moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Błękitna pustynia” – audiobook z misji

Wszystkie wydarzenia i postaci są tu autentyczne. Słychać gwar afgańskich wiosek i strzały z beryli, tylko głosy bohaterów odgrywają aktorzy, m.in. Robert Więckiewicz i Olga Bołądź. „Błękitna pustynia” to pierwsze w Polsce słuchowisko o polskich żołnierzach w Afganistanie. Autor Rafał Molenda, szczeciński dziennikarz, spędził na misji dwa miesiące.


Czteroipółgodzinny audiobook opowiada o losach żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, zwanej „błękitną”. Razem z nimi podczas XII zmiany PKW w Afganistanie był dziennikarz Rafał Molenda z Radia Szczecin.

– Szczecińska brygada straciła na misji dwóch żołnierzy. Te informacje, podobnie jak inne z Afganistanu, docierały do kraju jedynie w postaci krótkich, ulotnych migawek. A ja chciałem, by po misyjnych wydarzeniach pozostał jakiś ślad, by na polskiej liście strat nie było kolejnych bezimiennych indeksów. Chciałem, by zapamiętano „Srokę” i „Ordyna”, z którymi tam byłem – tak reporter mówi o powodach, dla których stworzył słuchowisko.

Z żołnierzami na co dzień

Polegli st. chor. Łukasz Sroczyński i sierż. Paweł Ordyński są, obok kilku innych żołnierzy z grupy bojowej, bohaterami „Błękitnej pustyni”. Narratorem w reportażu jest Rafał Molenda. Jako świadek wydarzeń i towarzysz żołnierzy opowiada o ich codzienności. – Starałem się opisać to, czego poza żołnierzami doświadczają nieliczni – mówi dziennikarz.

Z żołnierzami spędzał niemal cały czas. Nie tylko godzinami rozmawiał, wysłuchiwał, dokumentował wydarzenia, ale także na własną odpowiedzialność jeździł w teren, na patrole, brał udział w odprawach. – Nie miałem żadnej taryfy ulgowej i nie narzuciłem sobie żadnych ograniczeń. Chciałem brać udział we wszystkim, co ich dotyczy. Tylko tak mogłem ich lepiej poznać – podkreśla Molenda.

Wszystkie wydarzenia i postaci opisane w „Błękitnej pustyni” są autentyczne. – Fabularyzowanie dotyczy tylko głosów żołnierzy, których w audiobooku grają aktorzy. Niektóre wypowiedzi nieco też wygładziłem, by nie było za dużo wulgaryzmów czy spraw zbyt osobistych, o których też rozmawialiśmy – tłumaczy dziennikarz.

Gwar ulicy i strzały

Słuchowisko z realizmem przedstawia tragiczne w skutkach akcje bojowe. Jak choćby tę z 2012 roku, gdy polscy żołnierze podczas patrolu południowo-zachodniej części prowincji Ghazni zostali ostrzelani. Poszkodowanych zostało trzech Polaków. Najciężej ranny Łukasz Sroczyński po kilku miesiącach zmarł w szpitalu w Warszawie. – Nie było mnie w tym kotle, ale wszystko spisałem na podstawie relacji trzech świadków: „Tamiego”, który ratował „Srokę”, ratownika medycznego i dowódcy plutonu – opowiada reporter.

Całość opowieści dopełniają oryginalne nagrania z Afganistanu. Słychać odgłosy z afgańskich wiosek, strzały z beryli, uliczny gwar, etniczną muzykę. – Kompozycją zajął się Adam Walicki, znakomity muzyk, który starał się wyczuć, jak może brzmieć Afganistan. Uznał, że to w dużej mierze historia o samotności, tęsknocie – mówi Rafał Molenda. Reżyserem jest  Krzysztof Czeczot.


Kilka dni temu w Filharmonii Szczecińskiej odbyła się uroczysta premiera audiobooka. Jego fragmenty przy akompaniamencie orkiestry czytał aktor Robert Więckiewicz. – Tak naprawdę nie mamy, a przynajmniej ja nie miałem, większego pojęcia, jak to wszystko wygląda. Dopiero ten tekst pokazał mi, że na żołnierzy czeka tam realne zagrożenie. To nie tylko aktorskie zadanie, ale i emocjonalna podróż do kraju ogarniętego wojną – tak aktor na antenie szczecińskiego radia opowiadał o pracy nad słuchowiskiem.

Żołnierze: to prawdziwy obraz misji

Gośćmi honorowymi na premierze byli żołnierze z grupy bojowej. Na widowni zasiedli też inni wojskowi, znajomi, rodziny. – Wydawało mi się, że nie da się opowiedzieć słowami jak to jest na misji. Rafał Molenda pokazał, że jednak można. Choć były to tylko słowa, myślę, że wielu z nas, widzów, miało przed oczyma prawdziwe obrazy z Afganistanu – mówi kpt. Andrzej Pindor ze Szczecina.

St. szer. Łukasz Juźwiak jest jednym z bohaterów „Błękitnej pustyni”. Jako „Juzek” występuje w akcji pod Nanni. Zostaje ranny. – Nie zdobyłem się na to, by pójść na premierę. Emocje są jeszcze zbyt świeże. Audiobooka wysłuchałem w domu, z rodziną. Skończyło się łzami w oczach i nieprzespaną nocą – mówi żołnierz. Ma już wyleczone ramię po postrzale i dalej służy w 2 Batalionie Piechoty Zmotoryzowanej w 12 Brygadzie.

Audiobook wyprodukowało Radio Szczecin. Od 3 listopada jest emitowany w odcinkach na antenie Radia Szczecin. Oprócz Roberta Więckiewicza, w produkcji wystąpili m.in.: Olga Bołądź i Jakub Gierszał.

PG

autor zdjęć: Jarosław Gaszyński/Radio Szczecin, 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana

dodaj komentarz

komentarze


Treningi z wojskiem wracają
 
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na Festiwal
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Husarz na straży nieba
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polska wiktoria na Monte Cassino
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Uwaga, transformacja!
Rajd ku czci saperów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sztuka ochrony zabytków
„Wielka droga” dostępna online
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowe Oscary przyznane!
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
NATO on Northern Track
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Skrzydła IT dla cyberwojsk
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
NATO na północnym szlaku
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Pierwsi na oceanie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Wiosenna burza nad Estonią
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pierwszy polski technik AH-64

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO