moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowi strażacy pomogą gasić

Czternaście z 90 funkcjonujących w armii pododdziałów wojskowych straży pożarnych ma zostać włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Zgodziło się na to Dowództwo Generalne. Żołnierze będą uczestniczyli w akcjach ratowniczych w miastach i miejscowościach sąsiadujących z jednostkami wojskowymi.


– Armia na tym korzysta. Włączenie wojskowych straży pożarnych do systemu sprawi, że będą one brały udział nie tylko w większej liczbie akcji ratowniczych, lecz także szkoleń i ćwiczeń – przekonuje płk Tadeusz Likus szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Te argumenty przekonały także Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, które pod koniec czerwca udzieliło zgody dowódcom jednostek wojskowych na rozpoczęcie procedur włączania pododdziałów wojskowych straży pożarnych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W pierwszej kolejności znajdą się w nim ci strażacy w mundurach, którzy uczestniczyli w największej liczbie zdarzeń poza terenami wojskowymi (powyżej 100 rocznie) w ramach tzw. pomocy wzajemnej. Będą to strażacy z: 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki z Zegrza oraz 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa.

Wszystkie jednostki pożarnicze są profesjonalnie przygotowane pod względem wyszkolenia, dysponują odpowiednim sprzętem i od dawna wykonują zadania na rzecz społeczności lokalnych. Mimo że formalnie nie znajdowały się w strukturach KSRG, to pełnią taką funkcję na mocy rozporządzenia MON z 1992 roku.

W kolejnych etapach do systemu zostanie włączonych 11 następnych wojskowych straży pożarnych z 90 jakie funkcjonują w wojsku. Znajdą się tam między innymi strażacy z 20 Brygady Zmechanizowanej z Morąga, 4 Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska, 7 Brygady Obrony Wybrzeża z Trzebiatowa, Komendy Portu Wojennego z Gdyni i 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Inicjatywę włączenia wojskowej straży pożarnej do systemu ogólnokrajowego z zadowoleniem przyjęli pożarnicy z Państwowej Straży Pożarnej. Uważają, że strażacy żołnierze będą dla nich dużym wsparciem podczas ratowania życia i mienia.

– W ubiegłym roku odnotowaliśmy na swoim terenie 1432 zdarzenia. W 240 przypadkach o pomoc podczas akcji prosiliśmy wojskowych strażaków. Nigdy nie zwiedli. Nie dość, że bardzo szybko ruszają do akcji i są bardzo mobilni, to na dodatek cechuje ich wielki profesjonalizm – podkreśla st. bryg. Mieczysław Klimczak komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie.

Włączenie wojskowych straży pożarnych do KSRG będzie się odbywać etapami. Zgodnie ze stosownymi porozumieniami między dowódcami jednostek wojskowych, w których one funkcjonują, a komendantami miejskimi (powiatowymi) Państwowej Straży Pożarnej przy udziale właściwego terytorialnie szefa delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Poprzedzać je będą gruntowne analizy. Pierwsze porozumienia mają zostać zawarte po wakacjach.


Za nadzór nad ochroną przeciwpożarową w wojsku odpowiada szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej. Nadzoruje i koordynuje pracę dziesięciu delegatur WOP na terenie całego kraju oraz Szkoły Specjalistów Pożarnictwa w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu.

W wojsku całodobową służbę pełni 2297 strażaków. 1227 jest żołnierzami, a 1054 pracownikami wojska. Wspiera ich 16 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

W 2013 roku uczestniczyli w gaszeniu 646 pożarów na terenach wojskowych i cywilnych. Zlikwidowali 471 różnych zagrożeń i brali udział w ponad 400 innych akcjach. Od początku tego roku do 15 lipca wojskowe straże pożarne interweniowały już ponad 3000 razy.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: arch. Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej

dodaj komentarz

komentarze

~wery
1407512760
Ale jak to?Piszecie o strażach mających wejść do ksrg a tymczasem zapadają decyzje o likwidacji w części tych pododdziałów stanowisk ratowników obsadzonych przez żołnierzy(doświadczonych,sprawnych fizycznie i żyjących tą służbą) i zastąpienie ich cywilami.Moim zdaniem 50 letni strażak-cywil niewiele pomoże w jednostkach które naprawdę często wyjeżdżaja
1B-5E-AA-59

Ameryka daje wsparcie
 
Dzień, który zmienił bieg wojny
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
„Pierwsza Drużyna” na start
Latający radar
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Trzy miecze pokoju
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
„Baltops” – moc na Bałtyku
Plan na szczyt
Policjanci szkolą wojsko
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Jak rozbito więzienie w Końskich
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Przesmyk w grze
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratownicy na medal
Equipment Tailored to the Needs
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
NATO on Northern Track
Sztandar dla cyberwojsk
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Terroryści na lotnisku
Pokazali swoją siłę
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
AW149 wkrótce „made in Poland”
Gortat Team vs drużyna NATO
Więcej niż szkolenie TCCC
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
„Osiodłać krowę”
Docenić „misjonarzy”
„Czarownice” nad Londynem
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż w ciemność
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Kremlowska wirtualna korekta
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Inwestycja potrzebna jak tlen
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zaprojektuj mural o powstaniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO