moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czołgi PT-91 Twardy zastąpiły T-72

Udział w „Anakondzie”, szkolenie z wykorzystaniem systemu symulacji pola walki PACAST – to istotne wydarzenia mijającego roku w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego z Braniewa. Najważniejsze dla żołnierzy było jednak przezbrojenie jednostki w nowy sprzęt. 

9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego jest jedną z czterech jednostek pancernych w Wojsku Polskim. Stacjonuje w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Przeznaczona jest do działań bojowych w składzie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W skład Brygady wchodzą m.in.: batalion dowodzenia, bataliony czołgów, batalion zmechanizowany, dywizjon artylerii samobieżnej, dywizjon artylerii przeciwlotniczej i pododdziały logistyczne.

W wyposażeniu jednostki są m.in. bojowe wozy piechoty, działa samobieżne kalibru 122 mm, a jeszcze do niedawna stacjonowały tu czołgi T-72. W tym roku zostały one zastąpione przez PT-91. Pierwsze transporty z „twardymi” dotarły do Braniewa pod koniec lipca.

Nie tylko „Anakonda”

Pancerniaków z Braniewa nie zabrakło na największych tegorocznych manewrach „Anakonda ‘14”. Żołnierze ćwiczyli także w koszarach. – W październiku podczas ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Żbik” sprawdzano dowództwo 1 Batalionu Czołgów. Na potrzeby szkolenia na terenie jednostki zorganizowano specjalną stacjonarną infrastrukturę koszarową i polową – mówi mjr Paweł Zaganiaczyk, p.o. oficer prasowy 9 Brygady.

W jednostce szkolili się także żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych. Na ćwiczenia rotacyjne przybyło do Braniewa 60 żołnierzy m.in. z Warszawy, Gdańska i Elbląga.

Ostatnim testem wyszkolenia braniewskich pancerniaków było listopadowe ćwiczenie „Tumak ‘14”, prowadzone na szczeblu 16 Dywizji. Na poligon w Bemowie Piskim wyjechało ponad 2 tysiące żołnierzy.

– Ten rok zapamiętamy także dlatego, że nasi żołnierze po raz pierwszy mieli możliwość szkolić się z wykorzystaniem system symulacji pola walki PACAST. Ponad 30 żołnierzy wyjechało do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych do Wrocławia i tam wzięło udział w treningu sztabowym pod kryptonimem „Banówka-2/14” – mówi płk Jan Rydz, dowódca 9 Brygady. Korzystając z symulatora, żołnierze z Braniewa mieli okazję zaplanować komputerowo operacje taktyczne, m.in. natarcie, obronę czy manewr.

Płk Jan Rydz, dowódca 9 Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego z Braniewa

Sukcesy nie tylko wojskowe

Żołnierze potwierdzili poziom swojego wyszkolenia także podczas zawodów. – Dużą niespodziankę sprawili nam chemicy. W zawodach użyteczno-bojowych zespołów obrony przed bronią masowego rażenia na szczeblu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wygrali wszystko, co było do wygrania – mówi mjr Zaganiaczyk.

Pierwsza lokata przypadła braniewskim żołnierzom także podczas zawodów użyteczno-bojowych wojsk pancernych i zmechanizowanych, organizowanych na szczeblu 16 DZ. Najlepszy okazał się pluton z 1 Batalionu Czołgów.

Nie zabrakło również sukcesów sportowych. W zorganizowanych przez Brygadę I Mistrzostwach 16 Dywizji Zmechanizowanej w Półmaratonie braniewscy pancerniacy zdobyli dwie pierwsze lokaty indywidualnie oraz pierwsze miejsce zespołowo. Reprezentacja Brygady zajęła też pierwsze i trzecie miejsce indywidualnie oraz pierwsze miejsce drużynowo w Mistrzostwach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w biegu patrolowym.

We wrześniu reprezentacja 9 BBKPanc wygrała Mistrzostwa Grupy 3 Wojsk Lądowych w pięcioboju wojskowym oraz stanęła na najwyższym podium w klasyfikacji drużynowej mistrzostw 16 DZ w biegach przełajowych.

Pomnik na 20 -lecie

9 Brygada Kawalerii Pancernej została sformowana w 1994 roku w Braniewie. Przejęła tradycje oddziałów Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, 28 Saskiego Pułku Czołgów Średnich i 27 Pułku Zmechanizowanego Ułanów im. Króla Stefana Batorego. W mijającym roku jednostka obchodziła 20. rocznicę powstania. Z tej okazji minister obrony narodowej nadał jej wyróżniająca nazwę „Braniewska”. Rocznica była także okazją do odsłonięcia pomnika patrona jednostki – króla Stefana Batorego. Kamień węgielny pod pomnik wmurowano w braniewskich koszarach w czerwcu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Arch. 9 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1420416540
Jak przeglądam te niedoinwestowane jednostki "lądowe" to myślę sobie ; ktoś w sztabie jest łebski , bo wie , że i tak wygra lotnictwo. ale potem myślę sobie , ze F-16 nie zajmie budynku .. ..
4B-26-E9-39
~Katol
1420412460
t-72 = 1972 2015 - 1972 = 43 . Czy nie lepiej z te 8 mld zł na Orkę kupić Leopard A7 ?
4B-26-E9-39
~funk
1420405380
potwierdzam północno zachodnia czesc wojewodztwa
01-0A-3A-D0
~lux
1420393500
Pani Paulino, jednostka stacjonuje w polnocno-zachodniej czesci wojewodztwa
10-52-D9-5C
~Wiesław Nurkiewicz
1420370520
Z okazji nadejścia Nowego Roku 2015 składam Dowództwu jak i wszystkim Żołnierzom 9 Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego w Braniewie najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności zarówno w służbie jak i w życiu osobistym. Życzę też aby nie musieli Oni, jak moi przodkowie sprawdzać się w prawdziwym boju o Polskę. Z wyrazami szacunku Wiesław Nurkiewicz, bratanek ostatniego dowódcy kawalerii 27 Pułku Ułanów z Nieświeża Zdzisława Nurkiewicza. Jest mi szczególnie miło, gdyż miałem przyjemność wbijać Gwóźdź z nazwiskiem mojego stryja Rotmistrza AK Zdzisława Nurkiewicza do drzewca sztandaru w/w Jednostki.
F3-4D-D5-70

Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
 
Po przeprawie ruszyli do walki
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojskowe Oscary przyznane!
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W obronie wschodniej flanki NATO
Uwaga, transformacja!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Rajd ku czci saperów
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Układ nerwowy Mieczników
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pierwsi na oceanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO