moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdarzyło się w 2014 roku – część II

Żołnierze NATO ćwiczyli w Polsce w ramach procesu wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu, do Żagania przyjechały Leopardy 2A5, misję rozpoczęła ostatnia zmiana PKW w Afganistanie – to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na drugą część naszego przeglądu.Kwiecień

Sojusz Północnoatlantycki wysłał do Europy Wschodniej 600 żołnierzy, nasze okręty są na Morzu Czarnym, a misja Baltic Air Policing została wyraźnie wzmocniona. W naszej ocenie to właściwa reakcja na sytuację na Ukrainie – mówił gen. Adrian John Bradshaw, zastępca dowódcy wojsk NATO w Europie, w trakcie swojej wizyty w Warszawie.


NATO przechodzi od słów do czynów. W odpowiedzi na kryzys ukraińsko-rosyjski rozpoczyna się proces wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu. W ramach „ciągłej i rotacyjnej” obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w naszej części Europy na ćwiczenia do Polski przyleciało blisko 150 żołnierzy ze 173 Brygady Powietrznodesantowej. – Polacy wiedzą, że przyjaciół poznaje się po czynach, a nie słowach. Witajcie u przyjaciół. Wasza obecność potwierdza sojusznicze zobowiązania. Dziękujemy za to – mówił minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak na uroczystości powitania w Polsce amerykańskich żołnierzy. Przez kilka miesięcy żołnierze US Army ćwiczyli m.in. w Drawsku Pomorskim, na Pustyni Błędowskiej i pod Toruniem. Wzięli także udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego.

Po siedmiu latach polscy żołnierze wyjeżdżają z prowincji Ghazni i tamtejszej bazy wojskowej. Symbolicznym końcem służby w tym rejonie Afganistanu było opuszczenie biało-czerwonej flagi. – Zakończenie naszej misji w Ghazni oznacza, że Afganistan sam daje sobie radę w kwestiach bezpieczeństwa – mówił wówczas dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki. Ostatnia, XV zmiana polskiego kontyngentu wojskowego operowała w bazie Bagram. To z tamtejszego lotniska wysyłany był do kraju sprzęt i żołnierze PKW.


Kwiecień w telegraficznym skrócie
Do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego przyleciały cztery francuskie myśliwce Rafale, by wesprzeć polskich pilotów w realizacji misji Air Policing. Działający przy Szkole Orląt w Dęblinie ośrodek, jako jedyny w tej części Europy, będzie mógł nadawać certyfikaty żołnierzom naprowadzającym statki powietrzne na cele naziemne – JTAC-om. Ruszyła budowa Kormorana II – prototypowego polskiego niszczyciela min.Maj

Kolektywna obrona to podstawowe zadanie NATO. Obrona naszych wartości, obrona naszego bezpieczeństwa i obrona każdego członka Sojuszu – mówił Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO, podczas wizyty w Warszawie.


Do Żagania przyjechał pierwszy transport kupionych w Niemczech czołgów. Do „pancernej stolicy Polski” trafiło 11 Leopardów 2A5. To efekt umowy, którą w listopadzie 2013 roku szef MON Tomasz Siemoniak podpisał z niemieckim ministrem obrony. Kontrakt wart około 180 milionów euro zakłada dostawę 119 czołgów (105 wozów w wersji 2A5, 14 – 2A4). Wszystkie otrzyma 34 Brygada Kawalerii Pancernej. – Czekałem na ten moment, aby zobaczyć pierwsze czołgi z grupy Leopard. Ten transfer to bardzo mocne wsparcie i wzmocnienie możliwości obronnych – mówił wówczas premier Donald Tusk.

Po raz trzeci obchodziliśmy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. W 2014 roku centralne obchody zorganizowano w Szczecinie. – Nasza obecność tutaj to wyraz najwyższego szacunku dla tych, którzy narażali życie w zagranicznych misjach. Bez was świat byłby mniej bezpieczny – podkreślał w trakcie uroczystości Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej. W grudniu w Warszawie premier Ewa Kopacz i wicepremier Tomasz Siemoniak uroczyście otworzyli Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Jego podstawowym zadaniem będzie integracja i wsparcie środowiska żołnierzy, którzy służyli poza granicami kraju od 1953 roku.


Maj w telegraficznym skrócie

Polacy rozpoczęli dyżur na Litwie w ramach misji NATO Air Policing. Prorosyjscy separatyści uwolnili grupę obserwatorów OBWE, wśród których był także polski oficer. Na ekrany kin wszedł unikatowy film pt. „Powstanie Warszawskie”. To obraz w całości zmontowany z archiwalnych ujęć nagranych przez operatorów Armii Krajowej. Na Bałtyku przeprowadzono międzynarodowe ćwiczenia „Dynamic Monarch 2014”. Odbyły się ćwiczenia pk. „Renegade / Kaper”, w czasie których wojsko i tzw. układ pozamilitarny sprawdzały funkcjonowanie systemu zarządzania kryzysowego.Czerwiec

Konflikt na Ukrainie pokazał, że w naszym regionie Europy nadal mamy do czynienia z zagrożeniem militarnym. Musimy przekonać NATO do tego punktu widzenia – mówił gen. dyw. Andrzej Fałkowski, polski przedstawiciel wojskowy przy komitetach wojskowych NATO i Unii Europejskiej, w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl.


Swoją misję rozpoczęła ostatnia zmiana polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. PKW składał się w większości z żołnierzy 10 Brygady Logistycznej z Opola, a jego dowódcą był płk Adam Słodczyk. Głównym zadaniem XV zmiany było przeprowadzenie operacji przerzucenia do kraju pozostającego jeszcze w Afganistanie sprzętu wojskowego oraz zorganizowanie powrotu ostatnim żołnierzom. – Będzie to misja, która w symboliczny sposób zamyka pewien rozdział w historii nie tylko 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, ale również w historii polskich sił zbrojnych – mówił na ceremonii przekazania dowodzenia PKW płk Słodczyk.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych świętowało 10. rocznicę powstania. – Jego żołnierze zdobywali umiejętności i testowali mechanizmy niezbędne zarówno do kierowania misjami, jak i skutecznej obrony własnego terytorium – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski w trakcie obchodów święta. DORSZ odpowiada za planowanie i dowodzenie podczas zagranicznych misji. Obecnie kieruje polskimi kontyngentami w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz misją Air Policing w państwach bałtyckich. Dowodzi też, poprzez Centrum Operacji Powietrznych i Centrum Operacji Morskich, lotniczymi dyżurami bojowymi nad Polską oraz wspiera Morski Oddział Straży Granicznej. W lutym DORSZ przejęło od Centrum Zarządzania Kryzysowego MON zadania wspierania administracji rządowej i samorządowej w przypadku sytuacji kryzysowej.


Czerwiec w telegraficznym skrócie
MON podpisało umowę na dostawę systemu „Tytan” – zaawansowanego indywidualnego systemu walki. Bydgoskie Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO zostało akredytowane przez Radę Północnoatlantycką. Dowódca Centrum Operacji Specjalnych gen. Jerzy Gut został uhonorowany amerykańskim odznaczeniem za zasługi dla operacji specjalnych. Przeprowadzono manewry „Eagle Talon” z udziałem lotników ze Stanów Zjednoczonych, Francji oraz NATO-wskiego samolotu AWACS. Gen. dyw. Andrzej Fałkowski został polskim przedstawicielem wojskowym przy komitetach wojskowych NATO i Unii Europejskiej. Weszły w życie nowe zasady opiniowania żołnierzy.

MC

autor zdjęć: 6 BPD, st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ, chor. Rafał Mniedło, DPI MON, kpt. Justyna Balik, chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejne FlyEle dla wojska
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Rakiety dla Jastrzębi
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Święto stołecznego garnizonu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Charge of Dragon
Ocalały z transportu do Katynia
Szarża „Dragona”
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Zachować właściwą kolejność działań
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO