Opracowanie nowych racji żywnościowych, urządzenie do spawania światłowodów i stend silnika Rosomaka do nauki mechaników zasłużyły na nagrody szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wręczono je po raz pierwszy podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Stend silnika Rosomaka do nauki mechaników.
Organizowana w ramach kieleckich targów Wystawa Sił Zbrojnych to od 10 lat doskonała okazja dla armii do zaprezentowania nieco mniej znanego obszaru wojskowej działalności – wynalazków i patentów opracowanych przez żołnierzy z jednostek logistycznych i liniowych.
Choć co roku na Wystawie Sił Zbrojnych takiego sprzętu, urządzeń, systemów i narzędzi było sporo, to nie mogły się one i ich twórcy ubiegać się o targowe nagrody – Defendery. Te są zarezerwowane dla firm i ich produktów. Właśnie dlatego szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zdecydował, że w tym roku podczas MSPO wręczy swoje nagrody. W trzech kategoriach: innowacyjność, szkolenie wojsk oraz wyróżnienie specjalne. – O laury mogła ubiegać się każda instytucja i jednostka wojskowa, która prezentowała się na Wystawie Sił Zbrojnych, a o tym, kto zwycięży w danej kategorii, zadecydowało jury składające się z wojskowych specjalistów oddelegowanych do pracy w komisji konkursowej Defenderów – wyjaśnia ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy IWsp SZ.
Stend silnika Jelcz.
Laur za innowacyjność przypadł Warsztatom Technicznym Oleśnica z 4 Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu. Specjalizują się w naprawie i serwisie sprzętu łączności, z którego korzysta armia. Na targach w Kielcach wojskowi z Oleśnicy zaprezentowali swój najnowszy wynalazek – urządzenie do spawania światłowodów. Konkursowe jury uznało je za najbardziej nowatorskie ze wszystkich „żołnierskich patentów”, które zaprezentowano na Wystawie Sił Zbrojnych.
Jednym z najbardziej obleganych stoisk był boks Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza. Kadra szkoły organizującej m.in. specjalistyczne kursy, na których wojskowi logistycy zdobywają niezbędne uprawnienia, pokazała w Kielcach kilka swoich wynalazków, w tym m.in. zautomatyzowane stanowisko do serwisu i diagnostyki samochodów Land Rover użytkowanych przez Żandarmerię Wojskową. Do konkursu Centrum zgłosiło opracowany przez pracowników szkoły stend silnika KTO Rosomak. Dzięki niemu kierowcy i mechanicy tych pojazdów mogą zapoznać się z budową i obsługą Power Packa, czyli silnika wraz ze skrzynią biegów. Urządzenie zdobyło tak duże uznanie komisji konkursowej, że to właśnie w ręce komendanta Centrum Szkolenia Logistyki płk. Dariusza Żuchowskiego trafił laur za szkolenie wojsk.
Urządzenie do diagnostyki masek tlenowych dla nurków.
Ostatnią nagrodą przyznaną przez szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych był laur specjalny. Trafił on do Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Żywnościowej. – Ośrodek został wyróżniony za opracowanie i wdrożenie nowatorskich rozwiązań w zakresie żywienia wojsk, w tym za opracowanie nowych indywidualnych i grupowych racji żywnościowych dla żołnierzy – wyjaśnia ppłk Marek Chmiel.
autor zdjęć: st. chor. Sławomir Mrowiński / IWspSZ
komentarze