moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko wyszkoli oficerów NSR

Czterdziestu ochotników rozpocznie służbę przygotowawczą do korpusu oficerskiego Narodowych Sił Rezerwowych. Przez pół roku będą się uczyć wojskowych zagadnień w specjalnościach prawnej, finansowej czy logistycznej. To pierwsze takie szkolenie ochotników na stopień oficerski.


Służba przygotowawcza to oferta dla tych, którzy są zainteresowani służbą w armii, ale nigdy nie przeszli wojskowego przeszkolenia. Wojsko kształci ochotników, by utworzyć rezerwy, na wypadek sytuacji kryzysowej lub mobilizacji. Turnusy służby przygotowawczej prowadzone są od czterech lat. Jednak szkolenie dla oficerów odbędzie się po raz pierwszy. Półroczny turnus rusza 7 stycznia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Weźmie w nim udział 40 ochotników.

20 chętnych na miejsce

Kto ma szansę na szkolenie? Wojsko szuka kandydatów na stanowiska służbowe w korpusach: obsługi prawnej, finansowym i logistyki. Poza spełnieniem wymogów formalnych, jak odpowiedni wiek czy dobry stan zdrowia, wymagany jest dyplom ukończenia studiów na takich właśnie kierunkach.

Dostać się nie będzie łatwo. – Już w tej chwili jest 20 osób na jedno miejsce. Wiem jednak, że chętnych przybędzie, bo wiele osób z wyższym wykształceniem wcześniej – przy braku szkoleń oficerskich – deklarowało chęć szkolenia w korpusie szeregowych – mówi mjr Sławomir Roman, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu.

Wojskowi podkreślają jednak, że limit miejsc wynika z potrzeb armii. – Wiemy, że zainteresowanie jest bardzo duże, ale musimy realnie patrzeć na nasze potrzeby oraz możliwości finansowe resortu obrony – tłumaczy płk Lech Matyszczyk, szef Oddziału Uzupełnień Pokojowych i Służby Wojskowej Zarządu Organizacji i Uzupełnień – P1 SG WP.


Zdecyduje konkurs

Wnioski od chętnych przyjmują Wojskowe Komendy Uzupełnień w całej Polsce. Zgodnie z przepisami można je składać za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Drogą elektroniczną można również przesłać potrzebne załączniki (np. kopię świadectwa ukończenia uczelni). Nie jest wymagane już przedstawianie zaświadczeń o niekaralności (tym zajmuje się wojsko) ani wysyłanie skróconego aktu urodzenia i życiorysu.

– Z uwagi na to, że konkurencja jest duża, a nabór będzie miał charakter konkursowy, warto pochwalić się wszelkimi dokumentami potwierdzającymi kwalifikacje, na przykład certyfikatami językowymi, ukończonymi kursami czy specjalizacjami zawodowymi. Przydatna może okazać się wiedza związana z zagadnieniami obronności czy bezpieczeństwa państwa – mówi mjr Roman.

W drodze po stopień podporucznika

Tych, którzy dostaną się na służbę przygotowawczą w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych, czeka najpierw szkolenie podstawowe. Potrwa ono kwartał. Potem kandydaci na oficerów rezerwy przez trzy miesiące będą przechodzić szkolenie specjalistyczne. – Ta część obejmie także dwutygodniową praktykę dowódczą w jednostkach wojskowych, w ramach której ochotnicy będą pełnić rolę dublerów dowódców plutonów – wyjaśnia płk Matyszczyk.

Szkolenie zakończy się 3 lipca egzaminami. Po ich zdaniu każdy żołnierz otrzyma stopień kaprala. Nadana mu też zostanie specjalność wojskowa, której się uczył. Jeśli ochotnik po zakończeniu służby przygotowawczej przejdzie jeszcze ćwiczenia wojskowe, będzie mógł zostać mianowany na podporucznika, czyli pierwszy stopień oficerski.

Osoby, które podpiszą kontrakty na służbę w NSR, dostaną przydziały kryzysowe na stanowiska w jednostkach wojskowych w całej Polsce.

Zgodnie z rozporządzeniem MON w przyszłym roku wojsko w ramach służby przygotowawczej w trzech korpusach (oficerskim, podoficerskim i szeregowych) zamierza przeszkolić do 6 tysięcy osób.

W tym roku służbę przygotowawczą (ostatni turnus jeszcze trwa) odbędzie w sumie ponad 5 tysięcy ochotników (korpus szeregowych i podoficerów). W ubiegłym – takie szkolenie przeszło 5250 osób.

PG

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel, Dariusz Kudlewski

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1416931140
.. a jeszcze 900 000 000 zł nie potrafią wykorzystać. p.s. jak by głupota mogła latać to mamy cztery eskadry "f-35" ... .
4B-26-E9-39
~Katol
1416930840
Poszedłbym do NSR ale pod jednym warunkiem, że sam sobie kupie uzbrojenie i ekwipunek . Wszystko zgodne z NATO. Stać mnie na taktyczne buty - z resztą na co dzień w takich chodzę - produkcja niemiecka. Nie pójdę , by ktoś mnie ubrał z 35 zł z demobilu + tatarak. To jest jakaś kpina.
4B-26-E9-39
~czarny
1416910320
Odbudujmy Obronę Terytorialną / Gwardię Narodową /. Włączmy do tego przedsięwzięcia organizacje paramilitarne w tym Strzelca. To są ochotnicy. Czas poszerzyć ofertę edukacji proobronnej społeczeństwa.Wykorzystajmy zapał tych młodych ludzi do służby Ojczyźnie i podkreślam za własne pieniądze i swój wolny czas.
CA-E2-0A-DA
~st.kpr w NSR
1416861120
I straszno i śmieszno od lat żołnierze się śmieją z młodych podporuczników przez pięć lat się uczą a potrafią się wyłożyć na jakiejś pier…. Aż strach dostać takiego dowódcę przez 6 miechów nawbijają mu do głowy jaki to on jest zaje fajny i że inni to banda baranów która na niczym się nie zna i męcz się z takim 30 dni w roku.
0F-05-B5-42
~Katol
1416849120
150 ?
4B-26-E9-39
~Katol
1416842580
Czy można 12,7-mm wkbw WKW kryptonim Wilk amunicją przeciwpancerną przestrzelić BWP-1 na wylot z boku z 500 m .b. ?
4B-26-E9-39
~Głu...
1416841620
Specjalnie szkolą a każdy wie, że i tak pracy nie będzie. a na podstawie prawa ludzie którzy odbyli szkolenie muszą od czasu do czasu pojawiać się na szkoleniach. Mało tego na wypadek (wojny) idąna 1 linię ognia :D podczas mobilizacji... :D Ehh głupie ludziska co niektórzy. Ale tak państwo okłamuje człowieka (praca jasne...)
E9-57-B0-11
~rafito
1416841080
... oficerowie nsr ;( kpina czy zart?? To malo jest doswiadczonych zolnierzy posiadajacych odpowiednie wyksztalcenie? Z pocalowaniem reki poszliby na taki kurs... ale nie przeciez ktos kto ma 10 lat doswiadczenia nie bedzie takim dobrym oficerem jak doskonaly nsr ;)
F0-FC-FF-22
~Maniek
1416839820
Kto na to pozwolił? Jak żołnierz z 6 miesięcznym stażem ma dowodzić plutonem? Czego taka osoba nauczy si w tak krótkim okresie? Porównując szkoła podoficerska ,dla żołnierzy z korpusu szeregowych zawodowych ,również trwa 6 miesięcy. Jednak w porównaniu z przyszłymi oficerami NSR, a potem zwodowym w dość krótkim czasie, kandydaci na pdf mają minimum 5 lat służby. Gdie tu sens, gdzie logika?
BA-2B-46-CA
~johny
1416839400
i tak dostanie sie ten kto ma tate generała wiec po co jakies konkursy
FB-02-EC-7D
~hhh
1416814860
bo przecież kolejne kadry oficerskie to to czego WP potrzeba :D niedługo oficerowie dowodzić będą samymi sobą :D
34-2F-5A-AD

Przygotowania czas zacząć
 
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szarża „Dragona”
Ogień w podziemiu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kurs z dzwonem
Rakiety dla Jastrzębi
Święto wojskowego sportu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
V Korpus z nowym dowódcą
Jeśli nie Jastrząb, to…
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zbrodnia made in ZSRS
Barwy walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO