moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warszawska Syrenka. Znak pancerniaków

Jedni służyli w Afganistanie, a inni – po raz pierwszy z użyciem systemu symulacji pola walki JCATS – szkolili się w kraju. – Jednym z ważniejszych tegorocznych wyzwań była dla nas z pewnością współorganizacja defilady z okazji Święta Wojska Polskiego – mówi kpt. Zbigniew Gierczak, oficer prasowy jednostki.


Warszawska Brygada Pancerna stacjonuje w czterech garnizonach. W Wesołej mieści się dowództwo i sztab, patrol saperski oraz bataliony: czołgów, dowodzenia i logistyczny. Pozostałe pododdziały Brygady znajdują się w Siedlcach (dywizjon przeciwlotniczy, kompanie: saperów i rozpoznawcza), Zamościu (3 Zamojski Batalion Zmechanizowany) oraz Chełmie (1 Kołobrzeski Batalion Zmechanizowany, dywizjon artylerii samobieżnej, patrol saperski). – Działamy w składzie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w systemie obrony kraju. Jako brygada pancerna jesteśmy przeznaczeni do prowadzenia walki na lądzie z każdym przeciwnikiem, w dowolnych warunkach atmosferycznych, w dzień i w nocy, na terenie całego kraju – mówi płk Stanisław Czosnek, dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

Pod znakiem szkolenia

W minionym roku Brygada uczestniczyła w dwóch dużych ćwiczeniach dowódczo-sztabowych, wspomaganych komputerowo. W kwietniowej „Panterze 14” głównym ćwiczącym był 3 Batalion Zmechanizowany. – To był nasz pierwszy pododdział, który ćwiczył z wykorzystaniem sytemu symulacji pola walki JCATS – podkreśla kpt. Gierczak.

Po raz drugi z komputerowego systemu korzystali pancerniacy podczas odbywających się w jednostce ćwiczeń „Puma-14”. Miały one sprawdzić żołnierzy w organizacji i prowadzeniu działań bojowych przez wzmocniony batalion czołgów. Ćwiczeniami kierował dowódca 1 Brygady, a głównym ćwiczącym był batalion czołgów dowodzony przez ppłk. Pawła Pytko. „Puma-14” była też dla żołnierzy treningiem przed dywizyjnymi ćwiczeniami pk „Tumak-14” w Bemowie Piskim.

Jednym z ważniejszych tegorocznych wyzwań było też dla pancerniaków „Zgrupowanie Wesoła”, zorganizowane w koszarach Brygady przed Świętem Wojska. Do warszawskiej jednostki przyjechało w sumie ponad 800 mundurowych i 150 jednostek sprzętu, którzy 15 sierpnia wzięli udział w wojskowej defiladzie ulicami stolicy. – Było to spore wyzwanie logistyczne. Szykowaliśmy namioty, opracowywaliśmy plany przemieszczenia, ustawienia i tras przejazdu sprzętu – wspomina ppłk Waldemar Pawelec, dowódca batalionu logistycznego 1 Brygady.

Pancerniacy na misjach

Żołnierze Brygady w mijającym roku służyli też poza granicami kraju. Po praktycznych przygotowaniach, m.in. na poligonie w Wędrzynie, w pierwszej połowie roku do Afganistanu w ramach misji ISAF poleciało około 50 żołnierzy. Do głównych zadań polskiego plutonu działającego jako siły QRF w Afganistanie należało: prowadzenie patroli oraz bojowych patroli rozpoznawczych, prowadzenie eskort wojsk wspierających (Recovery, EOD). Pluton w trakcie swej działalności brał udział w 60 dyżurach, podczas których wykonał 128 zadań bojowych. Żołnierze plutonu wspierali też sekcję OPBMR prowadząc likwidację skażeń sprzętu i mienia wycofywanego do kraju. Ostatni dyżur w ramach QRF polscy żołnierze plutonu przeprowadzili 1 listopada. Teraz są już w kraju.

– W przyszłym roku najważniejszymi dla nas ćwiczeniami będzie dowódzczo-sztabowy ,, Dzik-15’’ wspomagany komputerowo – mówi oficer prasowy. Brygada będzie też głównym ćwiczącym podczas ćwiczeń taktycznych z wojskami ,,Tumak -15’’.

Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki została sformowana w 1994 na bazie 1 Pułku Piechoty, który wchodził w skład 1 Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Z 11 listopada 1994 brygada otrzymała nazwę wyróżniającą „Warszawska” i imię patrona Tadeusza Kościuszki oraz przyjęła dziedzictwo tradycji oddziałów piechoty Wojska Polskiego noszących numer „1”. Znakiem noszonym na mundurach przez żołnierzy jest Warszawska Syrenka.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. 1 BPanc

dodaj komentarz

komentarze


Barwy walki
 
Głos z katyńskich mogił
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto wojskowego sportu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Charge of Dragon
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
Prawda o zbrodni katyńskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO