Pierwsze w tym sezonie biegi sprinterskie w biatlonowym Pucharze Świata wygrali Norweżka Tiril Eckhoff i Francuz Martin Fourcade. W sprintach w szwedzkim Östersund najlepiej z reprezentantów Polski spisała się st. szer. Magdalena Gwizdoń, która była 16. W rywalizacji mężczyzn z dwójki biało-czerwonych wyższą lokatę – 78. – zajął st. szer. Łukasz Szczurek.
St. szer. Magdalena Gwizdoń – najlepsza z Polek w sprincie w szwedzkim Östersund.
Po pierwszej wizycie na strzelnicy najlepszy wynik z 97 zawodniczek – 7 min 35,7 s – miała Białorusinka Daria Domraczewa. Tylko 0,8 s traciła do zwyciężczyni biegu na 15 km w Östersund Norweżka Tiril Eckhoff, a 3,9 s reprezentantka włoskiej armii Dorothea Wierer. Siódma była najlepsza z Polek st. szer. Magdalena Gwizdoń. Biatlonistka z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego przegrywała z Białorusinką o 15,8 s. Po drugim strzelaniu prowadziła Włoszka Wierer przed Czeszką Weroniką Witkową i Ukrainką Walentyną Semerenko. Wszystkie oddały 10 celnych strzałów i nie musiały biegać karnej rundy. Czwarta Eckhoff i piąta Domraczewa pomyliły się po razie podczas drugiej wizyty na strzelnicy. Norweżka jednak znakomicie pobiegła i mimo pokonania dodatkowych 150 metrów na mecie uzyskała najlepszy czas.
16 biatlonistek było bezbłędnych na strzelnicy podczas sprintu, ale żadnej z nich nie udało się pokonać Eckhoff. Piąta na mecie Domraczewa straciła do Norweżki niespełna dziesięć sekund. Walka o miejsca na podium była więc bardzo zacięta i w jutrzejszym biegu pościgowym zapowiadają się spore emocje. Niestety, nie wystąpią w nim dwie polskie biatlonistki: najmłodsze w naszej ekipie Monika Hojnisz i szer. rez. Anna Mąka. O punkty walczyć będą natomiast st. szer. Magdalena Gwizdoń, kpr. Krystyna Guzik i Weronika Nowakowska-Ziemniak. Ta pierwsza w sprincie musiała biegać dwie karne rundy, ale na mecie uzyskała lepszy czas od Guzik i Nowakowskiej-Ziemniak, które tylko raz pomyliły się podczas dwóch strzelań.
Tylko dziesięciu ze stu walczących o punkty biatlonistów było bezbłędnych na strzelnicy, w tym pięciu z najlepszymi czasami na mecie. Martin Fourcade, sierżant francuskiej armii – po nieudanym starcie w biegu indywidualnym na 20 km, w którym zajął dopiero 81. miejsce – w sprincie był nie do pokonania przez żadnego z rywali. Strzelał szybko i celnie oraz wyśmienicie pobiegł. Nawet gdyby musiał pokonać karną rundę i tak nikt nie odebrałby mu pierwszej lokaty. Norweg Emil Hegle Svendsen, który po zwycięstwie w biegu na 20 km odebrał Francuzowi żółty plastron lidera klasyfikacji generalnej PŚ, sprint ukończył na siódmej pozycji. Szansę na wyższą lokatę stracił na strzelnicy – po dziewięciu bezbłędnych strzałach podczas ostatniej próby nie trafił do celu i musiał biegać karną rundę. Norwegowi jednak udało się obronić pierwszą lokatę w „generalce” – ma pięć punktów przewagi nad czwartym w sprincie Czechem Michalem Slesingrem.
W drugim starcie indywidualnym w nowym sezonie z dwójki reprezentantów Polski ponownie lepiej wypadł st. szer. Łukasz Szczurek. Młodszy z dwóch zawodników z Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko uplasował się na 78. pozycji. Natomiast st. szer. Krzysztof Pływaczyk sklasyfikowany został na 86. miejscu. Szczurek biegał jedną karną rundę, a Pływaczyk dwie. Niestety, żaden z Polaków nie wystartuje w jutrzejszym biegu pościgowym.
Wyniki
Sprint kobiet na 7,5 km
1. Tiril Eckhoff (Norwegia) 21 min 35,5 s (1 karna runda)
2. Weronika Witkowa (Czechy) – strata 4,6 s (0)
3. Kaisa Makarainen (Finlandia) – 7,6 (2)
4. Dorothea Wierer (Włochy) – 9,4 (0)
5. Daria Domraczewa (Białoruś) – 9,5 (1)
6. Walentyna Semerenko (Ukraina) – 25,8 (0)
7. Teja Gregorin (Słowenia) – 43,4 (0)
8. Karin Oberhofer (Włochy) – 46,5 (2)
…
16. Magdalena Gwizdoń (Polska) – 1.14,5 (2)
28. Weronika Nowakowska-Ziemniak (Polska) – 1.28,6 (1)
32. Krystyna Guzik (Polska) – 1.36,1 (1)
75. Monika Hojnisz (Polska) – 3.02,1 (3)
95. Anna Mąka (Polska) – 4.58,9 (1).
Sprint mężczyzn na 10 km
1. Martin Fourcade (Francja) 24 min 46,6 s (0 karnych rund)
2. Ondrej Moravec (Czechy) – strata 28,3 s (0)
3.Jakov Fak (Słowenia) – 28,7 (0)
4. Michal Slesingr (Czechy) – 38,9 (0)
5. Jewgenij Garaniczew (Rosja) – 45,0 (0)
6. Anton Szipulin (Rosja) – 2.16,1 (1)
7. Emil Hegle Svendsen (Norwegia) – 2.44,2 (1)
8. Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia) – 2.51,3 (2)
…
78. Łukasz Szczurek (Polska) – 3.22,3 (1)
86. Krzysztof Pływaczyk (Polska) – 3.47,3 (2).
autor zdjęć: Arch. Jacka Szustakowskiego
komentarze