moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zdarzyło się w 2014 roku – część I

Zaczęła obowiązywać reforma systemu kierowania i dowodzenia armią, rząd przyjął plan konsolidacji zbrojeniówki, a USA zapowiedziały zwiększenie pomocy militarnej dla Polski i krajów bałtyckich – to jedne z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Zapraszamy na pierwszą część naszego przeglądu.Styczeń

Przy tych wszystkich zmianach musimy się skupić przede wszystkim na zachowaniu ciągłości dowodzenia przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu wyszkolenia żołnierzy oraz gotowości bojowej, wynikającej z porozumień międzynarodowych i zobowiązań sojuszniczych – podkreślał gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.


Wraz z początkiem roku weszła w życie reforma systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Działalność rozpoczęło Dowództwo Generalne, a jego pierwszym dowódcą został gen. broni pil. Lech Majewski. Do zadań DG należy kierowanie armią w czasie pokoju. Zmienione zostały także zasady działania Dowództwa Operacyjnego RSZ (zajmuje się dowodzeniem podczas wojny i zagranicznych misji) oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (jest organem doradczym szefa MON i zajmuje się planowaniem strategicznym).


Rząd zgodził się na włączenie do nowego, państwowego holdingu obronnego – Polskiej Grupy Zbrojeniowej – wszystkich jedenastu wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych oraz Huty Stalowa Wola. W maju, na mocy umowy między MON a Ministerstwem Skarbu, do Grupy przekazane zostały udziały w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa i Agencję Rozwoju Przemysłu. – Konsolidacja zbrojeniówki to skomplikowany proces, ale z pewnością w interesie branży i pracowników. Polska Grupa Zbrojeniowa będzie zatrudniać 17 tysięcy 800 osób, a pośrednio pozwoli na utrzymanie miejsc pracy dla nawet 40–50 tysięcy – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister skarbu.


Nowym wiceministrem obrony narodowej został Maciej Jankowski. W resorcie odpowiada m.in. za Departamenty: Spraw Socjalnych oraz Wychowania i Promocji Obronności, a także Biuro Skarg i Wniosków, kontakty ministerstwa z parlamentem oraz pracę Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Wcześniej to stanowisko zajmował Czesław Mroczek, który w listopadzie 2013 roku, po odejściu z MON gen. Waldemara Skrzypczaka, zajął się nadzorem nad zakupami uzbrojenia i modernizacją armii.

Styczeń w telegraficznym skrócie
Lotnicy świętowali 10. rocznicę wejścia do służby samolotów CASA. Wszedł w życie nowy „Regulamin ogólny Sił Zbrojnych RP” oraz zmienione zasady zdawania egzaminów z WF. Chuck Hagel, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych, złożył wizytę w Polsce. W jej trakcie odwiedził m.in. 33 Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego został płk Piotr Pytel.Luty

Dobiega końca era ISAF. Po zakończeniu afgańskiej operacji staniemy przed wyzwaniem określenia na nowo tożsamości Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO przejdzie od modelu silnego zaangażowania ekspedycyjnego do sojuszu gotowego do podjęcia całego spektrum zadań – pisał gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.


Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło przetarg na dostawę samolotów zintegrowanego systemu szkolenia zaawansowanego (Advanced Jet Trainer – AJT) dla lotnictwa wojskowego. Wybrano włoski samolot M-346 Master. W ramach wartego ponad miliard złotych kontraktu armia dostanie osiem samolotów (z możliwością dokupienia kolejnych czterech) wraz z infrastrukturą techniczną i kompleksowym systemem szkolenia. Pierwsze M-346 trafią do Polski w 2016 roku.

Siedemnaście firm z Polski i Europy zgłosiło się do dialogu technicznego w sprawie zakupu nowego bojowego wozu piechoty oraz wozu wsparcia bezpośredniego. Za kilka lat nowy sprzęt ma zastąpić wysłużone transportery BWP-1 oraz czołgi T-72. W grudniu zapadła decyzja, że nowego BWP zbuduje konsorcjum dziesięciu polskich firm zbrojeniowych oraz instytucji naukowo-badawczych. Projekt otrzymał kryptonim „Borsuk”. Prototyp nowego bojowego pływającego wozu piechoty ma powstać do końca października 2019 roku.


Luty w telegraficznym skrócie
11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej ma nowego dowódcę. Został nim gen. bryg. Jarosław Mika. Weszły w życie zmiany w organizacji systemu zarządzania kryzysowego – od początku lutego za ten obszar odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ruszyło centrum szkolenia operatorów bezzałogowców. W Warszawie odbyła się NATO-wska konferencja „NATO Training Synchronisation Conference”. Wojsko pomaga ukraińskim manifestantom. Samoloty CASA przetransportowały do Polski rannych w starciach na kijowskim Majdanie. Prorosyjscy separatyści, tzw. zielone ludziki, rozpoczęli operację oderwania Krymu od Ukrainy.Marzec

Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla Polski i krajów bałtyckich – zapowiedział Chuck Hagel, sekretarz obrony USA.


12 marca 1999 roku w Bibliotece Harry'ego Trumana w Independence w amerykańskim stanie Missouri Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO. W całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające 15. rocznicę. Główne obchody zorganizowano w Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Sojusz po Afganistanie musi w większym stopniu niż przez ostatnie 10 lat konsolidować się wokół swej podstawowej funkcji – obrony kolektywnej. Poczucie bezpieczeństwa w domu jest bowiem wartością samą w sobie – mówił w rozmowie z miesięcznikiem „Polska Zbrojna” prezydent Bronisław Komorowski, zwierzchnik sił zbrojnych.

Redakcja miesięcznika „Polska Zbrojna” już po raz 20. przyznała Buzdygany. Siedem prestiżowych wyróżnień trafiło do „ludzi nietuzinkowych, promujących śmiałość myślenia i odwagę”. – Gratuluję Państwu otrzymania tego prestiżowego wyróżnienia. Państwa sukces cieszy mnie tym bardziej, że ja także w 2001 roku znalazłem się w gronie uhonorowanych tym laurem w uznaniu za przeprowadzenie trudnej reformy w Wojsku Polskim – napisał w specjalnym liście do laureatów i uczestników gali prezydent Bronisław Komorowski.


Marzec w telegraficznym skrócie
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli wojsk specjalnych. W Radomiu otwarta została nowa fabryka broni, w której produkowane będą m.in. modułowe systemy broni strzeleckiej (MSBS). Afgański policjant kpt. Ahmad Zia, który dwa lata temu po ataku talibów stracił nogi, będzie mógł chodzić dzięki protezom i leczeniu w Polsce. Pojawiają się doniesienia o wejściu na Krym oddziałów rosyjskich. Pod koniec miesiąca armia ukraińska wycofała się z półwyspu.

MC

autor zdjęć: Mirosław Wójtowicz, mjr Robert Siemaszko, st. kpr. Michał Jasionowski, Jarosław Wiśniewski, kpt. Grzegorz Grabarczuk, chor. Rafał Mniedło, arch. NATO, PiotrBlawicki.com, MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Rozpoznać, strzelić, zniknąć
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Barwy walki
Prawda o zbrodni katyńskiej
Charge of Dragon
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO on Northern Track
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zachować właściwą kolejność działań
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Kolejne FlyEle dla wojska
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto stołecznego garnizonu
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
SOR w Legionowie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO