządy celownicze w niskich temperaturach i w jaki sposób podczas strzelania użyć kijków narciarskich. – Te posłużyć mogą jako podpórki pod broń, co daje stabilniejszą postawę strzelecką – wyjaśnia podchorąży. Poza tym przyszli dowódcy bytowali w trudnych warunkach, uczyli się, jak zajmować rubieże, trenowali marsze z ubezpieczeniem i rzut granatem.

– Żołnierze muszą być przygotowani na różnego rodzaju scenariusze walki. Może się zdarzyć, że poruszając się w górskim terenie, zostaną zaatakowani. Muszą wiedzieć, jak walczyć w takich warunkach, jak odpowiedzieć ogniem – tłumaczy płk Plezia.

W przyszłym tygodniu podobne szkolenie przejdą podchorążowie z grupy rozpoznania ogólnego, aeromobilnej, rakietowej i artylerii, przeciwlotniczej i saperskiej.

Studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych na treningi w Karkonosze wyjeżdżają od jesieni 2013 roku. Wówczas uczelnia kupiła w Szklarskiej Porębie były ośrodek wypoczynkowy „Wysoki Kamień”. Dzięki nowej bazie szkoleniowej podchorążowie systematycznie uczą się wojskowej taktyki w lasach, trenują wspinaczkę i jazdę na nartach.

MKS

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1421412180
kupcie quady i skutery śnieżne... .
4B-26-E9-39

Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
 
Ogień w podziemiu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ocalały z transportu do Katynia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Kurs z dzwonem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO