moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko zbudowało most na Rabie

Kilkuset mieszkańców Rokicin Podhalańskich oraz trzech okolicznych wiosek będzie miało ułatwiony dojazd do pracy, szkoły i sklepów. Saperzy z 3 Batalionu Inżynieryjnego z Niska zbudowali nowy most w gminie Raba Wyżna. Stary zniszczyła powódź.


– Wojsko przekazało gminie solidnie zbudowaną konstrukcję. W ciągu dwóch miesięcy żołnierze ponownie połączyli mieszkańców miejscowości rozdzielonej przez rzekę. Z przeprawy będą korzystali także ludzie z trzech innych miejscowości, którzy do tej pory byli zmuszeni do wielokilometrowych objazdów – mówi Andrzej Dziwisz, wójt gminy Raba Wyżna.

Najtrudniej było z palami

Nowy most, który zastąpił starą konstrukcję zniszczoną przez powódź, zbudował pododdział saperów wchodzących w skład wojskowych jednostek odbudowy. Od 29 września, kiedy ruszyła budowa, w kolejnych jej etapach uczestniczyło 18 żołnierzy. Grupą dowodził st. chor. Mariusz Wiśniowski – doświadczony saper, który brał udział w budowie kilkunastu tego typu przepraw w różnych miejscowościach.

– Najtrudniejsze było wbicie w skaliste podłoże ośmiu pali rurowych. Osadzenie jednego trwało czasami nawet trzy dni. Później było już łatwiej. Kierowałem doświadczonymi specjalistami, którzy doskonale znają się na swojej pracy – podkreśla st. chor. Mariusz Wiśniowski.

Na ceremonię przecięcia wstęgi oprócz przedstawicieli lokalnych władz przyszło wielu mieszkańców, którzy doceniają wojskową pomoc. Efekty pracy swoich podwładnych oglądali także dowódcy, wśród nich płk Daniel Król, pełniący obowiązki szefa Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego RSZ. – Muszę przyznać, że jest to jedna z lepszych betonowych konstrukcji, jaką wojsko zbudowało w ostatnich latach – ocenił płk Król.


Żołnierze batalionu w ramach wojskowych jednostek odbudowy w przyszłym roku wybudują kolejne trzy mosty. Jeden z nich powstanie w Skoczowie w powiecie cieszyńskim, kolejny w miejscowości Zynie w gminie Księżpol. Trzecia z zaplanowanych dla batalionu inwestycji mostowych w 2015 roku będzie realizowana w miejscowości Siedlów w gminie Żarnów.

Wojskowe jednostki odbudowy

W armii istnieje już dziesięć wojskowych jednostek odbudowy. Powstały na bazie jednostek inżynieryjnych w Nisku, Brzegu, Dęblinie, Głogowie, Kazuniu, Inowrocławiu i Szczecinie, Krośnie Odrzańskim, Chełmnie – garnizonach położonych w rejonach występowania największych zagrożeń klęskami żywiołowymi.

Ich powstawanie podzielono na dwa etapy. W pierwszym, w 2013 roku, sformowano cztery WJO na bazie: 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu, 4 Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie, 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku oraz 1 Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie. W ich składzie znalazło się ponad 400 żołnierzy. W drugim etapie (2014 rok) sformowano sześć pozostałych WJO.

We wszystkich dziesięciu jednostkach pracuje blisko 1300 żołnierzy i pracowników wojska. Do dyspozycji mają blisko tysiąc sztuk różnego rodzaju maszyn i sprzętu niezbędnego w akcjach pomocowych.


Wkrótce do wojskowych ratowników mają trafić m.in. łodzie hybrydowe, kolejne mosty składane oraz sprzęt potrzebny do wykonania prac pomocniczych przy budowie mostów (dojazdy, ścianki szczelne). Żołnierze WJO zostaną wyposażeni także w specjalistyczne zestawy narzędzi pneumatycznych, zestawy ratunkowe oraz elektrownie dużej mocy. Zwiększy się również mobilność wyspecjalizowanych pododdziałów inżynieryjnych dzięki doposażeniu ich w nowe pojazdy transportowe (w tym wielotonażowe) oraz zestawy niskopodwoziowe.

W 2014 roku specjaliści wojsk inżynieryjnych z istniejących oraz formowanych WJO zrealizowali 21 zadań. Jedno – budowa mostu w miejskości Nietulisko Małe – zakończy się w kwietniu 2015 roku.

Najważniejsze inwestycje to: budowa ośmiu mostów w miejscowościach: Skawa, Ryków, Zbereż, Kryłów, Kasina Wielka, Wierzchoniów i Rokiciny Podhalańskie. W dwóch miejscowościach Pstrąże i Borek-Zabornia saperzy wykonali rozbiórki konstrukcji mostowych. Wykonali też cztery remonty obiektów nawodnych. Trzy takie konstrukcje rozebrali. Przeprowadzili także remont skansenu w miejscowości Mniszew, zbudowali prom w miejscowości Żelazny Most i prowadzili prace ziemne przy boisku sportowym oraz remont infrastruktury drogowej w gminie Hanna.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. Mariusz Wiśniowski

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1418897100
Ładny most. Szacunek.
4B-26-E9-39
~młotkowy
1418747700
Kapral z młotkiem w ręku... coś tu jest nie tak :D
CA-41-C0-E1
~Katol
1418725980
w komercyjnej firmie, ktoś kto wbija młotkiem gwoździe musi mieć zabezpieczenie uszu. i nie jest to czapka. p.s. o nakolannikach nie będę przypominał .
4B-26-E9-39

Święto wojskowego sportu
 
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szarża „Dragona”
Ramię w ramię z aliantami
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zbrodnia made in ZSRS
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sprawa katyńska à la española
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strażacy ruszają do akcji
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO