moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zaprojektuj odznakę dla żołnierzy

Ma łączyć tradycję z nowoczesnością, być czytelna i oryginalna. Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego ogłosiło konkurs na projekt swojej odznaki rozpoznawczej. Pomysły można zgłaszać do 15 września. Wybraną przez komisję odznakę będą nosić na mundurach wszyscy żołnierze jednostki.

Konkurs na odznakę rozpoznawczą Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego ogłosiło na początku lipca. – Mamy odznakę pamiątkową, ale rozpoznawczej jeszcze nie. Projekt, który zwycięży stanie się naszym znakiem identyfikacyjnym. Odznaka pojawi się na służbowych drukach, materiałach promocyjnych, ale także na mundurach żołnierzy – wyjaśnia gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek, dowódca COP-DKP.

Ale zadanie wcale nie jest takie łatwe. – Nasza jednostka łączy wojska lotnicze, obrony powietrznej oraz radiotechniczne. Szczególnie ważna dla nas jest nawigacja lotnicza i obserwacja przestrzeni powietrznej, więc nasza symbolika jest dość bogata. Dlatego nasza odznaka pamiątkowa przedstawia między innymi wizerunek samolotu myśliwskiego, wyrzutni rakiet przeciwlotniczych i podstawy czasu wskaźnika radiolokacyjnego – mówi mjr Urbaniak. Zadaniem Centrum jest zapewnienie ciągłości dowodzenia jednostek Sił Powietrznych poprzez m.in. dowodzenie lotnictwem i obroną powietrzną. W czasie pokoju kieruje ono siłami pełniącymi dyżury bojowe w polskiej przestrzeni powietrznej.

Ważne, aby projektantom udało się uchwycić główną ideę działalności COP-DKP. – Forma graficzna jest dowolna. Jednak odznaka musi być czytelna i jednoznacznie przywoływać na myśl specyfikę naszej pracy. Konieczne jest zachowanie zasad heraldyki i munduroznawstwa – podkreśla mjr Krzysztof Urbaniak, rzecznik COP- DKP. Logo, obok głównego znaku graficznego może też zawierać np. skróconą nazwę jednostki.

Odznaka nie powinna być większa niż prostokąt o wymiarach 50x80 mm lub w koło o średnicy 70 mm. – To musi być kompilacja elementów graficznych jednoznacznie identyfikujących jednostkę wojskową –  dodaje major.

Każdy uczestnik konkursu może złożyć maksymalnie trzy prace. Każda musi być wydrukowana na sztywnym podkładzie formatu A4 w pionie oraz zapisana w wersji elektronicznej. Do projektu należy dołączyć opis odznaki oraz uzasadnić kształt, barwę i symbolikę. Oprócz wersji wielobarwnej, dostarczyć należy także wersję czarno-białą. Na prace COP-DKP czeka do 15 września 2014 roku.

Nadesłane projekty oceni siedmioosobowa komisja, powołana przez dowódcę COP-DKP. – Na pewno będą brane pod uwagę oryginalność, łatwość zapamiętania znaku oraz to, w jakim stopniu kojarzy się on z naszą jednostką – mówi mjr Urbaniak.

Zwycięski projekt  poznamy 30 września. Jego autor dostanie nagrodę w wysokości do 1000 złotych. Zostanie też zaproszony do jednej z jednostek COP-DKP. A praca z nazwiskiem autora, zostanie umieszczona w Sali Tradycji Centrum.

Rozstrzygnięcie konkursu na szczeblu COP - DKP to dopiero pierwszy etap wprowadzania odznaki. Potem zwycięski projekt  będzie musiała zatwierdzić Komisja Historyczna do spraw Symboliki Wojskowej MON. Gdy odznaka zostanie zaakceptowana, decyzję o jej wprowadzeniu  podpisze minister obrony narodowej.

Pierwowzór odznaki pamiątkowej COP-DKP zaprojektował na początku lat 90-tych płk Stanisław Piwowar. Od tamtej pory odznaka była dwukrotnie modyfikowana. Ma kształt stylizowanej tarczy rycerskiej. W lewym górnym rogu znajduje się fragment czerwonego kwadratu z białą obwódką, na którym umieszczony jest biały napis „COP DKP”. Wewnątrz tarczy na tle stylizowanej, niebiesko – szarej szachownicy umieszczone są: wizerunek samolotu myśliwskiego, wyrzutni rakiet przeciwlotniczych i podstawy czasu wskaźnika radiolokacyjnego. Symbolizują one najważniejsze rodzaje wojsk i najbardziej charakterystyczny sprzęt bojowy będący na wyposażeniu Sił Powietrznych, których pracą bojową kieruje COP - DKP. Tarcza umieszczona jest na wieńcu z srebrzystych liści dębowych.

Centrum Operacji Powietrznych powstało w 2002 roku w podwarszawskich Pyrach na bazie Centralnego Stanowiska Dowodzenia Dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Następnie w 2014 roku w ramach reformy systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi poszerzyło swoje kompetencje i zostało przeformowane w Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwo Komponentu Powietrznego. Dziś podlega bezpośrednio Dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, a na jego czele stoi gen. bryg. pil. dr inż. Włodzimierz Usarek.

Jednostki wchodzące w skład COP - DKP to 1 Regionalny Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania w Krakowie, 22 Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania w Bydgoszczy, Mobilna Jednostka Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w Poznaniu, 1 Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych w Gdyni, 2 Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych w Krakowie oraz 4 Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych w Szczecinie.

PG

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~Redakcja
1408974180
Wszystkie namiary znajdziecie na stronie: http://www.cop.wp.mil.pl/pl/18.html
03-BD-5F-30
~danielo
1408969680
Bardzo proszę o adres, na który ma być wysłana odznaka, gdyż nie ma go tutaj nigdzie podanego. Proszę o szybką odpowiedź.
7D-8A-D7-AD
~kasialoe
1407853320
Witam, mam pytanie odnośnie adresu na który trzeba logo wysłać. Bardzo proszę o odpowiedz. Katarzyna
5F-F0-FE-BC
~Dawid
1407618300
Ja kasze mam w dupie tylko imie na scianie mnie interesuje sorry za polski jusz od lat nie pisalem.
E5-75-F5-D4
~dm
1407078660
1000 złotych za znak graficzny? Z takimi wymaganiami? Panowie... to ma być żart? Już lepiej zachowajcie tego tysiaka i ściągnijcie coś ze stocka, będzie taniej i lepiej jednocześnie.
C8-91-AB-B1
~Mateusz Jacak
1406840520
To wynagrodzenie to kpina. I tyle w temacie. Nieadekwatne do wagi projektu. 1200 proponowała pewna gmina za logo. Z taką stawką nie liczcie na genialne projekty z najwyższej półki.
41-6B-9E-B9
~Podgórzanka
1406831880
pomysł byłby boski gdyby nagroda była rozsdądna
81-F9-6F-97
~wolf
1406816520
super wkońcu można się wykazać a odznaka na służbie boski pomysł :)]
B9-09-CC-F9

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto wojskowego sportu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Sprawa katyńska à la española
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ramię w ramię z aliantami
Weterani i bokser „Master”
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Odstraszanie i obrona
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część druga
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Kurs z dzwonem
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
V Korpus z nowym dowódcą
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Cena wolności
Wojsko inwestuje w Limanowej
Psiakrew, harmata!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hiszpański palimpsest
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Animus Fortis, czyli mężny duch

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO