moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Łatwiej przedłużyć kontrakt w NSR

Ochotnik, który chce służyć w Narodowych Siłach Rezerwowych, będzie mógł złożyć wniosek drogą elektroniczną, nie musi też załączać do niego życiorysu czy informacji z Krajowego Rejestru Karnego. Takie zmiany zakłada projekt rozporządzenia MON. Nowe przepisy umożliwią także przedłużanie kontraktów bez przechodzenia całej procedury od nowa.


Ochotnicy, którzy chcą służyć w NSR, mogą podpisać kontrakt z wojskiem pod warunkiem, że spełniają określone wymagania (np. wiek, wykształcenie, zdrowie, niekaralność). Znowelizowana ustawa o powszechnym obowiązku obrony wprowadziła zmiany dotyczące zawierania kontraktów. Szczegółowe rozwiązania znalazły się w rozporządzeniu, które przygotował MON.

Jedną z nowości jest możliwość aneksowania umów z armią. – Jeszcze kilka miesięcy temu w sytuacji, gdy ochotnik zmieniał stanowisko, stopień lub jednostkę wojskową, lub gdy chciał dalej pełnić służbę po zakończeniu kontraktu, konieczne było uruchomienie procedury zawarcia nowej umowy. Obecnie nie jest już wymagana ponowna weryfikacja kandydata do NSR i podpisywanie z nim kolejnego dokumentu – wyjaśnia płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych.

Mniej dokumentów i przez Internet

Zgodnie z nowymi przepisami żołnierz, któremu kończy się kontrakt, a chce dalej pełnić służbę w NSR, może złożyć wniosek o jego przedłużenie. Tyle, że nie później niż trzy miesiące przed upływem umowy.

Projekt upraszcza też procedurę wstępowania do Narodowych Sił Rezerwowych. Rozporządzenie zawiera wzór wniosku, jaki musi złożyć ochotnik zainteresowany służbą w NSR. Można go złożyć drogą elektroniczną. Co więcej, nie trzeba już załączać do wniosku życiorysu, aktu urodzenia, informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz zaświadczenia pracodawcy. Wystarczy, że w dokumencie znajdą się informacje dotyczące karalności i zatrudnienia ochotnika.

Więcej informacji o ćwiczeniach

– Projekt doprecyzowuje zapis mówiący o tym, że dowódca jednostki musi odpowiednio wcześnie poinformować żołnierza o terminach ćwiczeń wojskowych – dodaje płk Jankowiak.


W przypadku ćwiczeń rotacyjnych informację o terminie żołnierz otrzyma nie później niż na 30 dni przed upływem roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym ćwiczenia będą się odbywały. Z kolei o planowanych ćwiczeniach długotrwałych dowódca będzie musiał powiadomić żołnierza nie później niż na pół roku przed terminem wezwania na ćwiczenia. W pozostałych przypadkach – co najmniej na 90 dni przed ich rozpoczęciem. Obowiązek takiego powiadomienia nadal nie będzie dotyczył ćwiczeń wojskowych prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Kto może służyć w NSR

Narodowe Siły Rezerwowe powstały 1 stycznia 2010 roku. Aby ubiegać się o powołanie do NSR, trzeba spełnić ogólne wymagania dotyczące osób powoływanych do czynnej służby wojskowej. Chodzi m.in. o: polskie obywatelstwo, zdolność psychofizyczną do pełnienia służby oraz odpowiedni wiek (dla korpusu szeregowych – do 50 lat, dla podoficerów i oficerów – do 60 lat).

Kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach NSR może ponadto zostać zawarty z żołnierzem rezerwy, żołnierzem w czynnej służbie wojskowej oraz żołnierzem pełniącym zawodową służbę wojskową lub służbę kandydacką, który ochotniczo zgłosił się do wykonywania obowiązków. Tu wymagane jest m.in. odpowiednie wykształcenie (gimnazjalne – dla stanowisk przeznaczonych dla szeregowych; średnie – w przypadku stanowisk podoficerskich; wyższe – stanowisk przeznaczonych dla oficerów), niekaralność, kwalifikacje i umiejętności przydatne w siłach zbrojnych oraz zaliczenie sprawdzianu z wychowania fizycznego.

Zawarcie kontraktu może być również uzależnione od posiadania przez żołnierza rezerwy poświadczenia bezpieczeństwa. W przypadku ochotnika, który wcześniej nie odbywał czynnej służby wojskowej, warunkiem niezbędnym do ubiegania się o przyjęcie do NSR jest zaliczenie służby przygotowawczej i zdanie kończącego ją egzaminu.

PG

autor zdjęć: arch. BSP, arch. 17 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strażacy ruszają do akcji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
Ogień w podziemiu
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
V Korpus z nowym dowódcą
Kurs z dzwonem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO