moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Generał Andrzejczak: poprawiamy standardy

Wiele udało nam się zrobić, choć mam pewien niedosyt. Nadal bowiem brakuje nam symulatorów systemu Rosomak, czekamy też na kolejne wersje specjalistyczne KTO – mówi gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, który przez trzy lata dowodził 17 Brygadą Zmechanizowaną. Teraz został zastępcą dowódcy, szefem Sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Po trzech latach kończy Pan dowodzenie jedną z ważniejszych brygad polskiej armii. Czy nie był to zbyt krótki czas, aby zrealizować plany?

Gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak: Faktycznie, krótki. Ale też niezwykle intensywny. Wystarczył, aby wiele rzeczy zainicjować i stworzyć.

Zacznijmy od dyżuru grupy bojowej Unii Europejskiej, który dobrze wypełniliśmy. Wprowadziliśmy zmiany w szkoleniu, wracając do działań konwencjonalnych, zwłaszcza tych nowoczesnych, z udziałem broni połączonych. Poprawiliśmy taktykę przeciwpancerną i rozpoznanie, świetnie działają stanowiska dowodzenia i koordynacja lotnictwa. Wdrożyliśmy w Brygadzie system symulacji JCATS przeznaczony do wykorzystania podczas ćwiczeń batalionów. Uzyskaliśmy też bardzo wysokie oceny na ćwiczeniach grupy bojowej UE, brygady i batalionów, a także podczas certyfikacji Sił Odpowiedzi NATO. Dwa razy uzyskaliśmy tytuł najlepszego pododdziału zmotoryzowanego oraz rozpoznawczego wojsk lądowych. Dwukrotnie nasze bataliony zdobywały tytuł przodującego pododdziału. To dość wymierne sukcesy.

Na co zabrakło Panu czasu?

Mam pewien niedosyt, jeśli chodzi o wdrażanie innych nowoczesnych form szkolenia, m.in. szkolenia sieciowego. Chodzi o natowską koncepcję Connected Training Initiative. Chcemy ćwiczyć w wirtualnym środowisku z innymi brygadami i batalionami z wykorzystaniem nowoczesnych systemów symulacji. Jednak brakuje nam symulatorów systemu Rosomak, czekamy na kolejne wersje specjalistyczne KTO oraz wdrożenie systemu zarządzania walką szczebla batalionu. To nie od nas jednak zależy, kiedy trafią one do brygady.

A jak przebiegła w Brygadzie reforma sił zbrojnych?

Jak na razie reforma jest mało zauważalna na szczeblach taktycznych. Nie zmieniliśmy bowiem struktur sztabów i batalionów, nie zwiększyliśmy ich zdolności. Kłopoty finansowe zatrzymały rekrutację szeregowych. Niestety, realizacji nie doczekała się również koncepcja pomocników do spraw podoficerów w batalionach. Wciąż funkcjonują jako nieetatowy łańcuch wsparcia. To mój największy niedosyt. Mój następca będzie miał więc sporo do zrobienia.


Co było dla Pana najtrudniejsze przez te trzy lata?

Szczerze mówiąc, nic nie było łatwe. Najtrudniej przychodziło jednak dokonywać zmian w mentalności ludzi. Jako armia jesteśmy organizacją dość sztywną, konserwatywną. Trudno nam przyjmować korporacyjny, efektywny model funkcjonowania. Wolimy bardziej ten opiekuńczy, który na dłuższą metę jest jednak szkodliwy, bo blokuje kreatywność w armii. Wciąż łatwiej przychodzi nam zmiana procedur i instrukcji niż standardów postępowania.

Ale żołnierze Brygady z żalem mówią, że Pan odchodzi. Czy ma Pan jakąś receptę, jak być dobrym dowódcą?

Szczególnej recepty nie mam. Po prostu trzeba lubić swoich podwładnych, szanować ich i zawsze znaleźć czas na rozmowę. Cieszę się, że w „Siedemnastej” stworzyliśmy taką brygadową rodzinę. Były spotkania, festyny i pikniki, bale i wspólne wyjazdy. Znam rodziny moich podwładnych i dziękuję im za życzliwość, masę niezwykłych wspomnień. Zostawiam tu kawał serca. A jednocześnie wolałbym, by tak bardzo mnie nie żałowali, bo mają utrzymać wysokie morale. To elita.

Czego nauczyła Pana 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana?

Nauczyła mnie pokory tam, gdzie wydawało mi się, że jestem dobry. Nauczyła mnie, że dowódca musi mieć dalekosiężną wizję i musi przekonać do tego zespół. Wtedy zespół wspiera go z całej siły. Działalność mojej Brygady to dowód, że z sukcesem można łączyć cyfryzację z tradycją.


Generał brygady Rajmund T. Andrzejczak ukończył w 1991 roku Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu. Jest także absolwentem m.in. Wojskowej Akademii Obrony Republiki Czeskiej w Brnie oraz Studiów Polityki Obronnej w Royal College Defence Studies w Londynie.

Jego pierwsze stanowisko służbowe – dowódca plutonu w 2 Pułku Zmechanizowanym w Giżycku. Przez lata pełnił obowiązki na różnych szczeblach dowodzenia, był między innymi szefem Sztabu Litewsko-Polskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT), dowódcą batalionu piechoty w Polskim Kontyngencie Wojskowym UNDOF na wzgórzach Golan, szefem Oddziału Operacyjnego G-3 Wielonarodowej Dywizji w Iraku oraz dowódcą polskich sił zadaniowych podczas IV i V zmiany w Afganistanie. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany.

rozmawiał Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. 17 BZ

dodaj komentarz

komentarze

~Najmłodszy żołnierz Gen. Andersa
1419616860
Jeden z najwspanialszych żołnierzy, oficerów, dowódców i generałów (nie koniecznie brygady), którego spotkałem w moim przeszło 80cio letnim życiu, to Gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak. Moja Ojczyzna jest błogosławiona mając takich synów, a Świat obrońców praw człowieka, a ja jestem dumny, ze darzy on mnie jego przyjaźnią. Kapitan 8. Armii Stanów Zjednoczonych w stanie spoczynku, weteran wojny w Korei, Sybirak i najmłodszy żołnierz Generała (3 gwiazdki) Andersa 7 Dywizji Piechoty, 23 Pulk w Kermine, ZSSR, 1942. Krzysztof Flizak.
AC-1C-AC-9A
~SUNPIN
1419587340
Tytuł artykułu zły, bardzo zły...Gdyby to była to "jakaś" gazeta cywilna czy portal, czy cokolwiek cywilnego- może bym przełknął błąd, ale kiedy to portal nazywający się " Polska Zbrojna" już nie ! Pan Andrzejczak posiada mianowicie stopień generała brygady , a nie GENERAŁA ! W Polsce w grupie generałów rozróżnia się cztery stopnie: generała brygady ( wężyk i jedna gwiazdka) , generała dywizji ( wężyk i dwie gwiazdki) , generała broni ( wężyk i trzy gwiazdki oraz właśnie GENERAŁA ( wężyk i cztery gwiazdki). Nie może zatem prestiżowy portal wojskowy popełniać takich błędów ! Nie uchodzi ! To ma być medium militarne, wzór do naśladowania ! Dlatego mnie to razi ! I tyle na ten temat !!!
FC-A7-BC-5D

W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
 
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Animus Fortis, czyli mężny duch
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, epilog
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Psiakrew, harmata!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Weterani i bokser „Master”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cena wolności
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ogień w podziemiu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szpej na miarę potrzeb
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Hiszpański palimpsest
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO