moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Żaganiu jest już 50 Leopardów

Do 34 Brygady Kawalerii Pancernej dotarły już cztery transporty z czołgami kupionymi w Niemczech. Leopardy 2A5 zastąpią używane przez pancerniaków PT-91 Twardy. Do końca roku w jednostce ma być 90 nowych wozów. Ich obsługi, dowódcy i instruktorzy uczą się w Bundeswehrze. Podczas szkolenia poznają głównie różnice między nowszą i starszą wersją czołgu.

W garażach 34 Brygady Kawalerii Pancernej stoi prawie 50 czołgów Leopard. Transportem kolejowym przyjechały z niemieckich garnizonów Bad Salzungen i Togelow. Używane dotychczas przez pancerniaków PT-91 Twardy trafią do jednostek 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

– Trochę żal nam Twardych, bo przyzwyczailiśmy się do nich, ale jak tu nie cieszyć się z nowoczesnego sprzętu. Teraz poznajemy Leopardy i wprowadzamy je do użytkowania – mówi mjr Andrzej Kasperski, zastępca dowódcy batalionu, w którym jest wymieniane uzbrojenie. Do końca roku w Żaganiubędzie prawie 90 czołgów zakupionych w ubiegłym roku od Bundeswehry.

Kontrakt, który MON zawarł z niemieckim ministerstwem obrony, zakłada, że nasza armia otrzyma 119 czołgów: 105 w wersji 2A5, pozostałe to Leopardy 2A4, czyli wozy, jakie służą już w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

Oprócz czołgów jeszcze w tym roku do Żagania dotrze ponad 200 różnych pojazdów logistycznych, m.in. wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, samochody średniej i małej ładowności Daimler Benz oraz laserowe symulatory AGDUS.

– Jesteśmy gotowi na przyjęcie nowego sprzętu. Mamy nowoczesne garaże i odpowiednią bazą obsługowo-naprawczą – mówił niedawno płk Krzysztof Prokopowicz, dowódca jednostki. – Przed nami proces pozyskiwania nowych kadr oraz szkolenie specjalistyczne.

Pancerniacy nowy sprzęt poznają na kursie w Szkole Wojsk Pancernych Bundeswehry w Munster. Z trzytygodniowego szkolenia wróciło właśnie dziesięciu instruktorów oraz ośmiu dowódców załóg batalionów czołgów 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Zajęcia, które prowadzili niemieccy instruktorzy, dotyczyły głównie różnic w budowie Leoparda 2A4 i 2A5. Na poligonie czołgiści uczyli się korzystać z nawigacji Leoparda 2A5 oraz strzelać z granatów dymnych. Testowali także nowy celownik PERI R17 A2. Dotychczas kursy w Niemczech ukończyło 26 żagańskich pancerniaków.

Czołgi Leopard 2A5 są znacznie nowocześniejsze od tych, które od 2002 roku służą pancerniakom w Świętoszowie. Mają elektryczny, a nie hydrauliczny system napędu wieży oraz doskonalszy system kierowania bronią. Wyposażone są w kamerę cofania i mają dodatkowe opancerzenie wieży. W jej wnętrzu zainstalowano matę przeciwodpryskową. Boczne panele pancerza kompozytowego osłaniają układ jezdny. Nowej generacji przyrządy celownicze Leopardów 2A5 zapewniają dowódcy indywidualny tor obserwacji. Termowizyjny peryskop zamontowany na pancerzu przekazuje obraz do monitora znajdującego się wewnątrz wieży. Pozwala to na działanie w dowolnych warunkach pogodowych. Podczas gdy działonowy korzysta z monitora, dowódca ma możliwość prowadzenia obserwacji przez własny okular.

Wersja 2A5 ma także nowy hybrydowy system nawigacji, opracowany z wykorzystaniem technologii żyroskopu światłowodowego i GPS, który jest kluczowym elementem dowodzenia i kontroli położenia czołgu.

Bogdan Politowski

autor zdjęć: Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~zen
1462941840
biedni ludzie sprowadzaja stare trupy z niemiec ....a. teraz nasze wosjko sprowadza stare czolgi kotre niemczy wycofali bo wiedza ze sa bezkutecze w walce z jednsotkami z CCCP ............. gdzie tu logika kochani. Nie lepiej zaprojektowac cos wlasnego , to tylko czolg a nie kosmodrom. Jak by nie bylo zycze wam radosci z zabawie na poligonach.
49-38-D2-26
~quir
1405666200
Małe sprostowanie: z Munster wrocili swiętoszowscy pancerniacy, którzy z kolei będą szkolić zaganskich kolegów.
F6-E3-32-E7

Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
 
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Operacja „Wschodnia zorza”
Lato pod wodą
Szpital u „Troski”
Formoza. Za kulisami
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Na ratunek… komandos
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Za zdrowie utracone na służbie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Włoski Centauro na paryskim salonie
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Oczy na Kijów
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Partyzanci z republiki
Z parlamentu do wojska
Polsko-litewskie konsultacje
Jak usprawnić działania służb na granicy
„Operacja borelioza”
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Terytorialsi w gotowości do pomocy
„Armia mistrzów” – sporty walki
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Feniks – następca Mangusty?
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
„Armia mistrzów” – sporty wodne
The Suwałki Gap in the Game
Nie wierzę panu, mister Karski!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Olimp gotowy na igrzyska!
RBN przed szczytem NATO
Spadochroniarze na warcie w UE
Jaki będzie czołg przyszłości?
Posłowie o efektach szczytu NATO
Roczny dyżur spadochroniarzy
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
International Test
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Wracajcie z medalami!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy trenują cywilów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO