moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stępka pod budowę Kormorana II

Dziś ważny dzień dla Marynarki Wojennej. Kończymy kolejny etap budowy niszczyciela min Kormoran II – mówił Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej. W Gdańsku odbyły się uroczystości położenia stępki pod budowę okrętu, który ma wejść do służby w 2016 roku.

Fot. kpt. mar. Piotr Wojtas.

Położenie stępki to, obok tak zwanego cięcia blach, jeden z najważniejszych etapów budowy okrętu. Rozpoczyna fazę montażu wszystkich jego elementów w całość. Wiceminister Czesław Mroczek podkreślał dziś w Gdańsku, że zapowiadana przez polityków modernizacja Marynarki Wojennej już trwa.

Siły morskie mają zostać wyposażone m.in. w trzy nowoczesne niszczyciele min, które zastąpią okręty typu Flaming. Pierwszy – Kormoran – ma wejść do służby w 2016 roku. Jednostka zostanie zbudowana ze stali amagnetycznej. Będzie miała 58 metrów długości i 45-osobową załogę. Rozwinie prędkość nie mniejszą niż 15 węzłów, a jej zasięg to co najmniej 2500 mil morskich. – To sprzęt zupełnie nowej generacji – podkreślał na dzisiejszej uroczystości wiceadm. Ryszard Demczuk, inspektor marynarki wojennej z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Fot. ppłk Szczepan Głuszczak.

Podstawowym zadaniem Kormorana będzie poszukiwanie i zwalczanie min morskich na polskich wodach Bałtyku. Ale w ramach międzynarodowych zespołów okręt będzie działał także na pozostałej części Morza Bałtyckiego oraz na Morzu Północnym. Zostanie wyposażony między innymi w sonary: podkilowy i samobieżny, pojazdy podwodne czy zdalnie odpalane ładunki wybuchowe. Kormoran będzie uzbrojony w 23-milimetrową armatę morską, dwa wielkokalibrowe karabiny maszynowe i dwa przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe. Według harmonogramu prac kolejne dwa okręty typu Kormoran II mają być gotowe w 2019 i 2022 roku.

Fot. Marian Kluczyński.

Program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej został uruchomiony siedem lat temu. We wrześniu ubiegłego roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał w tej sprawie umowę z konsorcjum, w skład którego wchodzą Stocznia Remontowa Shipbuilding SA, Stocznia Marynarki Wojennej i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej. – Polska Marynarka Wojenna będzie dysponowała sprzętem, którego nie będzie musiała się wstydzić i który wesprze polski przemysł – mówił wówczas premier Donald Tusk. Niedługo potem w basenie modelowym Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku rozpoczęły się próby na modelu kadłuba Kormorana II. Eksperci przetestowali dzielność morską okrętu, by sprawdzić, w jakich warunkach będzie mógł wykonywać zadania, a także jego zdolności manewrowe. W efekcie udoskonalony został kształt kadłuba i przeprowadzona precyzyjna kalibracja układu napędowego.

Program modernizacji Marynarki Wojennej  przewiduje, że do 2020 roku na nowe okręty co roku wojsko będzie przeznaczać ponad miliard złotych rocznie. Oprócz niszczycieli min, siły morskie mają otrzymać także trzy nowe okręty podwodne, trzy okręty patrolowe z funkcją zwalczania min – kryptonim Czapla, trzy okręty obrony wybrzeża – kryptonim Miecznik, okręt rozpoznania elektronicznego Delfin, a także okręt wsparcia działań połączonych Marlin, okręt ratowniczy Ratownik oraz pływającą stację demagnetyzacyjną Magneto.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. mar. Piotr Wojtas, ppłk Szczepan Głuszczak, Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~yossi
1452403140
Mam dziwne wrażenie, że ktoś w naszych kręgach decydujących o rozwoju marynarki wojennej ciągle forsuje koncepcje z lat 50-tych. Ci dziadkowie ciągle wyobrażają sobie, że komuś będzie się chciało stawiać miny rodem z I WŚ w czasach, kiedy z jednego krańca Bałtyku na drugi można przestrzelić rakietą i zniszczyć wykryty przez radary cel w kilka minut.
C0-8D-F0-DE
~el_fuego
1411688820
Ot ciekawostka. Okręty które nie są w stanie się bronić a rakiety mamy w dywizjonach rakietowych operujących z lądu. Ja nie mówię, żeby na okrętach było nie wiadomo co, ale chociaż wyposażenie jednego wozu z Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego... To jest aż tak wielki problem?
05-83-BE-8A
~Katol
1411625700
~anty_mon - bałtyk był , jest i będzie akwenem militarnie nieistotnym. Cieszę się, że nie robimy pociągów pancernych co by praca dla spawaczy w stoczni była.
38-F7-9C-83
~anty_mon
1411549680
3 niszczyciele min z prawie 0 ubzrojeniem, i zadnymi srodkami obrony przeciw rakietom albo plot. Ile Rosja zaplacila tym zdrajca za przyjecie czegos takiego do sluzby? 3 okrety patrolowe.. nastepny bubel.. ubzrojenie tak samo zerowe. Zastanawiam sie czemu nikt nie podnosi glosu w tej sprawie? czemu wszyscy udaja ze to jest super okret..to ze nowy to nie znaczy ze dobry, musi tez przenosic jakies ubzrojenie. A tak to jest po prostu super drogi cel. GDZIE SA NORMALI LUDZIE W TYM KRAJU Milardy wydane na nic.. znowu
BD-9F-0A-6C
~ja
1411488480
Siła ognia ZABÓJCZA! 2x23mm. Strach się bać! A prędkość powinna być nie mniejsza niż 25węzłów
5F-0F-33-B8

AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
 
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Pokazali bojowego ducha
„Pierwsza Drużyna” na start
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Mobilne dowodzenie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
„Ryś” z laserem
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Przysięga w Limanowej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nie szpital, a instytut
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Podróż po AWACS-ie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
NATO on Northern Track
Ostatnia droga Pileckiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO