moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani w drodze na norweski lodowiec

Czterech żołnierzy, wśród nich ranni na misjach weterani, wyruszyło w piątek za koło podbiegunowe. Śmiałkowie przemierzą Spitsbergen, największą wyspę Svalbardu. Spędzą tam pięć dni i nocy. Będą poruszać się psimi zaprzęgami i na skuterach śnieżnych, a nocować w namiotach lub niewielkich hotelowych barakach.

Leszek Bohl, jeden z uczestników wyprawy, podczas swojej poprzedniej arktycznej eskapady.

– Jesteśmy doskonale przygotowani i gotowi do drogi. Na Spitsbergenie panuje noc polarna. Nie będzie lekko, ale na pewno damy sobie radę – mówi ppor. Jacek Żebryk, weteran z Iraku i Afganistanu.

W wyprawie „Spitsbergen Arctic Expedition 2014” bierze udział dziesięciu mężczyzn i dwie kobiety. W piątek po południu odlecieli z Gdańska do Oslo. W niedzielę mają dotrzeć do Longyearbyen, stolicy Svalbardu. Przez następnych pięć dni będą przemierzać lodowce Spitsbergenu.

Mocna drużyna

Wśród uczestników wyprawy są żołnierze weterani misji: mł. chor. Przemysław Wójtowicz, ppor. Jacek Żebryk oraz niepełnosprawni: Tomasz Rożniatowski, który po wybuchu miny w Afganistanie stracił rękę, i Jarosław Kurowski, któremu po wypadku w Bośni amputowano nogę. Poza wojskowymi na Spitsbergen wyruszyli: Maciej Wojciechowski – maratończyk i wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, motocykliści i podróżnicy: Maciej Salm, Izabela Kostrzewska i Konrad Skawiński, alpinista Mariusz Szczuraszek, funkcjonariuszka Biura Ochrony Rządu Katarzyna Żurek, dziennikarz Karol Nowicki i jeżdżący na wózku Leszek Bohl. Ten ostatni, niepełnosprawny podróżnik i zawodnik Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec, jest organizatorem wyprawy. – Chcemy pokazać, że osoby niepełnosprawne mogą dokonywać rzeczy, których większość osób w pełni sprawnych nawet się nie podejmie – mówił Bohl. Jego wózek inwalidzki został przed podróżą specjalnie przygotowany. Wyposażony jest m.in. w narty i wzmocnione opony z grubym bieżnikiem.

– Lubię ryzyko i wyzwania, dlatego nie mogę się już doczekać wyjazdu. Pierwszy raz polscy weterani misji będą zdobywać Arktykę – podkreślał kilka tygodni przed wylotem Tomasz Rożniatowski. – Niepełnosprawność mnie nie ogranicza. Przeciwnie, cały czas stawiam sobie kolejne cele, które muszę osiągnąć. Mimo że brakuje mi ręki, jestem gotowy podjąć to wyzwanie.

Uczestnicy wyprawy zostali wyposażeni przez sponsorów m.in. w puchowe kurtki, odzież termoaktywną i obuwie. Mają też sanie, na których przewozić będą dodatkowe wyposażenie i namioty.

Noc na lodowcu

Na Spitsbergenie podróżnicy spędzą pięć dni i nocy. Spać będą w namiotach lub niewielkich hotelowych barakach. W ciągu dnia podróżować będą na sześciu skuterach śnieżnych. W planach mają także przejażdżkę psim zaprzęgiem. Chcą także zorganizować zawody biegowe. – Mamy nadzieję, że chętnie przyłączą się do nas mieszkańcy i turyści spotkani na Spitsbergenie – mówią.

Dla uczestników eskapady zdobycie lodowca to nie lada wyzwanie. – Bardzo się cieszę, że przyjdzie mi spędzić kilka dni pod kołem podbiegunowym. Z drugiej strony wiem, że zmierzymy się z żywiołem i potęgą natury – mówi Karol Nowicki, dziennikarz „Mad Magazine” i rzecznik wyprawy. – Mam nadzieję, że osiągając cel udowodnimy, że weterani misji zagranicznych, szczególnie ci, którzy bezpowrotnie utracili zdrowie, są zdolni do zrobienia rzeczy, o których osoby pełnosprawne boją się nawet pomyśleć.

Wyprawę mocno utrudni pogoda. Temperatury spadają tam do minus 30 stopni, wieje silny wiatr, przez co mróz jest bardziej odczuwalny. Dodatkowym niebezpieczeństwem mogą być niedźwiedzie polarne. – Populację niedźwiedzi polarnych w regionie szacuje się na około 3,5 tysiąca osobników, przy czym Svalbard zamieszkuje około 2,5 tysiąca ludzi – wyjaśnia Nowicki. – Dlatego kiedy część teamu będzie rozbijała obóz na noc, pozostali będą budować pułapki, które odstraszą i ostrzegą przed niebezpieczeństwem.

Podróżnicy do Polski wrócą 12 grudnia.

MKS

autor zdjęć: Spitsbergen Arctic Expedition 2014

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Na straży nieba
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
By Polska była bezpieczna
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wszystkie misje AWACS-a
Cień atomowej zagłady
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nie szpital, a instytut
Serwis K9 w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
„Ryś” z laserem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO