moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zobacz brytyjskie czołgi w Żaganiu

Czołg Challenger 2, transporter Warrior, samochód rozpoznawczy Panther – pojazdy armii brytyjskiej będzie można obejrzeć w najbliższą sobotę w Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Wystawę plenerową przygotują Brytyjczycy, którzy razem z Polakami biorą udział w ćwiczeniach „Black Eagle-14”. – To jedna z nielicznych okazji, by z bliska zobaczyć taki sprzęt i porozmawiać z żołnierzami – mówi Marek Łazarz, dyrektor placówki.


Wystawa miała zostać zorganizowana na terenie poligonu. Ze względu jednak na utrudniony dostęp dla zwiedzających zdecydowano, że odbędzie się ona w żagańskiej placówce. – Mamy spory teren, na którym bez problemu można postawić duży sprzęt. Nasze muzeum położone jest też przy tak zwanej drodze czołgowej, więc logistycznie to wymarzona sytuacja – tłumaczy Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.

Challenger – prawdziwa gratka

Prezentacja odbędzie się już w najbliższą sobotę. Anglicy pokażą sprzęt, który przywieźli ze sobą na ćwiczenia „Black Eagle-14”. Będzie więc można obejrzeć czołg Challenger 2, transporter gąsienicowy Warrior, samochód rozpoznawczy Panther, wóz zabezpieczenia technicznego na podwoziu czołgu Challenger oraz transporter FV 430. – Zaprezentuje się też w pełni uzbrojona załoga Warriora, czyli brytyjski pododdział piechoty. Będzie można porozmawiać z żołnierzami, a oprócz dużego sprzętu będzie też można zobaczyć między innymi karabinki szturmowe SA80, karabiny maszynowe LMG czy GPMG oraz karabin snajperski – mówi Marek Łazarz.

Kpt. Justyna Balik, oficer prasowy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, przyznaje, że sobotnia oferta muzeum to nie lada gratka dla pasjonatów wojskowego sprzętu. – Takie prezentacje zawsze budzą ogromne zainteresowanie. Tak jest na przykład, gdy w naszej jednostce organizujemy dni otwarte. Teraz okazja będzie wyjątkowa, bo przecież niecodziennie się zdarza, by z bliska oglądać chociażby Challengera. Domyślam się, że zwiedzających będzie bardzo dużo – mówi kapitan.

Wielka ucieczka

Żagańskie muzeum będą też zwiedzać sami Brytyjczycy. – Nasza placówka wybudowana została na terenie dawnego obozu i jest ściśle związana z historią ich kraju – podkreśla dyrektor MOJ.

W czasie II wojny światowej istniały tu dwa obozy jenieckie: Stalag VIIIC i Stalag Luft 3, gdzie przebywało ponad trzy tysiące lotników Royal Air Force. Z tego ostatniego w 1944 roku tunelem uciekło 76 jeńców. – Tę historię wielu Brytyjczyków zna bardzo dobrze, ale tylko z książek i filmów, takich jak na przykład „Wielka ucieczka” z 1963 roku ze Stevem McQueenem w roli głównej. Dlatego wizyta w naszej placówce i obejrzenie autentycznych miejsc wydarzeń to obowiązkowy punkt programu podczas ich pobytu w Polsce – dodaje Marek Łazarz.

Zarówno Brytyjczycy, jak i pozostali zwiedzający muzeum będą mogli obejrzeć m.in. replikę baraku jenieckiego, 30-metrowego tunelu ucieczkowego i zgromadzone w sali głównej eksponaty. – Mamy ich ponad 800. To nie tylko dokumenty czy fotografie, ale też na przykład oryginalne fragmenty instalacji tunelowej wykopane podczas prac archeologicznych w 2011 roku, podrobiona pieczątka z orłem niemieckim, która służyła do fałszowania dokumentów, czy charakterystyczne puszki po mleku w proszku, które jeńcy wykorzystywali do budowy systemu wentylacyjnego w tunelu – mówi dyrektor placówki.

„Black Eagle 2014” to pierwsze od sześciu lat tak duże w tej części Europy ćwiczenia z wojskami brytyjskimi. Na poligonie w Żaganiu ćwiczy ponad 1100 pancerniaków z Wielkiej Brytanii, głównie z 12 Brygady Pancerno-Zmechanizowanej. Stronę polską reprezentują pancerniacy z 1 Batalionu Czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. W manewrach wezmą też udział pododdziały wsparcia 10 Brygady oraz żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marek Łazarz/ Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

dodaj komentarz

komentarze

~freeman
1415362620
Jadę, jadę, jadę!!!!!!!
ED-35-42-DC

Śladami ojca
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Nowe zadania szefa SKW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
By Polska była bezpieczna
Po przeprawie ruszyli do walki
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polki pobiegły po srebro!
Orzeł dla bohaterów
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Gry wojenne w szkoleniu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO