moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy uczyli Ukraińców, jak walczyć z PTSD

Jak pomagać żołnierzom i cywilom, którzy podczas walk zbrojnych dotknięci zostali zaburzeniami wywołanymi przez stres bojowy – tego uczyli się w Polsce lekarze z Ukrainy. Pięciodniowe szkolenie, na ich prośbę, zorganizowali specjaliści z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.


Do Warszawy przyjechało z Ukrainy szesnastu psychologów, psychoterapeutów i lekarzy. Na co dzień angażują się oni w pomoc żołnierzom i cywilom poszkodowanym na skutek walk na wschodzie ich kraju.

Spotkanie z polskimi specjalistami z WIM zostało zorganizowane właśnie na prośbę Ukraińców. – W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami w naszym kraju aktualny stał się problem traumy psychicznej i jej skutków w postaci zespołu stresu pourazowego (PTSD). Mamy ogromne zapotrzebowanie na specjalistów medycyny pola walki, a także instruktorów, którzy mogliby przygotowywać sanitariuszy biorących udział w działaniach wojennych – napisał Bogdan Czeczotka, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Komisji Ochrony Zdrowia i Spraw Socjalnych, w liście do dyrektora WIM.

Przedstawiciele Ukrainy poprosili Polskę o pomoc ze względu na dobrosąsiedzkie stosunki i kulturowe pokrewieństwo. Ale nie tylko. – Polska jako członek NATO ma dobrze rozwiniętą medycynę wojskową. W naszym państwie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nie przywiązywano wagi do kształcenia wojskowo-medycznego, dlatego ważne jest dla nas zdobycie wiedzy w tej dziedzinie – dodał Czeczotka.

Wizytę gości z Ukrainy przygotowały Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia MON. Szkolenie zorganizowane zostało w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego. Polscy specjaliści podzielili się z Ukraińcami wiedzą i doświadczeniem w pracy z osobami dotkniętymi traumą wojenną. Tematem szkolenia była przede wszystkim diagnostyka i terapia zaburzeń stresowych, pourazowych oraz innych zaburzeń związanych ze stresem bojowym. – Nieleczony PTSD prowadzi do podwyższenia poziomu agresji, skłonności do przemocy, sprzyja rozwojowi postaw asocjalnych, może mieć wpływ na jakość życia, przez długie lata może też wpływać na najbliższe otoczenie. Dlatego szybkie rozpoznanie i wczesna pomoc w takich przypadkach mają ogromne znaczenie. Pozwalają bowiem zahamować rozwój PTSD, przyspieszają powrót do pracy, normalizację funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie – podkreśla dr Radosław Tworus z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego.

Specjaliści z Kliniki szczególną uwagę zwrócili na specyficzny wpływ konfliktu takiego jak ten na Ukrainie na stan psychiczny żołnierzy oraz na organizację zabezpieczenia medycznego, w tym psychologicznego, w takim konflikcie. – Tamtejszych psychoterapeutów, psychiatrów i psychologów czeka ogromna praca z ludźmi, którzy doznali traumy o różnym stopniu nasilenia. Przedstawili nam oni przykłady zaburzeń psychicznych, które występują masowo i znacznie częściej niż w armiach państw NATO. Dotyczy to np. długotrwałych zaburzeń konwersyjnych – tłumaczy dr Tworus.

Specjaliści z Polski podkreślają, że choć mają spore doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej i psychologicznej z ofiarami traumy, dotyczy ono żołnierzy i pracowników służących na misjach poza granicami kraju. – Inne są jednak problemy psychiczne żołnierza walczącego na misji, a inne tego, który walczy w obronie kraju. Dlatego to szkolenie także dla nas było bardzo ważne – mówi dr Tworus.

Klinika Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie powstała w 2005 roku. Jest najważniejszą polską instytucją, która zajmuje się pomocą dla żołnierzy powracających z misji. Prowadzi m.in. diagnostykę i terapię zaburzeń psychicznych w oddziale całodobowym, terapię zaburzeń lękowych i afektywnych w oddziale dziennym psychiatrycznym. Prowadzi też badania naukowe dotyczące m.in. wsparcia psychologiczno-psychiatrycznego żołnierzy – uczestników operacji pokojowych ONZ i NATO oraz ich rodzin, orzecznictwa sądowo-psychiatrycznego i wojskowo-lekarskiego w siłach zbrojnych. Klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem do terapii z zastosowaniem „wirtualnej rzeczywistości”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Sgt Scott Schmidt/ US Marine Corps

dodaj komentarz

komentarze

~pande
1421365740
Każdy na misji doświadcza stresu,każdy w walce doświadcza stresu bojowego. Różnie sobie z tym ludzie radzą. Ci którzy radzą sobie gorzej,potrzebują pomocy. Jak masz za słaby wynik na setkę,to musisz dodatkowo pobiegać... Każdy jest człowiekiem,AŻ i tylko.
DA-B8-4C-25
~iii
1418761740
Autorka nie dodała, że Ukraińcy byli Warszawie 2 dni, a pozostałe dni w Bydgoszczy :-). W Warszawie może i leczą stres pourazowy, ale kompletnie nie mają doświadczeń wojennych. Nikt w Warszawie nie widział z bliska bazy wojskowej. I jak mówią pacjenci tej kliniki - kto na wojnie nie był, nie zrozumie. Tak czy inaczej sugeruję zapytać Wilka i Manos co się działo, gdy oni uczyli Ukraińców, aby ostateczna wersja artykułu była pełna:-).
83-8D-03-E0
~Katol
1418726340
~andy - zgadzam się w 100 % . jak ktoś idzie walczyć , by np zaimponować mamie to nie ta branża .
4B-26-E9-39
~andy
1418677260
jeżeli ktoś ma stres bojowy, tzn ze nie nadaje się do wojska, raczej powinien to przewidzieć i zostać w domu. To potwierdza konieczność tworzenia armii zawodowej na "ochotnika". Nie jest latwo stanac przed Surowym Sedzia.
6B-75-9B-99

Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
 
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojsko inwestuje w Limanowej
Odstraszanie i obrona
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Głos z katyńskich mogił
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Weterani i bokser „Master”
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Psiakrew, harmata!
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Zbrodnia made in ZSRS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO