moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze ćwiczą przed Świętem Niepodległości

Dzień w dzień, po kilka godzin trenują zmianę posterunku honorowego, składanie wieńców i kroki do defilady. Pół tysiąca mundurowych z całej Polski przygotowuje się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dziś na placu Piłsudskiego spotkali się wszyscy, którzy 11 listopada przemaszerują ulicami stolicy.


W tegorocznej defiladzie weźmie udział dwanaście pododdziałów. W sumie pół tysiąca żołnierzy z całej Polski. Tradycyjnie już mieszkańcom stolicy zaprezentują się: Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, pododdział warty honorowej Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. W skład pododdziałów wejdą także żołnierze wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej.

W defiladzie maszerować też będą przedstawiciele Służby Celnej, Służby Więziennej, Policji,  Straży Granicznej, a także, po raz pierwszy, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. – To nasz debiut w uroczystości tej rangi. W defiladzie weźmie udział 53 podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie – mówi st. kpt. Tomasz Klimczak, dowódca kompanii reprezentacyjnej, podczas uroczystości dowódca warty.


Zgranie gardeł i kroków

Przygotowania do święta mundurowi rozpoczęli już kilka dni temu. – To specyficzna i złożona uroczystość. W odróżnieniu od przygotowań z 15 sierpnia, gdzie prezentowaliśmy się wyłącznie w defiladzie i praktycznie ćwiczyliśmy sam marsz, teraz przygotowania dotyczą też niemal wszystkich elementów ceremoniału wojskowego – podkreśla ppłk Tomasz Bieniak z Dowództwa Garnizonu Warszawa, który 11 listopada poprowadzi uroczystość.

Mundurowi ćwiczą dzień w dzień, po kilka godzin. Trenują m.in. przywitanie się z głową państwa, składanie meldunków przez dowódców wart, zmianę posterunku honorowego, salut armatni, apel pamięci i składanie wieńców. – Dużo uwagi poświęcamy na te elementy, które wymagają skupienia się na wielu rzeczach jednocześnie. Na przykład przy powitaniu prezydenta ważna jest postawa, ale też jednoczesne wydobycie z pięciuset gardeł „czołem panie prezydencie”. Podobnie podczas apelu pamięci, gdzie na hasło „stańcie do apelu” musimy osiem razy odpowiedzieć „polegli na polu chwały”. To wymaga treningu, by wyszło idealnie – dodaje ppłk Bieniak.


Podobnego zgrania wszystkich pododdziałów wymaga defilada – kulminacyjny punkt uroczystości. Żołnierze muszą pamiętać, by maszerować w odpowiednich odległościach i by zachować określony rytm marszu. – Ceremoniał wojskowy, jak i regulamin musztry trochę się różnią od tych, które obowiązują w Państwowej Straży Pożarnej. Największą trudność sprawia wypracowanie prawidłowego marszu. Ważne, by maszerować na całą stopę, robić prawidłowy wymach ręki czy zachować właściwą postawę podczas całego marszu – mówi st. kpt. Klimczak.

W piątek próba generalna

Treningi do uroczystości potrwają jeszcze kilka dni. W piątek czeka mundurowych próba generalna. A już 11 listopada wszyscy zaprezentują się podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości. – Podobnie jak w ubiegłym roku trasa będzie wiodła od placu Marszałka Piłsudskiego, ulicą Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Alejami Ujazdowskimi – informuje ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. Na trasie przemarszu mundurowi złożą kwiaty pod pomnikami: Kardynała Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, gen. Roweckiego „Grota”, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego. Defilada zakończy się przy Belwederze przy pomniku Marszałka Piłsudskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Konrad Kaczmarz

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Rakiety dla Jastrzębi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strażacy ruszają do akcji
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Charge of Dragon
Sprawa katyńska à la española
Ogień w podziemiu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
V Korpus z nowym dowódcą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Święto wojskowego sportu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kurs z dzwonem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO