moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej pieniędzy na nagrody dla żołnierzy

Dowódcy będą mogli finansowo wyróżnić wojskowych, którzy zastępują w pracy chorujących kolegów. Pieniądze zaoszczędzone na ich wynagrodzeniach trafią na tworzony w jednostkach fundusz nagrodowy. Rozporządzenie ministra obrony narodowej już obowiązuje.


Znowelizowane przepisy określają m.in. źródła finansowania funduszu oraz sposób jego zwiększania w trakcie roku kalendarzowego. Główną zmianą jest ta, która zakłada zwiększenie kwoty funduszu o środki uzyskane ze zmniejszenia wynagrodzeń mundurowych nieobecnych w pracy. Chodzi tu zwłaszcza o sytuacje, gdy żołnierz przebywa na urlopach, w tym m.in. macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym lub okolicznościowym w związku ze sprawowaniem opieki nad najbliższym członkiem rodziny i gdy otrzymuje niepełnie uposażenie. Teraz uzyskane w ten sposób środki trafią do funduszu.

Skąd pieniądze?

Zasilą go także pieniądze z uposażeń chorych żołnierzy, którzy przebywają na L-4 z powodów niezwiązanych ze służbą. W tym konkretnym przypadku chodzi o 20 procent wysokości uposażenia (od czerwca chorujący żołnierze otrzymują 80 procent uposażenia). – To zapis wynikający wprost z ustawy o L-4. Przyjęto tam, że środki uzyskane z tytułu niewypłacenia żołnierzom uposażeń w związku ze zwolnieniem lekarskim trafią do funduszu nagród z przeznaczeniem ich wyłącznie dla żołnierzy zastępujących – tłumaczy oficer z Departamentu Kadr MON.

Kasę funduszu zasilą też pieniądze z utraconych uposażeń w przypadku np. sfałszowania zwolnienia lekarskiego lub wykorzystania czasu zwolnienia w sposób nieprawidłowy. W praktyce w ramach jednego funduszu w jednostce powstaną dwa mniejsze: jeden z zaoszczędzonych pieniędzy za L-4 i drugi z pozostałych środków. – Uposażenia żołnierzy płacone są z góry, pierwszego dnia roboczego każdego miesiąca. Kolejnego dnia będzie już wiadomo, jakie pieniądze zasilą fundusz. Będzie on zwiększany w każdym miesiącu, w którym wypłacono zmniejszone uposażenia – wyjaśnia Departament Kadr.

O tym, kto dostanie nagrodę czy zapomogę, a także jaka będzie jej kwota, zdecyduje dowódca jednostki wojskowej. – Wojskowi, którzy będą zastępować w pracy nieobecnych kolegów, będą mogli otrzymać nagrodę maksymalnie do trzech miesięcy – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.

Szybsza droga

Wcześniej pieniądze, które nie zostały wydane na uposażenia, mogły być przez ministra obrony narodowej przekazane na fundusz nagród i zapomóg pozostający w jego dyspozycji, a następnie przekazywane dowódcom jednostek wojskowych. Nowe przepisy skracają ten proces, teraz bowiem to dowódcy jednostek wojskowych będą sami dokonywać zwiększenia środków na nagrody uznaniowe i zapomogi.

Z kolei środki niewykorzystane na uposażenia z tytułu wakujących stanowisk służbowych mogą być przekazywane na fundusz nagród i zapomóg – tak jak miało to miejsce wcześniej – wyłącznie  przez ministra obrony narodowej.

Od 1 czerwca 2014 roku żołnierze przebywający na zwolnieniach lekarskich otrzymują 80 procent wynagrodzenia. 100 procent pensji jest wypłacane w przypadku, gdy choroba wynika z pełnienia służby. Prawo do pełnej wypłaty zachowają więc na przykład osoby, które: uległy wypadkowi w czasie pełnienia służby lub w drodze do/z miejsca pracy, chorują w czasie ciąży, oddadzą krew w publicznych placówkach krwiodawstwa, poddały się badaniom lekarskim jako kandydaci na dawców komórek, tkanek i narządów (lub poddali się takiemu zabiegowi), zachorowały, ponieważ narażały swoje zdrowie lub życie, ratując życie lub mienie innych osób.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~majk
1415262000
Fikcja!!!! Nie wiem jak w innych jednostkach ale w pewnej jednostce na opolszczyźnie tylko nieliczni dostają. Te pieniądze powinny trafiać automatycznie do osoby wyznaczonej w rozkazie na zastępstwo. W obecnej formie to jakiś absurd? Temu damy, tamtemu nie damy. Taki sposób dzielenia tych pieniedzy jest niejasny,nieczytelny i nie do końca przejrzysty co się dzieje z tymi pieniedzmi. Dlaczego nie mozna jak wspomnialem wczesniej automatycznie przelewac pieniedzy na osobe wyznaczona na zastepstwo?!
02-99-7B-50
~Miker
1413965820
"Mogą liczyć na nagrodę" - nie znaczy że ja dostaną ! Pewne jest więcej obowiązków ,i to że jak ci dziecko zachoruje to zabierają pieniążki natychmiast.
B0-DE-58-92
~wojskowy
1413909420
za 5 z WF nic nie powinni płacić, żadna łaska że jesteś wysportowany, akurat w tym fachu jest to priorytet, to tak jak kierowca by był niedowidzący
32-FC-A0-1F
~Katol
1413892560
~były zawodowy - jeszcze powinna być podstawa równa a reszta od umiejętności i znajomości sprzętu płacona oraz 20 % za 5 z WF.
7C-97-55-2D
~były zawodowy
1413883860
gdzie sens i logika?
08-06-BB-AD

Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
Ramię w ramię z aliantami
Odstraszanie i obrona
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Charge of Dragon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rakiety dla Jastrzębi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Zachować właściwą kolejność działań
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto stołecznego garnizonu
Mundury w linii... produkcyjnej
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ocalały z transportu do Katynia
Zbrodnia made in ZSRS
Kadisz za bohaterów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO