moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pionierscy logistycy

Jej powstanie było pierwszym efektem wejścia Polski do NATO w 1999 roku. W ciągu kilku miesięcy armia musiała utworzyć jednostkę do zabezpieczania logistycznego pododdziałów zgłoszonych do sił reagowania Sojuszu. Zadanie to powierzono 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej.Przystępując do NATO, Polska zobowiązała się nie tylko do posiadania określonej liczby jednostek bojowych, które będą miały uzbrojenie kompatybilne z armiami innych państw Sojuszu. Wojsko musiało także zadeklarować, że w razie potrzeby wyśle żołnierzy (i sprzęt) za granicę, zapewniając im zabezpieczenie logistyczne podczas misji (m.in. paliwo, wodę i amunicję). Do tego zadania, jak ocenił wówczas Sztab Generalny Wojska Polskiego, potrzebna była jednostka w sile brygady.

Decyzja o utworzeniu w Opolu, w miejsce likwidowanej 10 Brygady Zmechanizowanej, brygady logistycznej o tym samym numerze zapadła w lutym 1999 roku. Kilka miesięcy później jej żołnierze musieli zdać pierwszy test bojowy – utworzyć w Macedonii, na potrzeby 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego z Bielska-Białej, Narodową Grupę Zabezpieczenia Logistycznego (National Support Element – NSE).

Płk. Adam Słodczyk, dowódca 10 Brygady Logistycznej (pierwszy z prawej).

Ponieważ sprawdzian wypadł wzorowo, Sztab Generalny WP zdecydował o rozbudowie Brygady o kolejne bataliony. Powierzył jej także dodatkowe zadania związane ze wsparciem logistycznym jednostek operacyjnych w czasie pokoju i wojny.

Struktura

10 Opolska Brygada Logistyczna składa się z ośmiu batalionów i jest rozmieszczona w czterech garnizonach. Największym jest Opole, gdzie mieści się jej dowództwo i sztab, dowództwo Narodowego Elementu Wsparcia, Batalion Dowodzenia i Zabezpieczenia, 1 i 2 Batalion Logistyczny, 55 Batalion Remontowy, Batalion Składowania oraz Grupa Wsparcia Medycznego. Poza stolicą Opolszczyzny pododdziały 10 BLog są rozlokowane w: Oleśnicy, gdzie stacjonuje 82 Batalion Ewakuacji Sprzętu, Komprachcicach – 91 Batalion Logistyczny oraz w Żaganiu – 11 Batalion Remontowy.

Uzbrojenie i sprzęt wojskowy

Ponieważ opolska brygada to przede wszystkim jednostka logistyczna, jej żołnierze dysponują szeroką gamą samochodów transportowych: małej ładowności (Fiat Ducato i VV Crafter), średniej ładowności (Iveco Eurocargo i Star 944) i dużej ładowności (Iveco Stralis, Jelcz 622, Jelcz 662 OP z opancerzoną kabiną, Jelcz P862 z urządzeniem samozaładowczym Multilift Mk IV).

Żywność jest przewożona w chłodniach oraz chlebowozach na podwoziu samochodu Star i Iveco, natomiast woda jest transportowana pojazdami Jelcz 662 CW 10 i Star 266 CW 3000.


Logistycy na poligonie. Film: arch. 10 Blog

Brygada dysponuje cysternami paliwowymi na bazie Jelcza i Stara, zestawami dalekiego zasięgu (ciągnik siodłowy wraz z naczepą – Volvo FH 12 i MAN), zestawami niskopodwoziowymi (Iveco, Mercedes, MAN) oraz samochodami wyposażonymi w urządzenia dźwigowe HIAB (Jelcz P862 i Iveco).

Wszystkie bataliony 10 Brygady Logistycznej posiadają również pojazdy przeznaczone do remontu sprzętu w warunkach polowych. Są to warsztaty na podwoziu pojazdu Star 266: WOP – warsztat obsługi pojazdów, WRP – warsztat remontów pojazdów, PSŁ-16 – polowa stacja ładowania, WSB – warsztat spawalniczo-blacharski oraz RWEM – warsztat remontu sprzętu uzbrojenia i elektroniki.

W 2014 roku do 10 Brygady Logistycznej trafiło sporo drobnego, ale niezbędnego sprzętu specjalistycznego, w tym 20 wózków transportowych BALKANCAR RECORD AD MPR 20, 15 podnośników widłowych Samson 45.8 i siedem podnośników widłowych Herkules 210.10. Jednostka otrzymała cysternę – dystrybutor CN33D z ciągnikiem Jelcz C642 oraz sanitarkę na podwoziu Mercedesa Sprintera.


Jeśli chodzi o uzbrojenie, to żołnierze 10 Blog są wyposażeni jedynie w broń osobistą: pistolety WIST, karabinki szturmowe Beryl, karabinki kbk AKMS, karabiny maszynowe PK oraz granatniki przeciwpancerne RPG-7.

Poligony i misje

W mijającym roku żołnierze z Opola brali udział w sześciu ćwiczeniach poligonowych. Rozpoczęli w lutym 2014 treningiem sztabowym „Młynówka 14”, prowadzonym dla żołnierzy dowództwa i sztabu XV zmiany PKW w Afganistanie. W tym samym miesiącu, w czasie „Przerzutu – XV”, szkolił się już nie sztab, lecz logistycy przygotowujący się do wyjazdu w ramach XV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Zakończeniem przygotowań do misji w tym kraju było marcowe szkolenie „Bagram XV”.

Opolscy logistycy pojawili się ponownie na poligonie we wrześniu, kiedy to podczas ćwiczenia „Ametys 14” szkoliło się prawie 500 żołnierzy z Batalionu Dowodzenia i Zabezpieczenia, Batalionu Składowania, 2 Batalionu Logistycznego, 11 Batalionu Remontowego z Żagania, 82 Batalionu Ewakuacji Sprzętu z Oleśnicy oraz medycy z Grupy Zabezpieczenia Medycznego. Wrzesień to „Anakonda 14”, podczas której opolscy logistycy odpowiadali za żywienie ćwiczących wojsk.

Rok szkoleniowy zakończyło grudniowe, wspomagane komputerowo, ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Śląsk 14”.


W 2014 roku żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej brali udział w XIV i XV zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie (ponad 150) oraz w II zmianie PKW w Republice Mali i II zmianie PKW w Republice Środkowoafrykańskiej (kilku żołnierzy).

Mijający rok i plany na 2015

– To był bardzo ważny rok dla naszej Brygady. Jednostka obchodziła 15-lecie istnienia. Przez ten czas okrzepła, a biorąc udział we wszystkich misjach wojskowych realizowanych przez Siły Zbrojne RP po 1999 roku, stała się rozpoznawalną marką nie tylko w kraju, lecz również za granicą. W tym roku naszym głównym zadaniem było zakończenie misji w Afganistanie. Ostatnią, XV zmianą PKW ISAF dowodził płk Adam Słodczyk, dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Wycofanie wojsk z tego kraju było jedną z największych operacji logistycznych w powojennej historii polskich Sił Zbrojnych. Z satysfakcją i dumą stwierdzam, że w opinii przełożonych to zadanie wykonaliśmy na ocenę bardzo dobrą. Tę opinię podzielają również nasi amerykańscy sojusznicy, z którymi razem służyliśmy w Afganistanie. Mimo zakończenia misji ISAF w przyszłym roku na pewno nie zabraknie dla nas pracy. Wciąż będziemy zaopatrywać Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie, realizujący zadania w ramach misji doradczej „Resolute Support”. Będziemy także nadal zabezpieczać logistycznie wszystkie jednostki wojskowe na południu Polski. To rocznie setki tysięcy przejechanych kilometrów i tysiące ton przewiezionego mienia. Ciągle szkolimy zarówno żołnierzy rezerwy, jak i Narodowych Sił Rezerwowych. Rozpoczęliśmy również przygotowanie żołnierzy do objęcia dyżuru w ramach grupy bojowej Unii Europejskiej oraz Sił Odpowiedzi NATO – komentuje płk Mariusz Skulimowski, zastępca dowódcy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

10 Opolska Brygada Logistyczna im. płk. Piotra Wysockiego dziedziczy tradycje:
- Batalion Dowodzenia – 10 Batalionu Dowodzenia JW 2012
- Tyłowa Grupa Wsparcia Logistycznego – 1, 2 i 3 Batalionu Logistycznego oraz Batalionu Medycznego JW 2012
- Wysunięta Grupa Wsparcia Logistycznego – 5 Batalionu Logistycznego JW 2012
- Narodowa Grupa Wsparcia Logistycznego – 5 Batalionu Logistycznego JW 2012

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. PKW Afganistan, kpt. Justyna Balik, ppor Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze


Sprawa katyńska à la española
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Barwy walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
Szarża „Dragona”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Święto stołecznego garnizonu
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Sandhurst: końcowe odliczanie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Kadisz za bohaterów
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO