moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sejm i NATO o bezpieczeństwie na Wschodzie

Zmiany w funkcjonowaniu Sojuszu i bardziej zdecydowana polityka wobec Rosji to konieczne warunki dla zwiększenia bezpieczeństwa na wschodzie Europy – podkreślali uczestnicy seminarium Rose – Roth. Dwudniowe obrady zorganizował Sejm i Zgromadzenie Parlamentarne NATO.


– Kryzys na Ukrainie zmienił nasze podejście do kwestii bezpieczeństwa i pokazał, że nowe zagrożenia nie wyparły klasycznych, związanych z obroną integralności terytorialnej i suwerenności – podkreślał minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Wsparcie Sojuszu

Głównym tematem dwudniowego spotkania, w którym uczestniczyli parlamentarzyści i reprezentanci rządów państw Sojuszu i krajów partnerskich oraz przedstawiciele ośrodków badawczych i organizacji pozarządowych, był kryzys na Ukrainie i związane z nim nowe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

Jak zaznaczył minister Siemoniak, aneksja części Ukrainy skłoniła szczyt NATO w Newport do przyjęcia rozwiązań prowadzących do wzmocnienia bezpieczeństwa sojuszników ze wschodniej flanki oraz lepszego przygotowania Sojuszu do reagowania na nowe zagrożenia.

– Aby zapewnić błyskawiczne wsparcie w tym regionie, konieczne jest stworzenie sił natychmiastowej gotowości oraz rozmieszczenie na naszym terytorium odpowiedniej infrastruktury – podkreślał szef MON.

Reżim Putina

Paneliści dyskutowali też o przyczynach ukraińskiego kryzysu. Jak stwierdził rosyjski politolog Andriej Piontkowski, wojna przeciw Ukrainie rozpoczęła się w 2013 r., kiedy prezydent Rosji Władimir Putin zaczął kampanię przeciwko podpisaniu przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

– Putin postrzegał tę umowę jako zagrożenie dla swojej władzy, ponieważ jej wdrożenie mogło przekształcić poradziecką Ukrainę w nowoczesny demokratyczny kraj – argumentował analityk. Stwierdził też, że prezydentowi Rosji zależy na podporządkowaniu Ukrainy swojej woli, a zajęcie Krymu było pierwszym krokiem w tym kierunku.


Podobnego zdania był dr Witold Rodkiewicz z Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich. Podkreślał on, że polityka zagraniczna Rosji ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo reżimowi w tym kraju. – Dla Putina Zachód jest wrogiem. Sądzi on, że celem krajów NATO jest przede wszystkim zmiana władzy w Rosji – mówił dr Rodkiewicz.

Pomoc dla Ukrainy

Podczas obrad w Warszawie zastanawiano się też na odpowiednią reakcją państw UE i NATO na sytuację na Ukrainie. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski argumentował, że szczyt NATO w Newport, choć zapoczątkował wzmacnianie wojskowe wschodniej flanki Sojuszu, był rozczarowaniem dla Ukrainy. – Zaproponowaliśmy jej wszelkie wsparcie z wyjątkiem pomocy – stwierdził marszałek.

Zdaniem Piontkowskiego w sprawie kryzysu na Ukrainie trzeba działać jak najszybciej, wykorzystując instrumenty polityczne i ekonomiczne. – Należy też tak wzmocnić NATO, aby powstrzymać Putina, wzbudzając w nim respekt dla siły Sojuszu – mówił rosyjski politolog.

Wiceminister obrony Ukrainy Ihor Kabanenko podkreślił, że rosyjska agresja zagraża także bezpieczeństwu Europy. – Dlatego Zachód powinien wesprzeć nasz kraj udzielając nam pomocy wojskowo-technicznej, logistycznej i szkoleniowej – apelował Kabanenko.

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Hugh Bayley mówił natomiast o konieczności znalezienia sposobu na dotarcie z prawdziwymi informacjami do rosyjskiego społeczeństwa.

Podczas obrad poruszono też problemy i wyzwania polityczne w innych państwach Europy wschodniej. Mówiono m.in. o prawach człowieka na Białorusi i polityce zagranicznej tego kraju, a także o rozwoju demokracji w Gruzji i jej staraniom integracyjnym do UE i NATO.

Program Rose – Roth zainicjowali w 1990 r. były kongresmen USA Charlie Rose i senator Bill Roth. Jego celem i organizowanych w jego ramach seminariów było wspieranie krajów partnerskich Europy Środkowej i Wschodniej w budowaniu demokracji. Obecnie seminaria są poświęcone głównie regionalnym kwestiom bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1413675360
Największym zagrożeniem dla Europy jest NIEUCHRONNA islamizacja państw europejskich (Francja, Anglia, Niemcy, Dania, Belgia Holandia, Szwecja-na razie, później Polska...) Czy dotrze to wreszcie do głów polityków i wojskowych? Im szybciej tym lepiej.
2F-A8-7D-60

Krwawa noc pośród puszczy
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Piedimonte – samobójcza misja
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Serwis K9 w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
They Will Check The Training Results in Combat
Nie szpital, a instytut
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Ryś” z laserem
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Bohater odtrącony
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Śladami ojca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO