moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Załoga ORP „Iskra” zdobyła na regatach pierwsze trofeum

Puchar za najbardziej spektakularne wejście do portu otrzymała załoga należącego do Marynarki Wojennej żaglowca ORP „Iskra” po pierwszym etapie prestiżowych regat The Tall Ships’ Races. Dziś załoga opuściła port we Fredrikstad i zmierza do Stavanger.


ORP „Iskra” to żaglowiec szkolny. Obecnie na jego pokładzie praktykę odbywa 17 podchorążych z pierwszego i dwóch z piątego roku Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Towarzyszy im dwóch studentów wojskowych z Bułgarii. Udział w regatach The Tall Ships Races był dla nich najważniejszą częścią szkolenia.

Okręt wyruszył na trasę z holenderskiego portu Harlingen w ubiegłą niedzielę. – Mieliśmy około doby na dopłynięcie do linii startu pierwszego etapu – wyjaśnia kmdr ppor. Mariusz Jankowski, kierownik praktyki. – Początkowo wiatr był słaby. Czas mijał, a żaglowce, jakby stały w miejscu – opowiada. Morze Północne, jak mówi, bardzo szybko jednak pokazało swoją kapryśną naturę. Wiatr się wzmógł, ale problemem okazał się jego kierunek. Tak, czy inaczej żaglowce ruszyły. – Kolejne dni rejsu były uciążliwe zwłaszcza dla załogi szkolnej, która w tym czasie oprócz zajęć teoretycznych, pełnienia wacht, musiała zaliczyć sprawdzian ze znajomości ożaglowania i olinowania, które znajduje się na okręcie – tłumaczy kmdr ppor. Jankowski.

Ostatecznie z powodu niezbyt sprzyjających wiatrów, organizatorzy regat zdecydowali o skróceniu pierwszego etapu. W norweskim porcie Fredrikstad żaglowce zaczęły meldować się 11 lipca, czyli dzień przed pierwotnie planowanym terminem. I tutaj żaglowiec Marynarki Wojennej mocno zaakcentował swój udział w regatach. Załoga otrzymała puchar „Most spectacular arrival”, czyli za najbardziej efektowne przybycie do portu.

- Zdecydowaliśmy się wejść do Fredrikstad inną drogą niż pozostałe żaglowce, które korzystały z pomocy holowników. My poszliśmy o własnych siłach, pod prąd. Przepłynęliśmy przez miasto, a z holownika skorzystaliśmy dopiero pod sam koniec – wspomina kmdr ppor. Jankowski. – Spotkało się to z ciepłym przyjęciem mieszkańców, a zdjęcie ORP „Iskra” znalazło się nawet na pierwszej stronie miejscowej gazety – podkreśla.

Według niepotwierdzonych jeszcze wyników ORP „Iskra” w swojej klasie na 20 żaglowców zajęła miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki. W klasyfikacji ogólnej znalazła się w trzeciej dziesiątce. – Ale oficjalnie nikt tych wyników jeszcze nie podał – zastrzega kmdr ppor. Jankowski.

Jednostki, które biorą udział w regatach są dzielone na cztery kategorie. Decyduje o tym ich wielkość. – O końcowym wyniku zarówno poszczególnych etapów, jak i całych regat decyduje nie tylko kolejność przybycia do mety, ale też szereg innych czynników, między innymi wiek żaglowca, status załogi, wielkość ożaglowania – wylicza kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik Akademii Marynarki Wojennej. – Te przeliczniki niestety są dla naszego żaglowca niekorzystne – dodaje. Przykład? Załoga szkolna traktowana jest przez organizatorów jak profesjonalna.

Port we Fredrikstad ORP „Iskra” opuściła dziś przed południem. Teraz bierze udział w „etapie przyjaźni” nie wliczanym do klasyfikacji regat. Podczas niego żaglowce zazwyczaj wymieniają się załogami. Jak jednak przyznaje kmdr ppor. Jankowski, polska jednostka podczas tego etapu pozostanie trochę na uboczu. – Mamy zamiar zawinąć do portu w Stavanger, gdzie zostaniemy przez dwa dni. 24 lipca powinniśmy dotrzeć do Bergen – zapowiada. Tam ORP „Iskra” ostatecznie odłączy się od uczestników regat i obierze kurs na Gdynię.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Valery Vasilevskiy, Adam Nurkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Letnia Bryza na Morzu Czarnym
 
Partyzanci z republiki
Formoza. Za kulisami
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy trenują cywilów
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Jak usprawnić działania służb na granicy
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Za zdrowie utracone na służbie
Włoski Centauro na paryskim salonie
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Roczny dyżur spadochroniarzy
Prezydent Zełenski w Warszawie
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Jaki będzie czołg przyszłości?
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
The Suwałki Gap in the Game
Szpital u „Troski”
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Operacja „Wschodnia zorza”
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Oczy na Kijów
Silniejsza obecność sojuszników z USA
RBN przed szczytem NATO
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
„Armia mistrzów” – sporty walki
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Olimp gotowy na igrzyska!
Polsko-litewskie konsultacje
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Z parlamentu do wojska
Wracajcie z medalami!
Nie wierzę panu, mister Karski!
Posłowie o efektach szczytu NATO
Feniks – następca Mangusty?
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
International Test
Na ratunek… komandos
Spadochroniarze na warcie w UE
„Operacja borelioza”
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Lato pod wodą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO