moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Prezydent podpisał awanse generalskie i jeden admiralski. Nowe stopnie nadano 13 oficerom. Wśród nich jest gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego, który otrzyma czwartą generalską gwiazdę i stopień generała. Nominacje zostaną wręczone 15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego.- Prezydent Bronisław Komorowski, na wniosek ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, nadał dwunastu oficerom stopień generalski i jednemu stopień admiralski – podało w komunikacie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Na stopień generała awans otrzyma gen. broni Mieczysław Gocuł, który od maja 2013 r. jest szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Generałem broni zostanie dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie gen. dyw. Janusz Adamczak.

Awanse na stopień generała dywizji otrzymają:  gen. bryg. Jarosław Mika, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, gen. bryg. Marek Mecherzyński, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie oraz gen. bryg. Piotr Patalong, inspektor Wojsk Specjalnych.

Stopień generała brygady otrzyma siedmiu oficerów z Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, a odpowiadający mu stopień kontradmirała - oficer Marynarki Wojennej. Generałami brygady zostaną płk Sławomir Żakowski, zastępca dowódcy Centrum Operacji Powietrznych oraz płk Piotr Nidecki, szef Centrum Operacyjnego MON.

Jednak większość z awansowanych na pierwszy stopień generalski i admiralski to dowódcy brygad, skrzydeł i flotylli, z reguły mianowani na te stanowiska w ostatnich miesiącach. Są to: płk pil. Mirosław Jemielniak, dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, płk Wojciech Kucharski, dowódca 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, płk Andrzej Kuśnierek, dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu, płk Wojciech Lewicki, dowódca 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu, płk pil. Dariusz Malinowski, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także dowódca 3 Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Mordel, który zostanie kontradmirałem.


W Wojsku Polskim służy obecnie 84 generałów. Ostatnie nominacje odbyły się w sierpniu 2013 roku. Prezydent awansował wtedy 9 oficerów m.in. generała broni Marka Tomaszyckiego, dowódcę Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz generała broni Bogusława Samola, dowódcę Wielonarodowego Korpusu Północ–Wschód.

 

 

EK/PAP

dodaj komentarz

komentarze

~Prof. zw. A.N.
1439656680
System pułapkowy w jaki wpadli szeregowi został stworzony przez generałów w 2010 roku. Wszyscy, którzy ulegli bilbordom i reklamom w latach 2006 - 2010 o możliwościach rozwoju i awansu w WP a wstąpili w szeregi naszej armii w tym okresie teraz żałują tego kroku. Nieliczni zostali skierowani na szkoły podoficerskie. Wielu z nich musi opuścić jednostki wojskowe mając za sobą zniszczone zdrowie. Wielu z szeregowych pokończyło studia magisterskie i podyplomowe a jednak nie zapewniło im to możliwości awansu z powodu zawistnych dowódców i kierowników. Możliwości przeniesienia do innych pobliskich jednostek nawet na niższe "U" również były ograniczone wewnętrznymi przepisami wojskowymi. Niejednokrotnie są wykwalifikowanym żołnierzami a nie mają doświadczenia w pracy cywilnej. Pracodawcy szukają pracowników z kilkuletnim stażem pracy a nie po kursach rekonwersyjnych. Młodzi ludzie opuszczają Polskę w poszukiwaniu pracy, która zapewni im godne życie i umożliwi utrzymanie rodziny.
8E-E2-F5-F6
~alek
1406912880
moje gratulacje
4D-5E-86-A8
~jerzu
1406798100
@ggg - Twój mąż przynajmniej ma 15 lat służby i stopień podoficerski. jedyne o co musi się martwić to jak wysoką będzie miał emeryturę. Szeregowi niestety nie mają tego luksusu i zastanawiają się od kontraktu do kontraktu ile jeszcze będą mieli pracę i czy w ogóle uda im się nawet na kaprala awansować.
2B-54-F2-41
~afg
1406797140
W Rosji jest tak, że kolejne stopnie policyjne (podejrzewam, że i wojskowe) uzyskuje się wraz z wysługą lat. W Polsce jest inaczej i ... chyba to dobre rozwiązanie. Nie wszyscy mają zdolności/umiejętności/chęci by awansować, a są dobrzy na tych stanowiskach, gdzie są
99-EC-3F-C2
~ggg
1406767920
No fajnie a ciekawe kiedy mój mąż który ma 15 lat służby będzie wkońcu plutonowym?? W naszym kraju jest ważne tylko to, aby awansować na generałów a reszta się nie liczy!!
55-B7-CD-C5
~sorbi
1406754720
Dopiero m.in. w MON się chwalili "reformą" i zmniejszeniem liczby generałów. TEraz widzę, że wygląda to mniej więcej tak - dwóch wyślą na emeryturę a w ich mejsce czterech, sześciu awansują. Stopień generała brygady otrzyma siedmiu oficerów z Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, a odpowiadający mu stopień kontradmirała - oficer Marynarki Wojennej Czyli jeśli rozumiem , że mamy 8 nowych generałów?
1E-A8-B8-CF

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, epilog
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Zachować właściwą kolejność działań
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
Rakiety dla Jastrzębi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Barwy walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO