moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Trójnarodowa” brygada

Ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali w Belwederze w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego umowę o utworzeniu wspólnej jednostki. Jej dowództwo będzie w Lublinie. Głównym zadaniem wielonarodowej brygady będzie udział w operacjach pokojowych i zacieśnianie regionalnej współpracy wojskowej. Jednostka ma być gotowa do działania w ciągu dwóch lat.

Podpisanie umowy w sprawie litewsko-polsko-ukraińskiej brygady to świadectwo głębokiego zaangażowania we wzmacnianie bezpieczeństwa w naszym regionie – mówił prezydent Bronisław Komorowski w czasie uroczystości podpisania umowy o utworzeniu wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG.

Regionalna wspólnota wojska

Prezydent podkreślał, że powstanie jednostki jest jednym z elementów działań wspierających państwo ukraińskie. Przypomniał, że wynika to z ustaleń wrześniowego szczytu NATO, zakładały one pomoc w modernizacji armii tego kraju, w której Polska też ma wziąć udział. – Wszystkie te działania przyczynią się do zwiększenia zdolności armii ukraińskiej do współdziałania z innymi siłami zbrojnymi – stwierdził Komorowski.

Film: prezydent.pl

Zwierzchnik sił zbrojnych dodał jednocześnie, że żałuje, iż decyzje w kwestii powołania brygady nie zapadły wcześniej. – Dziś ta jednostka mogłaby już funkcjonować, przede wszystkim z korzyścią dla Ukrainy, służąc przekazywaniu doświadczeń między naszymi armiami – stwierdził prezydent. Bronisław Komorowski liczy, że za rok zostaną zorganizowane pierwsze ćwiczenia wielonarodowej jednostki.

– To ważny moment otwierający nowe relacje naszych trzech państw – podkreślał minister obrony Tomasz Siemoniak. Dodał, że potrzeba roku lub około dwóch lat pracy, aby zapisy podpisanego dokumentu stały się rzeczywistością. Oznacza to, że pełną gotowość operacyjną wielonarodowa brygada osiągnie najpóźniej w 2016 roku.

– Podpisana umowa wzmocni przyjaźń naszych narodów, a także zwiększy stabilność i bezpieczeństwo regionu – mówił Juozas Olekas, minister obrony Litwy. Szef ukraińskiego MON gen. broni Valeriy Heletey podkreślił, że brygada powstaje w niełatwej sytuacji międzynarodowej, kiedy Ukraina stała się obiektem agresji ze strony wschodniego sąsiada. A powołanie wspólnej brygady jest manifestacją przyjaźni i współpracy.

Na razie nie wiadomo, jakie jednostki i pododdziały wejdą w jej skład. Tymi ustaleniami zajmie się specjalna trójstronna grupa robocza.

Przed uroczystym podpisaniem umowy ukraiński generał spotkał się z ministrem Siemoniakiem. Rozmawiano o nowej brygadzie, ustaleniach szczytu NATO i sytuacji bezpieczeństwa w Europie.

Długa droga

Pomysł powołania wielonarodowej jednostki z udziałem wojsk Polski, Litwy i Ukrainy narodził się w 2007 roku. Trójstronne porozumienie w tej sprawie podpisano dwa lata później. Jedną z przesłanek do stworzenia wielonarodowej brygady było zaangażowanie Ukrainy we współpracę z NATO.

Wszystkie formalności miały być dopełnione do końca ubiegłego roku. Jednak choć projekt popierał były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, negocjacje odwlekały się w czasie. Temat odżył dopiero po zmianie sytuacji politycznej w tym kraju.

W tym roku nowy rząd Ukrainy przyjął projekt porozumienia w sprawie litewsko-polsko-ukraińskiej brygady. Także w czasie polsko-litewskich konsultacji ministrów obrony w marcu tego roku minister Siemoniak potwierdził, że projekt brygady „trójnarodowej” jest aktualny.

Zgodnie z założeniami miałaby ona liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy i podlegać dowództwu, które stacjonuje w Lublinie. Narodowe komponenty pozostaną natomiast na terytoriach swoich państw. W przyszłości stanowiska dowódcy brygady, jego zastępcy i szefa sztabu będą rotacyjnie zmieniać się co dwa lata.

Głównym zadaniem LITPOLUKRBRIG ma być utrzymanie międzynarodowego pokoju, udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO i ONZ oraz zacieśnianie regionalnej współpracy wojskowej.

W 2011 roku w oparciu o wojska 3 Brygady Zmechanizowanej powstał w Lublinie polski komponent brygady liczący ok. 350 żołnierzy. Składa się na niego nasza część dowództwa i batalionu dowodzenia brygady. Dowodzi nią płk Dariusz Sobotka, a jednostka podlega bezpośrednio Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Lewczyk
1411230240
Mówicie o szkoleniu młodych ludzi pod kątem posługiwania się bronią, Owszem to jest bardzo wazne, ale może w końcu ktoś zainteresuje Się tymi doskonale przeszkolonymi szeregowymi, których juz kilka tysięcy Po 12 latach służby równiez poza granicami zostało zwolnionch do cywila. Jestem patriota ale gdyby mnie tak armia wysterowala to przy najbliższym zagrozeniu Wsiadlbym w samolot i wyjechal jak najdalej...
7D-34-11-99

Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Front przy biurku
Barwy walki
Odstraszanie i obrona
Święto stołecznego garnizonu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strażacy ruszają do akcji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szarża „Dragona”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zachować właściwą kolejność działań
Zbrodnia made in ZSRS
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO