moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Artylerzyści świętują

Moździerze, rakietowe wyrzutnie, haubice, samobieżny moździerz Rak i armatohaubice Dana i Krab urządziły dziś na poligonie pod Toruniem prawdziwy strzelecki koncert. Wszystko z okazji zbliżającego się Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Wprawdzie święto artylerii przypada 4 grudnia, w dniu patronki św. Barbary, jednak żołnierze tych wojsk już dziś spotkali się na poligonie pod Toruniem, aby je celebrować. Była okazja zobaczenia w jednym miejscu sprzętu i uzbrojenia, jakim dysponują.

Na poligonie pojawiły się m.in. moździerze M-98, wyrzutnie rakietowe RM-70 i WR-40 Langusta, haubice 2S1 Goździk, 152-milimetrowe armatohaubice Dana, wyrzutnie ppk Spike, a także transportery Rosomak, ciężkie granatniki przeciwpancerne SPG-9 oraz wyrzutnie ppk Fagot. Spora część z tego sprzętu zaprezentowała się podczas bojowych strzelań. Artyleryjski koncert rozpoczęły moździerze, po których „zaświstały” wyrzutnie rakietowe, a wszystko zakończyły haubice i armatohaubice.

Atrakcją była możliwość zobaczenia broni, która dopiero trafi do wyposażenia naszych wojsk – samobieżnych 120-milimetrowych moździerzy automatycznych Rak oraz 155-milimetrowych armatohaubic Krab oraz Kryl.

Jak podkreślał pułkownik Jarosław Kraszewski, szef Zarządu WRiA Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, artyleria jest jednym z największych beneficjentów programów modernizacyjnych. – W najbliższych latach na nowe działa, moździerze, wyrzutnie rakietowe i amunicję wojsko wyda prawie piętnaście miliardów złotych – mówił szef artylerzystów. Nie ukrywał, że przygotowanie jednostek i żołnierzy do wdrożenia nowego sprzętu i uzbrojenia będzie najważniejszym zadaniem dla kadry w przyszłym roku.

Podczas uroczystego apelu dowódca wręczył nagrody zwycięzcom konkursu „Mistrz Ognia 2014”. Pierwsze miejsce przypadło ppor. Michałowi Dejewskiemu-Senskiemu z 5 Pułku Artylerii, drugie – kpt. Dariuszowi Laskowskiemu z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, a trzecie – ppor. Radosławowi Osińskiemu z 1 Brygady Pancernej.

Wojska rakietowe i artyleria wojsk lądowych składają się obecnie z trzech pułków artylerii: 5 w Sulechowie, 11 w Węgorzewie oraz 23 w Bolesławcu, a także z kompanii wsparcia w brygadach zmechanizowanych i pancernych oraz plutonów wsparcia w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej i 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej.

Podstawowym wyposażeniem WRiA wojsk lądowych są 152-mm samobieżne armatohaubice Dana (ponad sto sztuk), 122-mm haubice samobieżne 2S1 Goździk (ponad trzysta sztuk), wyrzutnie rakietowe RM-70 i WR-40 Langusta (około stu sztuk).

Zgodnie z planem modernizacji technicznej w ciągu dziesięciu lat artylerzyści mają dostać nowe 155-mm armatohaubice na podwoziu gąsienicowym (Krab) i kołowym (Kryl), automatyczne moździerze na podwoziu kołowym i gąsienicowym (Rak) oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe (Homar).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Remigiusz Kwieciński, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1417135740
Nieporozumieniem są wozy amunicyjne dla KRABów. Powinny być zrobione na podwoziu gąsienicowym aby mogły podążać za haubicami tam gdzie one. Na grząskim terenie może to być niemożliwe.
4A-57-54-77
~ja
1417135320
~koks~ myślę że jest to jeden z 2 Krabów z wersji prototypowej kiedy w BUMARZE i zakładzie produkującym stal pracowali fachowcy. Później nastąpiły zmiany w kadrze, zwalniano fachowców lub kazano im się zwalniać wskutek restrukturyzacji i efekt był wiadomy.
4A-57-54-77
~Luke
1417059480
Fajne te Kraby, Raki i Kryle
DD-5F-E8-38
~ja
1417039980
DANA i GOŹDZIK ma za mały zasięg-do 17-19km Moździerze 120mm są stare i ich resurs zbliża się do końca - HSW produkuje nowsze wersje. Czas o tym pomysleć. Armia nie posiada do swojego sprzętu pocisków programowalnych rozcalających się 15-20 metrów nad ziemią na setki ułamków umożliwiając skuteczne niszczenie siły żywej w okopach (Niemcy mają takie pociski wystrzeliwane z luf czołgów Leopard, wiele armii już posiada takie pociski moździerzowe)Czas również o tym pomyśleć. Przyszłość należy do pocisków programowalnych od najmniejszych kalibrów do największych.
84-87-9B-CC
~koks
1417038900
Cud że ten krab z popękanym podwoziem w ogóle dojechał i nawet strzelił. Ludzie odpowiedzialni za to powinni zostać wywaleni ulice zamiatać (bumar) Nie potrafia zrobić podwozia a marzy im się szeroko rozumiana polonizacja zachodniego sprzętu i budowa nowych pojazdów. Tylko w Polsce to przejdzie.
71-48-72-AA
~Uczeń klasy mundurowej
1417033560
Byłem na prawdę coś fantastycznego :)
E5-7D-34-59
~Katol
1417031520
zdjęcie nr 10 - a takiego BWP dałoby się złożyć .
4B-26-E9-39

Mundury w linii... produkcyjnej
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojsko inwestuje w Limanowej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Jak wyszkolić pilota F-16?
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Prawda o zbrodni katyńskiej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ogień w podziemiu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO