moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef NATO w Warszawie

Sojusz musi być silny politycznie i wojskowo – podkreślał dziś w Warszawie Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz ministrami obrony i spraw zagranicznych. Polska jest pierwszym państwem, jakie odwiedza oficjalnie nowy szef Sojuszu, który swoje stanowisko objął 1 października.


– Uznajemy silną rolę Polski w naszym Sojuszu. To wyraz solidarności NATO w tych niespokojnych czasach. NATO broni i chroni każdego sojusznika – podkreślał Jens Stoltenberg po spotkaniu z ministrami. – Będziemy wdrażać przyjęty na szczycie w Newport plan działań na rzecz gotowości i zachowamy trwałą obecność we wschodniej części naszego sojuszu – dodał.

I to właśnie wokół realizacji zobowiązań podjętych podczas szczytu w Newport i sojuszniczej współpracy w obliczu konfliktu na Ukrainie koncentrowały się dzisiejsze rozmowy w Warszawie. Podczas konferencji po spotkaniu z ministrami obrony Tomaszem Siemoniakiem i spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną Stoltenberg zaznaczył, że NATO ma także sprecyzowane oczekiwania wobec Polski.

Czas na szpicę

Szef Sojuszu wymienił wśród nich m.in. decyzję o zwiększeniu wydatków na obronność do 2 proc. PKB. Jak zapowiedziała w swoim exposé premier Ewa Kopacz, Polska osiągnie taki poziom wydatków obronnych od 2016 r., co zapewni dodatkowe 800 mln zł na nowoczesny sprzęt dla wojska.

Szef NATO zaznaczył też, że głównym zadaniem Sojuszu jest teraz inwestowanie w kolektywną obronę i wdrażanie postanowień wrześniowego szczytu w Newport. Jednym z nich jest plan stworzenia tzw. szpicy – sił szybkiego reagowania, które miałyby być gotowe do akcji w ciągu 48 godzin. Jak poinformował szef MON Tomasz Siemoniak, w lutym 2015 r. ministrowie obrony NATO podejmą ostateczną decyzję o kształcie szpicy, jej wielkości i składzie.

Minister obrony podkreślił też, że Polska jest zdeterminowana, aby decyzje, które zostały podjęte w Walii, były zrealizowane, w tym te dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki NATO. – Są to przede wszystkim trzy najważniejsze zadania: ciągła, rotacyjna obecność żołnierzy NATO w Polsce, stworzenie szpicy oraz wzmocnienie Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie – wymienił Siemoniak.

– Cieszymy się, że pierwsza oficjalna wizyta nowego szefa NATO zaczyna się w Warszawie, świadczy to o tym, jak nasz kraj jest ważny dla Sojuszu – stwierdził Grzegorz Schetyna. Szef MSZ przypomniał też, że prace nad wdrażaniem postanowień z Newport zakończą się w ciągu dwóch lat, czyli przed kolejnym szczytem NATO, który odbędzie się w 2016 r. w Warszawie.

Prezydent i premier

Realizacji postanowień walijskiego szczytu dotyczyła też poranna rozmowa Stoltenberga z prezydentem Bronisławem Komorowskim. – Umacnianie bezpieczeństwa członków NATO i wspieranie niepodległej, demokratycznej i dążącej ku strukturom zachodnim Ukrainy to dziś sprawy priorytetowe dla Sojuszu – powiedział prezydent po spotkaniu.

Zapewnił, że Polska podtrzymuje swoje zobowiązania wobec Ukrainy dotyczące wspierania procesu modernizacji systemu obronnego tego kraju.  Komorowski zaznaczył również, że Polska jest nadal zdeterminowana w realizacji planu tarczy antyrakietowej i przeciwlotniczej.


Podczas swojej wizyty w Warszawie szef NATO spotkał się też z premier Ewą Kopacz. W czasie rozmów szefowa rządu oświadczyła, że Polska jest gotowa na większy wysiłek wojskowy i większe wydatki na obronę. – Nasz stabilny budżet, jak i bardzo ambitny plan modernizacyjny armii powodują, że Polska może być dobrym przykładem przygotowania do realizacji celów z Walii –  podkreśliła Kopacz.

Po południu u pilotów w Łasku

Jens Stoltenberg odwiedzi po południu 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Spotka się tam z polskimi pilotami oraz lotnikami amerykańskimi przebywającymi w ramach kolejnego rotacyjnego pobytu w Polsce i holenderskimi pilotami, którzy pełnią służbę w misji NATO Baltic Air Policing. Z Polski nowy sekretarz generalny NATO leci do Turcji, gdzie będzie omawiał kwestie zagrożenia bezpieczeństwa w sąsiadujących z tym krajem Iraku i Syrii.

Jens Stoltenberg, dwukrotny premier Norwegii w latach 2000–2001 oraz 2005–2013, przejął 1 października obowiązki sekretarza generalnego NATO od Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena. Norweg został wybrany w marcu na 4-letnią kadencję przez Radę Północnoatlantycką.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON, Michał Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ameryka daje wsparcie
Wszystkie misje AWACS-a
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Nie szpital, a instytut
Śladami ojca
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
By Polska była bezpieczna
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Abramsy w pętli
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Na straży nieba
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO