moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Korpus oficerów zasilili absolwenci

186 podchorążych zostało dziś uroczyście promowanych na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Promocja absolwentów szkół wojskowych odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Ponad 140 z nich ukończyło dęblińską Szkołę Orląt. Po raz pierwszy w niemal 90-letniej historii tej uczelni prymuską została kobieta.


– Jesteśmy na etapie transformacji, realizujemy ambitny program modernizacji technicznej. Dlatego Siłom Zbrojnym potrzeba dziś dowódców, którzy mają nie tylko autorytet, ale także siłę i odwagę we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Tylko tacy oficerowie mogą skutecznie połączyć nowoczesność z odpowiedzialnością, odpowiednimi umiejętnościami, wykształceniem i wyszkoleniem – zaznaczył generał Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zwracając się do nowo mianowanych oficerów.

Jesteście spadkobiercami tradycji oręża polskiego

Uroczysta promocja absolwentów szkół wojskowych odbyła się na Placu Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Do tego miejsca nawiązał gen. Gocuł. – Obejmując stanowiska służbowe pamiętajcie, że jesteście spadkobiercami pięknej i bogatej tradycji oręża polskiego. Grób Nieznanego Żołnierza jest symbolem heroicznej walki Polaków o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Świadomość dokonań i ofiary poprzedników stanowi żołnierski drogowskaz oraz zobowiązanie do nieustającej, indywidualnej i zbiorowej troski o losy Polski – podkreślał szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

W sumie do stopnia podporucznika mianowanych zostało 186 osób. Wśród nich znalazło się 44 podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Pozostałe 142 osoby to absolwenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. – Wśród mianowanych większość stanowią podchorążowie, którzy studiowali w systemie studiów pięcioletnich. Ale stopień podporucznika otrzymało też dziś kilkunastu absolwentów dwuletniego kursu oficerskiego oraz podoficerowie, którzy odbyli u nas sześciomiesięczny kurs oficerski – mówi ppłk Janusz Chojecki, oficer prasowy uczelni.

Tytuł prymusa zdobyła kobieta

To 118. promocja „Szkoły Orląt”, ale po raz pierwszy w niemal 90-letniej historii WSOSP pierwszą lokatę uzyskała kobieta – ppor. pil mgr inż. Ewa Maj, absolwentka kierunku lotnictwa i kosmonautyki w specjalności pilota samolotu transportowego. Jej średnia to 4,83.

Wręczenie patentów oficerskich absolwentom WSOSP. Najlepsza na roku była ppor. pil mgr inż. Ewa Maj (na zdjęciu: pierwsza z lewej).

– Cieszę się, że z taką lokatą udało mi się skończyć te niełatwe studia. Dzisiejszy dzień i promocja będąca podsumowaniem mojej pięcioletniej edukacji. Dla mnie to także początek nowego rozdziału w życiu. Nie mam obaw, bo dotąd nie brakowało mi entuzjazmu i zapału do rozwijania własnych umiejętności. Wierzę, że sobie poradzę – zapewnia ppor. Maj.

Już 23 grudnia pani oficer obejmie pierwsze stanowisko służbowe. Będzie pilotem samolotu transportowego Bryza w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Drugą lokatę wśród absolwentów dęblińskiej WSO uzyskała ppor. pil mgr inż. Joanna Słomiana (średnia ocen 4,69, specjalność pilot samolotu transportowego), trzecią zaś ppor. pil mgr inż. Miłosz Tomaszkiewicz (średnia ocen 4,57, specjalność pilot śmigłowca).

Po akcie promowania młodzi oficerowie złożyli oficerskie ślubowanie oraz zgodnie z tradycją odśpiewali „Pieśń Rycerską”.


Biskup polowy: bądźcie wzorem do naśladowania

Przed uroczystościami na pl. Piłsudskiego absolwenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Akademii Marynarki Wojennej (AMW) i Wojskowej Akademii Technicznej wzięli udział we Mszy św. w katedrze polowej. – Piszcie piękną historię swojego młodego życia, zdobywajcie kolejne awanse, bądźcie dla innych przykładem i wzorem do naśladowania w podejmowaniu odważnych decyzji i pokonywaniu wszelkich trudności. Życzę Wam, abyście nigdy nie zamienili życia godnego oficera Wojska Polskiego na życie wygodne. Służcie Bogu i Ojczyźnie zawsze z uśmiechem, pasją i entuzjazmem – mówił do absolwentów szkół wojskowych biskup polowy Józef Guzdek. I dodał, że dziś skończył się pewien etap życia podchorążych. – Dotąd nieustannie byliście obdarowywani przez innych, ale już wkrótce zostaniecie skierowani do miejsca służby z poleceniem, aby innych ubogacać. Nieustannie troszcząc się o własny rozwój, weźmiecie odpowiedzialność za rozwój powierzonych wam ludzi – podkreślał biskup Guzdek.

PG

autor zdjęć: profil FB - Siły Powietrzne, kpr. pchor. Daniel Młynarczyk, Ordynariat Polowy WP

dodaj komentarz

komentarze

~Monika
1416837660
Serdeczne pozdrowienia dla ppor. Ewy Maj. Cała Bychawa Ci gratuluje!
10-8A-57-D2
~płk Piotr Kowaluk
1416743220
Czy dywan znajdujący się na podium, na którym odbywa się promocja, powinien mieć symbole wojskowe (biało - czerwona szachownica), które są deptane? Moja uwaga dotyczy nie tylko pierwszego zdjęcia ilustrującego artykuł, ale i innych uroczystości, nie mówiąc o "uroczystym przecinaniu", na różnego rodzaju otwarciach, biało - czerwonej wstęgi. Co ma na ten temat do powiedzenia Departament Wychowania i Promocji Obronnosci? płk Piotr Kowaluk
7A-7D-43-AA
~hoyden
1416680280
Tak ? A po jakiej specjalności ? Bo chyba nie po pilotażu.
BF-DA-26-C1
~arni
1416675120
fajnie do nas tez przyszła nie dawno pani ppor. po deblinie i co robi ?? sprawdza zeszyty samokształcenia st.szeregowym parodia pozdrowienia jw Darzewo kolo koszalina
75-FC-CB-67

Charge of Dragon
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ocalały z transportu do Katynia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Front przy biurku
Kadisz za bohaterów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szarża „Dragona”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Barwy walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
SOR w Legionowie
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO