moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Imprezy z okazji Święta Niepodległości

Parady, biegi, wspólne śpiewanie patriotycznych utworów, koncerty – cała Polska uczci jutro 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Do radosnego świętowania zachęca prezydent Bronisław Komorowski, który 11 listopada wspólnie z warszawiakami będzie maszerował ulicami stolicy.

Jak co roku prezydent Bronisław Komorowski organizuje marsz „Razem dla niepodległej”. W tym roku rozpocznie się on około godziny 13.15. Trasa marszu będzie przebiegać ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi. Uczestnicy marszu będą się zatrzymywać kolejno przy pomnikach: Kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Krakowskie Przedmieście, plac przed kościołem Wizytek); Wincentego Witosa (pl. Trzech Krzyży); Stefana Roweckiego „Grota” (róg ul. Chopina i Alej Ujazdowskich); Ignacego Jana Paderewskiego (park Ujazdowski); Romana Dmowskiego (u zbiegu al. Szucha i Alej Ujazdowskich). Prezydent spotka się także z członkami Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie (u zbiegu Alej Ujazdowskich i ul. Agrykola). Uczestnicy marszu będą mieli biało-czerwone kotyliony. Prezydentowi w marszu będą towarzyszyć rekonstruktorzy, którzy przejdą w paradzie historycznej. Będą mieli na sobie mundury jednostek m.in. z okresu powstania styczniowego, listopadowego, wielkopolskiego i warszawskiego oraz I i II wojny światowej.

Bieg, koncerty i spektakle

Wcześniej – o godzinie 11.11 15 tysięcy osób wystartuje w XXVI Biegu Niepodległości. Biegacze pokonają 10 km ulicami Warszawy. Wśród nich będzie silna reprezentacja armii, m.in. maratończyk st. szer. Henryk Szost i dyskobol kpr. Piotr Małachowski. Swoją reprezentację będzie miał również Wojskowy Instytut Wydawniczy.

Muzeum Powstania Warszawskiego o godzinie 20 zaprasza na VI Koncert Niepodległości. –Opowiemy o tragicznych losach patriotów, którym nigdy nie było dane wrócić na ziemię ojczystą. Ukażemy niezwykłe postawy Polaków zmuszonych do służby wojskowej w armiach zaborczych i okupacyjnych – zachęcają organizatorzy koncertu. Zapomniane pieśni z okresu powstania listopadowego i styczniowego, I i II wojny oraz z XX wieku wykonają Ola Turkiewicz, Justyna Rodasik oraz Grzegorz Wilk. Wstęp na koncert jest bezpłatny, trzeba jednak zarezerwować wejściówkę. Można to zrobić przez internet.

W tym roku odbędzie się również IX edycja Przystanku Niepodległość. Jego najważniejszymi punktami będą spektakle studentów i absolwentów Akademii Teatralnej. Będzie można je zobaczyć w Bibliotece Uniwersyteckiej cztery razy, tzn. o godzinie: 11.30, 14.30, 16.00 i 19.00. Między spektaklami będą organizowane spacery po Warszawie z przewodnikiem, który opowie o teatrach międzywojennej Warszawy. Spacery będą się rozpoczynały przy siedzibie Muzeum Historii Polski.

Kraków

Wokół krakowskich Plant będzie jeździł specjalny Tramwaj Patriotyczny zorganizowany przez Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” oraz Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana. Będzie w nim można m.in. posłuchać pieśni patriotycznych. Święto zakończy organizowana już po raz 54. Lekcja Śpiewania, której towarzyszy hasło „Radosna niepodległość”. Lekcja przygotowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki i artystów kabaretu Loch Camelot rozpocznie się o godzinie 17.00 na Rynku Głównym.

Poznań

Od 10.30 na placu Wolności będzie można zobaczyć grupy rekonstrukcyjne XX-wiecznych formacji wojskowych. Na placu staną m.in. sprawne kuchnie polowe, z których najstarsza została wyprodukowana w 1937 roku przez Lubelską Wytwórnię Samolotów.

Po wciągnięciu flagi na maszt o godzinie 11 wojewoda wielkopolski jako działonowy wraz z przedstawicielami grupy rekonstrukcji historycznej 7 DAK da strzał z zabytkowej armaty „prawosławnej”, która towarzyszy poznańskim obchodom Narodowego Święta Niepodległości od kilku lat. Wystrzał poprzedzi defiladę pododdziałów. Tegoroczne pokazy historyczne są związane z 70. rocznicą walk o Monte Cassino oraz w Normandii i pod Arnhem. Z tej okazji po placu Wolności przejadą m.in. Chevrolet of Canada C60 z roku 1942 oraz Daimler Dingo MK III.

Wrocław

O godzinie 12.30 z wrocławskiego Rynku wyruszy XIII Radosna Parada Niepodległości. Jej trasa będzie wiodła przez pl. Solny, ulicę Ruską, Kazimierza Wielkiego, pl. Dominikański, ul. Wita Stwosza, do Rynku. Na jej czele w bryczce będzie jechał marszałek Piłsudski, w którego wcieli się Stanisław Melski.

Wcześniej, o godzinie 11, w parku Grabiszyńskim we Wrocławiu rozpocznie się Bieg Niepodległości 2014 na 11 km. Ma w nim pobiec 500 osób z wąsami – symbolem nawiązującym do postaci marszałka Józefa Piłsudskiego.

EK

autor zdjęć: st. chor. sztab. Konrad Kaczmarz

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Wszystkie misje AWACS-a
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gry wojenne w szkoleniu
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
Orzeł dla bohaterów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO