moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poligon zabezpieczony przed falami

Nowe wały przeciwsztormowe i kilkanaście dróg dojazdowych zbudowano na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Wicku Morskim. Dzięki umocnieniom brzegu Bałtyk nie będzie już niszczyć wojskowych terenów. Inwestycję przeprowadzono na zlecenie Urzędu Morskiego w Słupsku, jej koszt to ponad 52 miliony złotych.


– Zniszczenia, których dokonał żywioł na przestrzeni paru ostatnich lat, zagroziły istnieniu wielu obiektów o strategicznym znaczeniu dla poligonu – przyznaje Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku.

Projekt pod nazwą „Ochrona brzegów morskich w granicach Centralnego Poligonu w Wicku Morskim” finansowany jest w głównej części ze środków unijnych – ponad 44 miliony złotych oraz z budżetu państwa – 7 milionów.

Fale niszczą poligon

Od kilkunastu lat morze pochłaniało część poligonu w Wicku Morskim. – Brzeg morski, który znajduje się w granicach poligonu, obserwujemy co najmniej od 11 lat. Niestety, przez wezbrania sztormowe zniszczenia brzegu stale rosły – mówi ppłk Zenon Szutenberg, szef Sztabu Komendy Centralnego Poligonu Sił Powietrznych.

W 1999 roku średnie ubytki plaży wynosiły 270 metrów sześciennych na jednym kilometrze linii brzegowej. Natomiast w 2011 roku na tym samym odcinku woda zabrała już 1500 metrów sześciennych. – Fale coraz częściej wdzierały się na niziny za wydmami. Z tego powodu mieliśmy zniszczone drogi techniczne i asfaltowe – dodaje mjr Marcin Zagóra, szef sekcji wsparcia komendy poligonu.


Uszkodzona została także część stanowisk ogniowych w pobliżu komendy poligonu. W 2011 trzeba było zburzyć budynek, który znalazł się na terenie zalewowym.

Nowe pięciometrowe wały

Żeby przeciwdziałać zniszczeniom, Urząd Morski w Słupsku ogłosił przetarg na budowę umocnień. Do postępowania zgłosiło się dziewięć firm, ale ostatecznie umowę podpisano z warszawską firmą Budimex.

Modernizacja brzegu morskiego nie była prosta. – Gdy wykonywano prace, na poligonie trwały też ćwiczenia wojskowe. To powodowało pewne komplikacje. Niejednokrotnie firma musiała przerwać budowę i przenosić się na inny odcinek ze względu na działania bojowe żołnierzy – opowiada Aleksander Duszny, naczelnik Wydziału Kontroli Wewnętrznej i Funduszy Europejskich Urzędu Morskiego.


W ramach inwestycji na terenie poligonu wybudowano osiemnaście dróg dojazdowych. Na odcinku 4,5 kilometra powstały cztery opaski typu lekkiego i ciężkiego, czyli wały przeciwsztormowe, każdy o wysokości od 4 do 5 metrów. Umocnienia będą zabezpieczać plażę, wydmy, las oraz obiekty infrastruktury poligonowej przed zniszczeniami. Prace na poligonie mają się zakończyć w pierwszym kwartale 2015 roku. Do tego czasu wyremontowane zostaną także leśne drogi dojazdowe.

Zyskają także mieszkańcy

– Żołnierze nie będą już musieli kolejny raz przesuwać ogrodzenia komendy poligonu i przenosić w głąb lądu stanowisk ogniowych, z których prowadzone jest strzelanie artyleryjskie i rakietowe – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Podkreśla, że na inwestycji w Wicku Morskim zyska nie tylko wojsko, ale też Skarb Państwa.

Nowe wały przeciwsztormowe ochronią bowiem przed podtopieniami także mieszkańców Wicka Morskiego oraz sołectwa leżące wokół poligonu: Modlinek, Modłę i Lędowo.

Centralny Poligon Sił Powietrznych zajmuje ponad 3 tysiące hektarów terenu i około 90 tysięcy hektarów na morzu. Długość brzegu morskiego poligonu to około 20 kilometrów.

Historia poligonu sięga 1946 roku, kiedy to w Niechorzu powołano Komendę Poligonu nr 3. Sześć lat później poligon przeniesiono do Wicka Morskiego, gdzie znaleziono odpowiedni teren do ćwiczeń i strzelania.

Obecnie na poligonie szkolą się i strzelają ostrą amunicją wszystkie rodzaje wojsk. Przeciwlotnicy strzelają do celów powietrznych, lotnicy do nawodnych i powietrznych oraz bombardują cele nawodne. Ogień prowadzą także artylerzyści. Swoje umiejętności szlifuje tu artyleria okrętowa. Ćwiczą pododdziały czołgów, piechoty i obrony wybrzeża. Z infrastruktury poligonowej często korzystają także wojska sojusznicze.

MKS

autor zdjęć: Aleksander Duszny / Urząd Morski w Słupsku

dodaj komentarz

komentarze


Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
25 lat w NATO – serwis specjalny
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Hiszpański palimpsest
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Psiakrew, harmata!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
V Korpus z nowym dowódcą
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Weterani i bokser „Master”
Ogień w podziemiu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Cena wolności
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO