moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie Jelcze w Strasburgu

Dwanaście ciężarówek Jelcz i dziesięć mikrobusów Volkswagen polska armia przekazała do służby w Eurokorpusie. Nowe pojazdy, warte około 21 milionów złotych, dziś trafiły do wielonarodowej jednostki szybkiego reagowania w Strasburgu. – Pierwszy raz wyposażamy sojusznicze wojsko poza granicami naszego kraju – mówi gen. broni Edward Gruszka, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.


Dwanaście ciężarówek, które wojsko wysłało do Francji, to Jelcze P862 D.43 z systemem samozaładowczym MULTILIFT Mk IV i przyczepami do transportu kontenerów PK-2-24T. Wielonarodowa jednostka w Strasburgu dostała też dziesięć mikrobusów Volkswagen Crafter 2,0 TDI.

– Każde państwo ramowe wysyła do dowództwa i Międzynarodowej Brygady Wsparcia Dowodzenia Eurokorpusu żołnierzy oraz sprzęt. Dzięki temu formacja dysponuje odpowiednim zapleczem – wyjaśnia mjr Jakub Block, oficer prasowy Eurokorpusu.

Polski sprzęt już w maju przeszedł testy kompatybilności razem z pojazdami z armii Niemiec, Francji, Belgii, Luksemburga oraz Hiszpanii. – Sprawdzono możliwości transportowania platform załadunkowych i sprzętu znajdującego się w wyposażeniu każdej armii biorącej udział w teście – mówi gen. bryg. Dariusz Łukowski, zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – szef Logistyki. Jak podkreśla gen. broni Edward Gruszka, polska armia po raz pierwszy wyposażyła sojusznicze wojsko poza granicami naszego kraju.

Wszystkie pojazdy przekazane przez Polskę są nowe, a ich wartość to około 21 mln zł. Do Francji dostarczyło je 26 żołnierzy z 3 Batalionu Logistycznego, podlegającego 1 Pomorskiej Brygadzie Logistycznej. – To żołnierze-kierowcy, którzy mają duże doświadczenie. W drodze do Strasburga, w kolumnie dwunastu pojazdów musieli pokonać około tysiąc kilometrów – mówi ppłk Radosław Sułek, dowódca 3 Batalionu Logistycznego, który zajmuje się m.in. zabezpieczeniem logistycznym jednostek wysyłanych na działania poza granicami kraju.

Żołnierze wyruszyli z Glewic (Zachodniopomorskie) wczoraj o świcie. – Od granicy Polski nasza kolumna eskortowana była przez patrole niemieckiej Policji i Żandarmerii Wojskowej – mówi st. chor. Wojciech Olejniczak, dowódca konwoju z 3 Batalionu Logistycznego.

Po osiemnastu godzinach podróży dojechali do Kwatery Głównej Eurokorpusu. - Przekazanie sprzętu odbyło się sprawnie. Kluczyki i dokumenty od pojazdów dostali polscy kierowcy z batalionu zabezpieczenia Kwatery Głównej Eurokorpusu, którzy niedawno objęli tam obowiązki – opowiada kpt. Krzysztof Kwiatkowski z polskiego Narodowego Elementu Wsparcia, odpowiedzialny za uzbrojenie i sprzęt.

Pojazdy będą służyły w kompanii transportowej batalionu wsparcia Międzynarodowej Brygady Wsparcia Dowodzenia podległej Dowództwu Eurokorpusu. Kierowcami ciężarówek będą polscy żołnierze, a minibusy prowadzić będą Polacy i Belgowie.

W Strasburgu są już także specjaliści z uprawnieniami do obsługi MULTILIFT-ów i konserwacji sprzętu. – Jeśli w pojazdach pojawią się małe usterki, to nasi specjaliści z pewnością sobie z nimi poradzą – przyznaje ppłk Jerzy Rygier, szef Narodowego Elementu Wsparcia w Strasburgu.

 

– Po raz pierwszy polskie pojazdy zostaną użyte w sierpniu, gdy przewiozą nasze kontenery stanowiska dowodzenia do Mourmelon w Szampanii. To tam w październiku ruszą ćwiczenia Joint Speahead 14 – tłumaczy mjr Block.

 

Eurokorpus w Strasburgu to międzynarodowa struktura powołana przez Niemcy i Francję w 1992 roku.  Przystąpiły do niej także Belgia, Hiszpania i Luksemburg i to one są do dziś państwami ramowymi, wspólnie decydującymi o zadaniach, strukturze i rozwoju formacji. Status państwa stowarzyszonego – o ograniczonych obowiązkach i prawach – mają poza Polską także m.in. Austria, Grecja i Turcja.

EC jest formacją szybkiego reagowania, która może być użyta zarówno przez Sojusz, jak i Unię Europejską. Głównym jej zadaniem jest dowodzenie i udział w operacjach kryzysowych, humanitarnych i pokojowych oraz w działania w ramach art. 5 Paktu Północnoatlantyckiego, czyli wspólnej obronie członków sojuszu.

EC dowodził w 1998 roku misją stabilizacyjną SFOR w Bośni i Hercegowinie, a dwa lata później siłami pokojowymi KFOR w Kosowie. Dwukrotnie – w 2004 roku i 2012 roku – obejmował też dowództwo misją ISAF w Afganistanie. W międzynarodowych ćwiczeniach z udziałem Eurokorpusu od lat uczestniczą pododdziały Wojska Polskiego.

Od 1 stycznia 2016 roku Polska uzyska pełnoprawne członkostwo, stając się jednym z sześciu państw ramowych formacji.

Podczas tegorocznej rotacji służbę w Eurokorpusie rozpoczęło czterdziestu polskich żołnierzy. W sumie służy tam dziś ponad dziewięćdziesięciu Polaków. Zajmują się m.in. planowaniem, logistyką, sprawami personalnymi lub finansami.

PG

autor zdjęć: Katarzyna Portianko-Gaca

dodaj komentarz

komentarze

~wojskowy
1411164000
Polskie Jelcze to jest porażka stara konstrukcja jeździć tym się nie da 60 cio letni Generałowie sie tym podniecaja a kierowca kregoslupy siadaja od wstrzasow na wmiare rownej drodze nowy po dwóch latach rdzewieje a kosztuje tyle co dwa lepiej wyposażone volvo lub scania NIK powinien zając się ta sprawa bo kasa podatników idzie w błoto
AD-46-EA-1F
~Wojtekus
1406668860
I po co im wysylaja te wozy aby rdzewialy na placu? Lepiiej bylo by Ukrainie je wyslac.
D6-04-58-EE
~ja
1406648580
Czas naprawdę poważnie pomyśleć o szybkim dozbrajaniu naszej armii w najnowocześniejszy sprzęt a nie tylko na misje. Wiem że już w tej kwestii drgnęło ale stanowczo za wolno.
9C-1A-F3-58
~scooby
1406647980
~Młodu - to wojsko "oszczędza" znaczy "dziadoli" . Co roku 900 000 000 zł oddają. .
39-FF-C3-6D
~Młodu
1406645520
nowe wozy wysyłaja do francji 100 razy zamożniejszej .a u nas chłopaki dojezdzaja stary 266 i na to juz kasy nie ma
F8-C2-0B-0A

Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Hiszpański palimpsest
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Rakiety dla Jastrzębi
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Będzie można zostać snajperem lądowym
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Wojskowi medycy ratują i leczą
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Cena wolności
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Szpej na miarę potrzeb
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część druga

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO