moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mistrzostwa podchorążych

Strzelanie na „Śnieżniku”, pięciokilometrowy bieg na orientację w umundurowaniu oraz udzielanie pierwszej pomocy tonącym – 32 wojskowych studentów z Polski, Niemiec, Ukrainy, Litwy i Estonii rywalizowało we Wrocławiu w Międzynarodowych Mistrzostwach Uczelni Wojskowych.


Na starcie dwudniowych zawodów stanęli kadeci z Akademii Wojsk Lądowych ze Lwowa, Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Drezna, Narodowego Collegu Obrony w Tartu, Akademii Wojskowej w Wilnie i Uniwersytetu Obrony w Brnie. Polskie uczelnie reprezentowali podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

Integracja na „Śnieżniku”

– W szkoleniu każdego żołnierza ogromnie ważna jest rywalizacja sportowa. To właśnie przez sport wyrabia się takie cechy, jak odporność fizyczna i psychiczna oraz odpowiedzialność za innych członków drużyny – mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego, na co dzień prorektor ds. wojskowych WSOWL płk dr Piotr Pertek.

Międzynarodowe Mistrzostwa Uczelni Wojskowych o puchar rektora-komendanta rozegrano po raz trzeci. – Celem zawodów jest wyłonienie zespołowych mistrzów uczelni wojskowych oraz popularyzowanie konkurencji sportowych – mówi mjr Piotr Szczepański, oficer prasowy wrocławskiej uczelni.


Zawodnicy startowali w czteroosobowych zespołach. Każdy tworzyli studenci różnych narodowości, przez co zawodnicy mogli się lepiej poznać, szlifować język angielski i uczyć się współpracy w nowym środowisku. – Główną ideą tych zawodów jest integracja przez sport. W tym roku było to szczególnie ważne, ponieważ konkurencje, które przygotowaliśmy dla uczestników, wymagały dobrego zgrania i współdziałania. Podchorążowie muszą stawiać rozkazy, kierować walką swojego pododdziału – przyznaje płk dr Mirosław Doliński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego  i Sportu WSOWL.

W jakich dyscyplinach konkurowali studenci? Na początek czteroosobowe drużyny sprawdziły swoje umiejętności strzeleckie z wykorzystaniem systemu szkolno-treningowego „Śnieżnik”. Wykonywali zadania taktyczne i ogniowe. – Drużyna musiała jak najszybciej wykryć przeciwnika i zameldować o wykrytych celach. Każdy z zawodników mógł strzelić tylko 120 razy – wyjaśnia mjr Szczepański.

Kolejnym wyzwaniem było strzelanie na czas i celność z pistoletu Glock 9 mm. Żołnierze mieli do dyspozycji 10 nabojów. Zanim jednak pociągnęli za spust, musieli przebiec kilkadziesiąt metrów do stanowiska ogniowego, wykonać 10 pompek, a dopiero później załadować magazynki i strzelić do celu.


Orientuj się!
 
– Bieg na orientację to typowo wojskowa konkurencja, więc nie byliśmy nią zaskoczeni – mówią studenci. Podchorążowie biegli na czas w umundurowaniu polowym przez pięć kilometrów. Zaraz po biegu rywalizowali w wodzie. Każdy też sprawdził swoje umiejętności z zasad udzielania pierwszej pomocy. Zawodnicy musieli holować manekina i pływać w sztafecie. – Konkurencje na basenie były bardziej wymagające od pozostałych. Nie każdy wie, jak udzielić pomocy w wodzie i w jaki sposób powinno się holować poszkodowanego. Gdy jeszcze trzeba te zadania wykonywać na czas, robi się jeszcze trudniej – przyznaje kpr. pchor. Rafał Babicz z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych.

To jednak nie wszystko. Przyszli dowódcy zmierzyli się także na torze taktycznym. Wyposażeni w broń ASG (air soft gun) musieli w 10 minut namierzyć i zlikwidować 30 celów. – Nie było to proste, ponieważ do gry dołączyli także strzelcy, którzy mieli za zadanie eliminować jak największą liczbę zawodników – dodaje podchorąży.


W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zdobył zespół „D” w składzie: sgt Jakub Ondruůšek (Czechy), kpr. pchor. Tomasz Rutkowski (Polska, WAT), Oberfähnrich Steven Sschäfer (Niemcy), sierż. pchor. Michał Panek (Polska, WSOWL).
 
Międzynarodowe Mistrzostwa Uczelni Wojskowych ze względu na termin rozgrywania stały się częścią obchodów Dnia Podchorążego, który przypada w rocznicę powstania listopadowego. Zwycięzcy mistrzostw otrzymali od płk. dr. Piotra Pertka nagrody i wyróżnienia w klasyfikacji generalnej oraz zespołowej w poszczególnych konkurencjach.
 
Nocą 29 listopada 1830 roku słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty pod wodzą podporucznika Piotra Wysockiego zaatakowali Belweder, siedzibę rosyjskiego dowódcy polskiej armii – wielkiego księcia Konstantego. Rocznica tej nocy, która rozpoczęła powstanie listopadowe, obchodzona jest we wszystkich wojskowych uczelniach jako Dzień Podchorążego. Po raz pierwszy świętowano jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Na stałe święto wprowadzono po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
NATO na północnym szlaku
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sprawa katyńska à la española
Wojsko inwestuje w Limanowej
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Ogień w podziemiu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ramię w ramię z aliantami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Święto wojskowego sportu
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część druga
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mundury w linii... produkcyjnej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO