moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W armii będzie 294 nowych kaprali

O stopień podoficera w szkole wojsk lądowych walczyło prawie 300 szeregowych. Przez pół roku uczyli się dowodzić: prowadzić musztrę, zajęcia ze strzelania czy łączności. – Wejście w rolę dowódcy wcale nie jest łatwe, gdy do tej pory samemu stało się w szyku – mówi chor. Marcin Szubert z poznańskiej szkoły. Ci, którzy zdali egzaminy wkrótce zostaną dowódcami drużyn i załóg.


Kurs w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu trwał pół roku. – Przez ten czas żołnierze są przygotowywani do objęcia stanowisk dowódców. Na wykładach uczą się teorii, a zajęcia praktyczne mają na poligonach, strzelnicach i placach ćwiczeń – wyjaśnia chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy poznańskiej placówki.

Szkolenie składało się z części ogólnej, która odbywa się w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz specjalistycznej dotyczącej kierunków dowódczych w logistyce, łączności, artylerii. Zajęcia specjalistyczne prowadzono w centrach szkolenia w Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Zegrzu i Grudziądzu. Potem żołnierze mieli praktyki dowódcze w jednostkach, a kurs zakończyli egzaminami. Podeszło do nich 298 szeregowych zawodowych.

Najpierw komisje egzaminacyjne sprawdzały kondycję żołnierzy. Przyszli kaprale musieli zaliczyć bieg na 3 kilometry (kobiety 1 kilometr), „brzuszki”, podciągnie się na drążku (panie „pompki”) oraz bieg wahadłowy 10x 10 (panie bieg po kopercie). – Na tym etapie nie powiodło się trzem kandydatom. Choć zdali trudne egzaminy wstępne, a podczas szkolenia codziennie trenowali, na egzaminach końcowych przekroczyli normy czasowe – mówi chor. Szubert.

Z kolei testów z wiedzy specjalistycznej nie zdała jedna osoba. Potem  szeregowi, w składzie – 294, stanęli do najtrudniejszego etapu, czyli przygotowania zajęć z podwładnymi. Wcielali się w rolę dowódców i prowadzili np. musztrę, ćwiczenia z regulaminu czy budowy i rozkładania broni.
– To tylko pozornie łatwe zadanie, bo metodyka sprawia słuchaczom najwięcej trudności – mówi mł. chor. Rafał Mądrach, dowódca plutonu – Sama wiedza to minimum, żołnierze muszą ją jeszcze umieć wykorzystać i przekazać podwładnym. Ucząc ich tego, staramy się zawsze uatrakcyjniać zajęcia i zostawić im pewną furtkę na własne pomysły – tłumaczy mł. chor. Mądrach.


Rzecznik szkoły podkreśla, że choć z każdym kursem poziom umiejętności kandydatów jest coraz wyższy, to wejście w rolę dowódcy wciąż sprawia dużo problemu. – Oni jeszcze do niedawna sami stali w szyku i wykonywali rozkazy. Teraz muszą mieć odwagę i wyrobić sobie pewien rodzaj autorytetu, by przed tym szykiem stanąć i wydać rozkaz – mówi chor. Szubert.

Egzaminy zdało w sumie 294 szeregowych. Wszyscy wrócili już do swoich jednostek. Teraz, po objęciu stanowisk podoficerskich zostaną mianowani na stopień kaprala i zostaną dowódcami drużyn i załóg.

Jutro w poznańskiej szkole znów rozpoczną się testy wstępne. Do walki o 250 miejsc na kursie podoficerskim stanie 400 szeregowych zawodowych.

W ciągu dziesięciu lat w poznańskiej szkole podoficerskiej w Poznaniu wyszkolonych zostało około 18 tysięcy osób. W latach 2004-2010 po 10- miesięcznych kursach stopień kaprala zdobyło tu ponad 1,5 tysiąca osób z cywila. Od 2011 roku (wtedy droga do korpusu podoficerskiego została zamknięta dla osób spoza wojska)  w ciągu trzech lat kursy podoficerskie ukończyło ponad 3100 szeregowych zawodowych, w tym 15 żołnierzy z kategorią „zdolny z ograniczeniami”.

Poznańska placówka szkoli też żołnierzy służby przygotowawczej w Narodowych Sił Rezerwowych (w latach 2012-13 – 280 żołnierzy) oraz rezerwistów (od 2004 roku, z trzyletnią przerwą – 3280 rezerwistów). W szkole prowadzone są także Kursy Doskonalenia Zawodowego. Do końca  ubiegłego roku odbyło się ich ponad 9,5 tysiąca.

Szkoła w Poznaniu jako jedyna w kraju kształci kandydatów na podoficerów w grupie orkiestr wojskowych. W latach 2012-13 wojskowe szkolenie ukończyło prawie 60 cywilnych muzyków.

PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~SZPONPL
1417388760
Po co nam kaprale w wojsku kiedy szeregowi i st. szeregowi nie potrzebują kaprali, to jest komunistyczny wymysł kiedy była służba zasadnicza. Panowie generały nie tędy doga, zwalniacie szeregowych po 12 latach i armia zostaje bezbronna, czemu o tym nie mówicie !!!!!
C3-21-73-07
~conny
1417360020
Dlaczego na egzaminach stosują strzelanie tunelowe, skoro wiekszosć, żołnierzy nie miała szansy nigdy strzelać w taki sposób??? I ponad 95 % oblewa to strzelanie??????? Pytam dlaczego??????
36-9F-9F-5C
~Scooby
1406074500
W dotychczasowych walkach zginęło ponad 300 żołnierzy, a blisko 1 tys. zostało rannych. - 70 proc. strat - wylicza Butusow - to wynik błędów dowództwa, oficerów i samych żołnierzy. Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75477,16364154,Ukrainska_armia_krzepnie__Byli_zbieranina_ochotnikow.html#ixzz38F4L7Vh1
F0-DC-BD-51
~st.kpr
1406068200
a mi MONia zafundowała kurs w rezerwie w 30 dni taka propozycja nie do odrzucenia była.
63-BB-19-59
~Karga
1406060160
Tyle, że w rezerwie... A armia tylko traci na takich dwumiesięcznych kapralach bez właściwego wyszkolenia...
80-92-9D-BE
~szeregowyKadetNSR- studenci
1405953720
A my robimy kaprala w 2miesiące! ;-)
98-9C-63-4B

Zmiany w dodatkach stażowych
 
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Broń Hitlera w rękach AK
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pytania o europejską tarczę
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Orzeł dla bohaterów
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
I zdobyliśmy!
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO