moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kawaleria pancerna świętuje

Kto chce zobaczyć czołgi Leopard 2A4, wozy dowodzenia czy działa, a także obejrzeć pokaz sprawności zwiadowców, powinien w piątek wybrać się do Świętoszowa. Stacjonująca tam 10 Brygada Kawalerii Pancernej obchodzi swoje święto. Z tej okazji przygotowuje defiladę i całodzienny festyn.


Uroczyste obchody rozpoczynają się już dziś po południu. Żołnierze, mieszkańcy Świętoszowa i zaproszeni goście spotkają się na skwerze obok jednostki przy tablicach upamiętniających żołnierzy poległych podczas misji zagranicznych.

Jutro dla wszystkich pancerniacy przygotowali wiele atrakcji. Świąteczny dzień rozpocznie uroczysta zbiórka pododdziałów brygady. Ceremonię zakończy defilada. Przez główny plac Świętoszowa przejedzie blisko 40 czołgów, transporterów, dział i innego sprzętu na czele z historyczną tankietką przywiezioną specjalnie na tę okazję z Muzeum Broni Pancernej z Poznania.

Po uroczystościach oficjalnych rozpocznie się wojskowy festyn. – Liczymy, że podobnie jak w roku ubiegłym odwiedzi nas również kilka tysięcy mieszkańców okolicznych miejscowości. Postaraliśmy się, aby i dorośli, i dzieci mieli wiele atrakcji – mówi kierownik klubu 10 Brygady Janusz Ćwikła.

Na scenie wystąpi kilka zespołów, m.in. Roots Rockets. W pobliżu odbywać się będą zawody sportowe, konkursy, przygotowano także miejsce dla wystaw, kiermaszów i pokazów. Podczas jednego z nich żołnierze kompanii rozpoznawczej zaprezentują poziom wyszkolenia. Widzowie obejrzą także pokaz walki wręcz. Wszyscy będą mogli zwiedzić salę tradycji jednostki oraz obejrzeć wystawę fotograficzną przedstawiającą codzienną służbę w brygadzie oraz dokonania jej żołnierzy.

Świętoszowscy kawalerzyści nie zapomnieli o byłych żołnierzach. Odwiedzą ich kombatanci wojenni z brygady gen. Stanisława Maczka oraz weterani misji zagranicznych.

Wojskowy festyn potrwa do późnej nocy. Po zmroku odbędzie się jeszcze pokaz ogni i dyskoteka. – Staramy się, aby oprócz oficjalnych ceremonii, święto było także okazją do promocji brygady i całego wojska wśród lokalnej społeczności. W ubiegłym roku podczas podobnych uroczystości odwiedziło nas blisko 10 tysięcy osób. Mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie – mówi mjr Leszek Zbąski, szef sekcji wychowawczej 10 Brygady.

10 Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka jest jedną z najważniejszych jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Ze względu na uzbrojenie w czołgi Leopard 2A4 jest bardzo silnym ogniwem w systemie obronnym kraju. W systemie sojuszniczym brygada od lat współpracuje z 21 Brygadą Pancerną Niemiec stacjonującą w miejscowości Augustdorf oraz z 1 Dywizją Pancerną Bundeswehry z Hanoweru. Żołnierze brygady uczestniczyli w wielu ćwiczeniach międzynarodowych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Grecji, Danii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz na poligonach w Polsce. Brali udział w wielu misjach zagranicznych, między innymi KFOR w Kosowie oraz w I, II , IV i VIII zmianie operacji „Iraqi Freedom” w Iraku.
W 2007 roku brygada wydzieliła dowództwo I zmiany PKW w Afganistanie. Rok później pancerniacy wyjechali na pierwszą zmianę misji w Czadzie, a podczas drugiej zmiany stanowili trzon polskiego kontyngentu wojskowego w tym kraju.
Żołnierze świętoszowskiej brygady byli podstawową siłą VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ISAF w Afganistanie. Około 1300 pancerniaków tworzyło wówczas dwa zgrupowania bojowe. W maju tego roku żołnierze brygady powrócili z XIV zmiany PKW z Afganistanu. Byli kontyngentem, który oficjalnie zakończył stacjonowanie polskich żołnierzy w bazie Ghazni.
W Świętoszowie, miejscowości liczącej blisko 2,5 tys. mieszkańców, kawalerzyści pancerni stacjonują od 1992 roku.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Arch. 10 BKPanc

dodaj komentarz

komentarze

~Jack Bauer
1407518940
Nie ma po co jechać. Czołgi jak zwykle oblezą kilkuletnie bachory, które z takim samym "zainteresowaniem" oglądałyby maszyny rolnicze czy ciężarówki. Normalny człowiek nie ma szans na to by coś spokojnie i dokładnie obejrzeć.
56-9C-61-0D

Centrum Szkolenia WOT świętuje
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAM wraca po latach
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Podróż po AWACS-ie
Cień atomowej zagłady
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nowe zadania szefa SKW
Przysięga w Limanowej
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Pokazali bojowego ducha
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO