moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdarzyło się w 2014 roku – część III

Międzynarodowe ćwiczenia „Anakonda 2014”, największa od lat defilada ulicami Warszawy z okazji Święta Wojska Polskiego oraz szczyt NATO w Newport – to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na trzecią część naszego przeglądu.Lipiec

Działania Rosji względem Ukrainy łamią fundamentalne zasady, na których opiera się międzynarodowe bezpieczeństwo. Obecny konflikt jest najpoważniejszym wyzwaniem dla Europy od czasów zimnej wojny – podkreślał Bronisław Komorowski podczas spotkania z prezydentami państw Europy Środkowej i Wschodniej.


Prezydent podpisał ustawę offsetową. W myśl jej zapisów to resort obrony będzie odpowiedzialny za umowy offsetowe zawierane z zagranicznymi koncernami zbrojeniowymi. To wyraz zmiany podejścia rządu do umów mających skompensować zakupy u zagranicznych kontrahentów poprzez transfer technologii do rodzimej gospodarki. Od tej pory tego rodzaju transakcje nie będą oceniane wyłącznie z punktu widzenia wskaźników ekonomicznych, bardziej ma się liczyć ich znaczenie dla obronności kraju. – Przyjęcie nowej ustawy wynika z konieczności równoczesnego budowania zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiarygodnych zdolności przemysłowych – mówił w parlamencie wiceminister Czesław Mroczek.

W Krakowie w miejsce rozformowanego 2 Korpusu Zmechanizowanego powołano Centrum Operacji Lądowych – Dowództwo Komponentu Lądowego. Podstawowym zadaniem nowej struktury, na czele której stanął gen. bryg. Cezary Podlasiński, jest kierowanie jednostkami sił lądowych utworzonymi na czas wojny. W czasie pokoju COL ma prowadzić ćwiczenia i oceniać gotowość żołnierzy wyznaczonych m.in. do pełnienia dyżurów w grupach bojowych Unii Europejskiej czy Siłach Odpowiedzi NATO.


Lipiec w telegraficznym skrócie
Gen. dyw. Janusz Bojarski objął stanowisko komendanta rzymskiej Akademii Obrony NATO. Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział opracowanie ustawy o dowodzeniu armią w czasie wojny, która dokończy proces wdrażania reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Polscy inżynierowie z Teldatu i Polskiego Holdingu Obronnego zaprojektują nową wersję anteny dla zestawów Patriot. MON zamówiło pierwsze trzydzieści cztery Rosomaki WRT, czyli wozy rozpoznania technicznego. W Radomiu otwarto nową siedzibę Fabryki Broni „Łucznik”.


 

Sierpień

Istnieje taka wartość, za którą, jeśli trzeba, płaci się własnym życiem. Tą wartością jest ojczyzna. Wielu podczas powstania za nią zginęło, wielu cierpiało, wszyscy byli na to gotowi, bo wiedzieli, że tak po prostu trzeba. Dlatego my, obdarzeni tak wyjątkową spuścizną, przez cały czas, niezmiennie rok po roku, mówimy: dziękujemy i pamiętamy – powiedziała Ewa Kopacz, marszałek Sejmu, na obchodach 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.


Przetarg na dostawę 30 śmigłowców szturmowych wszedł w decydującą fazę. Pierwotnie program modernizacji technicznej zakładał, że procedura zakupu nowych śmigłowców bojowych ruszy dopiero w 2017 roku. MON zdecydowało jednak o przyspieszeniu tego programu. 1 sierpnia minął termin zgłaszania się firm zainteresowanych udziałem w tym postępowaniu. O kontrakt na dostarczenie armii trzydziestu śmigłowców chce walczyć dziesięć polskich i zagranicznych firm. Rozstrzygnięcia poznamy najpóźniej na przełomie 2015 i 2016 roku, tak aby dostawy maszyn mogły rozpocząć się w 2017 roku. Drugi program śmigłowcowy – chodzi o dostawę 70 śmigłowców wsparcia bojowego i zabezpieczenia – jest już w końcowej fazie. O kontrakt walczą trzy podmioty – konsorcjum Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporations i Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o.; konsorcjum Airbus Helicopters, Heli Invest Sp. z o.o. Services SKA oraz Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” SA.

W największej od kilku lat defiladzie w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego wzięło udział około 1200 żołnierzy, nie tylko Polaków, ale też wojskowych z USA i Kanady, którzy od kilku miesięcy szkolą się w Polsce. Na niebie zaprezentowało się ponad 50 samolotów i śmigłowców, a ulicami miasta przejechało 130 pojazdów. – Żołnierze mają prawo być dobrze dowodzeni i dlatego życzę awansowanym generałom, aby byli wierni tej żelaznej zasadzie – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas tradycyjnej uroczystości wręczenia nominacji generalskich.


Sierpień w telegraficznym skrócie
ORP „Flaming” rozpoczął dyżur w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Z okazji Święta Wojska Polskiego wyróżniający się żołnierze, jednostki i instytucje wojskowe zostali uhonorowani wpisami do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” oraz odznaczeniami. Weszła w życie znowelizowana ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP. Holenderskie F-16 zastąpiły lotników z Francji w obsadzie NATO-wskiej misji Air Policing.


 

Wrzesień

Dzisiejsza „Anakonda” 14 lat temu była pewnie raczej skromną polską żmiją, może nawet poczciwym zaskrońcem, dzisiaj rzeczywiście powoli zamienia się w groźnego zwierza, trochę egzotycznie brzmiącego w Polsce – mówił prezydent Bronisław Komorowski na zakończenie ćwiczeń „Anakonda 2014”.


Trzech żołnierzy, w tym Polak – st. chor. Rafał Celebudzki – zginęło w wyniku ataku terrorystycznego na konwój w Kabulu. Żołnierze jechali drogą z lotniska do ambasady USA w stolicy Afganistanu. Zamachowiec samobójca zdetonował samochód pułapkę obok wojskowej kolumny.


Na kilku poligonach w całej Polsce odbyły się największe tegoroczne manewry „Anakonda 2014”. Wzięło w nich udział dwanaście i pół tysiąca żołnierzy z dziewięciu państw NATO, m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Na poligony wyjechało między innymi 126 transporterów opancerzonych, w powietrzu ćwiczyło 25 samolotów, w morze wyszło 17 okrętów.

Żołnierze wojsk specjalnych z 15 państw NATO ćwiczyli w Polsce na manewrach „Noble Sword 14”. – Ćwiczenia „Noble Sword 14” to certyfikacja m.in. polskich sił specjalnych. Mają one duże znaczenie dla Polski, ale także dla całego Sojuszu. Z niecierpliwością oczekujemy na moment, w którym Polska obejmie funkcję państwa ramowego Komponentu Sił Specjalnych NATO – mówił gen. broni Marshall Webb, z Dowództwa Kwatery Głównej Operacji Specjalnych NATO.


Wrzesień w telegraficznym skrócie
W Kielcach odbył się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Najlepsze produkty zbrojeniówki nagrodzone zostały Defenderami. W walijskim Newport obradował szczyt NATO, głównymi tematami była strategia Sojuszu po zakończeniu misji ISAF w Afganistanie i rozwój sytuacji na Ukrainie. Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, został wicepremierem w rządzie Ewy Kopacz. Ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali w Belwederze w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego umowę o utworzeniu wspólnej brygady. W Gdańsku odbyły się uroczystości położenia stępki pod budowę okrętu Kormoran II, który ma wejść do służby w 2016 roku.

MC

autor zdjęć: Łukasz Kamiński / prezydent.pl, mjr Robert Siemaszko / DPI MON, st. chor. Arkadiusz Dwulatek/ Combat Camera DORSZ, Tadeusz Dytko, Bartosz Bera / rbsphotos.com, chor. Artur Zakrzewski / DPI MON, st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ, st. szer. Michał Chudziński

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko inwestuje w Limanowej
 
Animus Fortis, czyli mężny duch
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ogień w podziemiu
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Psiakrew, harmata!
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy ratują i leczą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zmiany w dodatkach stażowych
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jak wyszkolić pilota F-16?
Hiszpański palimpsest
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Będzie można zostać snajperem lądowym
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Weterani i bokser „Master”
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO