moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Młodzież i wojskowe uczelnie o obronności

Chcemy, by organizacje młodzieżowe działające na rzecz obronności współpracowały ze środowiskiem kombatantów, weteranów i byłych żołnierzy. W ten sposób młodzież zyska instruktorów – mówił gen. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony na spotkaniu organizacji proobronnych z przedstawicielami wojskowych uczelni. MON chce wspierać współpracę tych środowisk.


W Polsce powstaje coraz więcej organizacji, które działają na rzecz wojskowości. Zadania związane z obronnością od dawna mają wpisane w swoich statutach, np. Towarzystwo Wiedzy Obronnej czy Liga Obrony Kraju. Mimo że większość takich organizacji nie kojarzy się z wojskiem, zadania jakie wykonują, wpływają na bezpieczeństwo państwa. – Chcemy zagospodarować ten potencjał obronny – zapowiada Bogusław Pacek, pełnomocnik szefa MON ds. społecznych inicjatyw proobronnych. W Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego spotkali się w tej sprawie przedstawiciele organizacji proobronnych i wojskowych uczelni.

Harcerze o obronności

Pomysł ministerstwa obrony poparły organizacje harcerskie. – Od lat wychowujemy młodych ludzi, utrzymujemy także kontakty ze środowiskiem kombatantów, ale chętnie rozszerzymy tę współpracę – mówi harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR, organizacji działającej od 25 lat i zrzeszającej 16-18 tysięcy osób. – Obronność wiąże się nie tylko z wiedzą i umiejętnościami, ale także patriotyczną postawą, którą staramy się kształtować wśród młodzieży – dodaje Sebastian Grochala, naczelnik ZHR.

O swojej działalności mówili także przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy RP. – Organizujemy konkursy historyczne, na przykład o Powstaniu Warszawskim, rajdy rowerowe „Szlakiem naszej historii”, pikniki militarne – wylicza płk rezerwy Alfred Kabata, prezes Związku Oficerów Rezerwy RP. Organizacja powstała w 2012 roku, w całej Polsce skupia około 400 członków – żołnierzy, ale także cywilów-pasjonatów historii i społeczników.


AMW szkoli cywilów

Z organizacjami proobronnymi współpracuje Akademia Marynarki Wojennej, która również sama podejmuje inicjatywy promujące działania na rzecz obronności wśród studentów. – Podpisaliśmy porozumienia z liceami, żeby rozwijać wśród młodych ludzi zainteresowania związane z tematyką morską – mówi komandor ppor. Krzysztof Nowakowski z Akademii Marynarki Wojennej. W 2014 roku w Akademii ruszył program pilotażowy przeszkolenia wojskowego dla studentów cywilnych. Ponad sto osób zostało przeszkolonych, m.in. na poligonie, a także na kursach: ratownika wodnego, nurka, sternika motorowodnego. Wiosną ruszy druga edycja programu.

Organizacjom, które MON zaprasza do współpracy, generał Pacek stawia warunki: mają być apolityczne, przestrzegać prawa i działać transparentnie. Generał przestawił także plany resortu wobec organizacji paramilitarnych. Po pierwsze, MON chce je przekonać, aby priorytetowo traktowały zadania związane z obronnością państwa, bo – jak podkreślił – w praktyce dziś od nich odeszły. Po drugie, resort zamierza zachęcić wszystkie organizacje, które mają zapisane w statutach zadania związane z bezpieczeństwem i obronnością, do ich lepszej koordynacji we współpracy z MON.

Wspólny program

Generał poprosił uczestników spotkania o przesłanie do resortu wniosków, jak widzą swoją dalszą działalność. Na ich podstawie powstanie program na kongres organizacji proobronnych. Ma się odbyć 15 lutego 2015 roku. Na kongresie zostanie zatwierdzony pakiet wspólnych działań MON i stowarzyszeń zainteresowanych tematyką obronną.

MS

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
W obronie wschodniej flanki NATO
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO