moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko dopłaci do studiów żołnierzy

Żołnierz, który chce podnieść swoje kwalifikacje na studiach lub kursie, może liczyć na finansową pomoc wojska. Jeżeli przerwie naukę lub odejdzie z armii, będzie musiał oddać pieniądze w ciągu dwóch tygodni. Taki zapis znalazł się w znowelizowanym rozporządzeniu MON. Dziś przepisy wchodzą w życie.


Żołnierze zawodowi mogą podnosić swoje kwalifikacje na studiach, kursach, zdobywając specjalizację czy odbywając staże. Po spełnieniu określonych warunków mogą liczyć na wsparcie wojska. Przepisy zakładają dwa rodzaje pomocy dla uczących się żołnierzy. Pierwszy to wsparcie finansowe, przeznaczone na pokrycie czesnego, opłat m.in. za noclegi i przejazdy. Drugi, tzw. pomoc niefinansowa, polega na udzieleniu uczącemu się żołnierzowi urlopu szkoleniowego, ograniczeniu liczby służb dyżurnych, wyjazdów służbowych czy ilości zlecanych zadań. – Warunkiem udzielenia obu form pomocy jest zbieżność kierunku, w jakim kształci się żołnierz, z wymaganiami kwalifikacyjnymi na zajmowanym stanowisku służbowym lub stanowisku, na które jest planowany do wyznaczenia – tłumaczy płk Ryszard Wilma, prawnik Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.

Wniosek i umowa

Dopiero wtedy żołnierz może się starać o wsparcie. Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do dowódcy. W dokumencie musi się znaleźć informacja o formie pomocy, z której chce skorzystać. Niezbędne jest także zaświadczenie o pobieraniu nauki, dołączenie danych m.in. o kierunku studiów, terminach uczestniczenia w zajęciach, koszcie edukacji, planowanym terminie ukończenia nauki oraz kwalifikacjach, które żołnierz uzyska po zakończeniu kształcenia. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem dowódca jednostki może żądać od żołnierza przedstawienia szczegółowego programu kształcenia, nauki lub studiów.

Warunkiem udzielenia pomocy jest zgoda organu uprawnionego do wyznaczania żołnierza na stanowiska służbowe, np. dowódcy dywizji albo Departamentu Kadr.

Żołnierz, który uzyska zgodę na finansowe wsparcie, będzie musiał podpisać odpowiednią umowę z wojskiem. – Poza ogólnymi informacjami o wysokości czesnego czy czasie trwania kształcenia, jest tam także zapis o zasadach zwrotu kosztów nauki przez żołnierza – mówi płk Wilma. Mundurowy będzie więc musiał zwrócić pieniądze w sytuacji, gdy na przykład przerwie naukę, wypowie stosunek służbowy lub zostanie zwolniony ze służby z powodu otrzymania dwói z opinii służbowej, odmowy pełnienia służby na wyższym lub równorzędnym stanowisku czy degradacji. Na zwrot pieniędzy żołnierz będzie miał 14 dni od chwili otrzymania wezwania do zapłaty.

Kiedy zostanie wstrzymana wypłata?

Pieniądze za naukę będą wypłacane żołnierzowi okresowo. – W praktyce, po zaliczeniu każdego z semestrów. W przypadku gdy żołnierz nie przedstawi zaświadczenia o zaliczeniu kolejnego etapu edukacji, pieniędzy nie otrzyma – wyjaśnia prawnik z Konwentu.

Znowelizowane rozporządzenie określa także tryb odwołania żołnierza z nauki w kraju lub za granicą. Będzie to mogło nastąpić w razie braku postępów, naruszenia przez żołnierza regulaminu organizatora kształcenia lub na wniosek samego żołnierza.

Zawartą z żołnierzem umowę dowódca będzie mógł rozwiązać w sytuacji, gdy nauka podwładnego będzie kolidowała z jego obowiązkami służbowymi. Wtedy jednak żołnierz nie będzie musiał zwracać otrzymanych z wojska pieniędzy.

Zasady kształcenia kandydatów na żołnierzy, w tym upoważnienie dla ministra do wydania tego rozporządzenia, zostały określone w ustawie pragmatycznej. – To właśnie ustawa wprowadziła istotną zmianę w kwestii nauki żołnierzy. Wcześniej pomoc finansowa i urlop szkoleniowy były ze sobą ściśle powiązane. Teraz otrzymanie przez żołnierza urlopu szkoleniowego jest niezależne od otrzymania pieniędzy na naukę. To korzystne dla tych, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje, a ich dowódcy nie mają w danym roku pieniędzy na studia dla większej liczby żołnierzy – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.

PG

autor zdjęć: arch. WSOWL

dodaj komentarz

komentarze

~harry
1415291460
Mianowicie wygląda to tak,kazano mi zrobić studia pod rygorem zwolnienia do cywila. Podjąłem szkołę, dostałem zgodę na studia, zwrot za czesne, dojazdy i hotel. Przez trzy lata prosiłem się dowódcy o zwrot, . Nie wydał decyzji do wniosku. Po interwencji adwokata wydał odmowną decyzję. Odwołałem się do Skrzydła. Na chwilę dzisiejszą są problemy z pieniędzmi. Ja ukończyłem szkołę zgodną z KOSem. za swoje pieniądze, a wojsko ma wyszkolonego żołnierza. Obiecanki cacanki!
15-6B-5A-CE
~michu
1414149840
Wygląda tak, że ppor. nie przysługuje zwrot bo nie ma wymagań na np. studia podyplomowe w KOSie. Można dopiero w stopniu kpt. z planowanym mjr. Wczesniej wojsko nie potrzebuje wykształconych młodych ludzi. A kilka- kilkanaście lat później może się już po prostu nie chcieć studiować. Do tego wiecznie tylko mowa o spróchniałym AON'nie, a przecież tyle jest porządnych uczelni cywilnych w kraju...
0F-37-30-AD
~student
1414138140
wreszcie może się coś zmieni bo w jednej jednosce pomagają studentom a w drugiej mówia że się nie należy pomoc w zwrocie za naukę to jest dopiero dziwne studiuje 5 z różnych jednostek 4 ma zwrot a 1 nie bo nie ma takiego prawa gdzie ta 4 ma prawo działa dla jednych a dla drugich już nie może wreszcie będzie spokój
4B-A1-EB-A2
~U0
1414099980
jak zawsze słuzba stał będzie miła!
73-1B-42-7B
~wiechu
1414082400
Ciekawe jak to bedzie wygladac w praktyce....
4A-97-B0-E4

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto wojskowego sportu
Barwy walki
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog
Kurs z dzwonem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO