moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto polskiej niepodległości

Potrafiliśmy razem walczyć o Polskę, a dziś wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za jej przyszłość – mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas  obchodów Święta Niepodległości w Warszawie. Zwierzchnik Sił Zbrojnych zaznaczył także, że jednym z elementów współczesnej wolnej Polski jest bezpieczeństwo militarne.


– Wiele razy przegrywaliśmy, gdy byliśmy podzieleni, a zwyciężaliśmy, gdy byliśmy razem – stwierdził prezydent Bronisław Komorowski 11 listopada przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jako przykład chwil pojednania podał lata 1918 i 1989, kiedy to dwukrotne odzyskiwaliśmy niepodległość.

Siła w porozumieniu

– Gdy 100 lat temu wybuchła Wielka Wojna, historia stworzyła nam szanse na wolność, ale zdobyliśmy ją dzięki wysiłkowi wszystkich obywateli, a także ich umiejętności porozumienia mimo różnic – podkreślał prezydent w trakcie uroczystości Święta Niepodległości w Warszawie.

Bronisław Komorowski wyliczył też cztery elementy współczesnego wzoru na niepodległość. Należą do nich jego zdaniem: rodzina, konkurencyjna gospodarka, bezpieczeństwo militarne i związek ze światem zachodu, w tym NATO i Unią Europejską.

Mówiąc o bezpieczeństwie prezydent przypomniał, że od 2016 r. Polska będzie przeznaczać na obronność 2 proc. PKB. – Wzrost gospodarczy oznacza silniejszą armie, a dzięki realizacji programu modernizacji technicznej sił zbrojnych zmierzamy pod względem potencjału obronnego do ścisłej czołówki państw europejskich – stwierdził Zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Zasługi dla kraju

Obchody 96. rocznicy odzyskania niepodległości w Warszawie rozpoczęła msza za ojczyznę w archikatedrze św. Jana. – To święto ma obudzić poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest ojczyzna – podkreślił w homilii biskup polowy Józef Guzdek.

Z okazji święta prezydent uhonorował także odznaczeniami 40 osób zasłużonych w służbie państwu. – Staramy się podkreślać zasługi nie tylko związane z walką o wolność, ale też budowaniem i umacnianiem niepodległej ojczyzny – podkreślał Komorowski podczas wręczania odznaczeń.

Defilada i Cadillac

W południe w stolicy odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza połączona z defiladą. Wzięły w niej udział oddziały wszystkich rodzajów wojsk i służb mundurowych. W uroczystości uczestniczył też m.in. szef MON, wicepremier Tomasz Siemoniak.

Następnie warszawiacy wyruszyli w marszu „Razem dla Niepodległej”, który poprowadził prezydent Komorowski. Kolumna przeszła Traktem Królewskim do Belwederu.

Paradę ubarwili rekonstruktorzy w mundurach z okresu powstań narodowych oraz z czasów I i II wojny światowej. Warszawiacy mogli też podziwiać odrestaurowany samochód Cadillac 355D, którym przed wojną jeździł marszałek Józef Piłsudski.

Niepodległość to fundament

Natomiast w przeddzień 11 listopada przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego odbył się Capstrzyk Niepodległości. – W sprawach bezpieczeństwa Polski nie ma kompromisów i choć mamy do rozwiązania mnóstwo problemów, niepodległość jest absolutnym fundamentem – podkreślał podczas uroczystości minister Siemoniak.

Jak dodał szef MON, choć kryzys ukraińsko-rosyjski zburzył dotychczasowy spokój  w Europie, NATO wyciąga z niego wnioski. – Zachód musi pokazać swoją siłę, a my doceńmy obecność na polskiej ziemi ponad tysiąca ćwiczących sojuszniczych żołnierzy – stwierdził minister.

Wiele sposobów świętowania

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada na pamiątkę przekazania w 1918 r. przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Dzień ten został świętem narodowym w 1937 r. Po II wojnie zastąpiono go obchodzonym 22 lipca Świętem Odrodzenia Polski. Obchody 11 listopada przywrócono w 1989 r.

Z tej okazji w tym roku zorganizowano w Warszawie m.in. „Bieg Niepodległości", w którym uczestniczyła silna reprezentacja armii, przedstawienia teatralne przygotowane przez Muzeum Historii Polski oraz VI Koncert Niepodległości Muzeum Powstania Warszawskiego.

AD

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko DPI MON, Łukasz Kamiński/Kancelaria Prezydenta, st. chor. szt. Konrad Kaczmarz

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1415782620
Lubię jak władza ociera się o kiczowatości, tandetę moralną i małostkowość. Ale czy z tymi post-monarszymi klęcznikami to jest państwo na miarę XXI wieku ?
4B-26-E9-39
~wz
1415732400
Patrząc na współczesne mundury galowe naszego wojska nie mogę oprzeć się przekonaniu że te przedwojenne były ładniejsze - nie wiem czy to tylko moje odczucie ale wysokie kołnierze z dystynkcjami prezentowały się bardziej "po wojskowemu" by tak rzec no i na uroczystościach oficerowie nie pokazali się bez szabli to też robi na mnie wrażenie gdy oglądam archiwalne filmy. Panowie generałowie mogli by o tym pomyśleć :)
F5-E3-BB-0A

Szarża „Dragona”
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
V Korpus z nowym dowódcą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ogień w podziemiu
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kurs z dzwonem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Mundury w linii... produkcyjnej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO