moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz zatrzymał pijanego kierowcę

Starszy szeregowy Michał Kaczmarek ruszył w pościg za pijanym kierowcą, który uciekał z miejsca kolizji, zatrzymał go i oddał w ręce policji. Dziś żołnierz 10 Opolskiej Brygady Logistycznej został uhonorowany przez swojego dowódcę i komendanta policji. – Nie jestem bohaterem, ktoś musiał zareagować – podkreśla.


Do zdarzenia doszło 28 czerwca. – To był wolny dzień, sobota. Jadłem obiad z rodziną, kiedy przez okno zobaczyłem, że pod moimi oknami przemknął samochód. Chwilę później uderzył w miejski autobus – wspomina st. szer. Kaczmarek. Z rozbitego auta wyskoczył kierowca. Zaczął uciekać. Żołnierz błyskawicznie ruszył za nim w pościg. – Miałem trochę do nadrobienia, bo mieszkam na czwartym piętrze – mówi. – Na ulicy gromadzili się już ludzie. W biegu zapytałem jednej z kobiet: „dokąd pobiegł?”. A ona wskazała sąsiednie łąki – opowiada.

St. szer. Kaczmarek po kilkusetmetrowym pościgu dopędził kierowcę. Ten chciał się ukryć na jednej z pobliskich posesji. Przeskoczył przez płot, ale się przewrócił. Wtedy właśnie wpadł w ręce żołnierza. – Przytrzymałem go i zadzwoniłem po policję – tłumaczy st. szer. Kaczmarek. – Najpierw próbował się wyrywać, potem przekonywał, że to nie on prowadził, że był pasażerem, a potem zamienił się miejscami z kierowcą. Mówił bardzo nieskładnie, sprawiał wrażenie nie do końca świadomego – dodaje.

Wkrótce okazało się, że zatrzymany mężczyzna był pijany. – W wydychanym powietrzu miał 2,3 promila alkoholu – wyjaśnia podinsp. Jarosław Dryszcz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. – Na szczęście podczas zderzenia nikt poważnie nie ucierpiał – dodaje. 35-latek usłyszał zarzuty prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i spowodowania kolizji.

Dziś st. szer. Kaczmarek został uhonorowany zarówno przez swoich przełożonych, jak i komendanta miejskiego policji. – Dowódca brygady pogratulował mu w obecności wszystkich żołnierzy i wręczył pamiątkowy medal 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Podczas porannego rozprowadzenia została też odczytana policyjna notatka sporządzona na miejscu zdarzenia, a st. szer. Kaczmarek otrzymał od komendanta policji list gratulacyjny i nagrodę rzeczową – informuje por. Zbigniew Napierała z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.


Sam żołnierz nie czuje się bohaterem. – Skok przez płot przypłaciłem kontuzją pięty, ale w sumie nic wielkiego się nie stało – przyznaje st. szer. Kaczmarek. – Już po wszystkim zdarzało mi się usłyszeć: „po co się wtrącasz?”. Na takie pytania odpowiadam: „a czy mówiłbyś tak samo, gdyby potrącone zostało twoje dziecko?”. Ktoś musiał zareagować. Ulica, na której doszło do zderzenia jest bardzo ruchliwa, regularnie wyjeżdżają na nią karetki z sąsiedniego szpitala – dodaje.

St. szer. Kaczmarek, jak podkreślają jego przełożeni, jest żołnierzem bardzo aktywnym. Cieszy się zaufaniem kolegów. W swojej jednostce pełni funkcję męża zaufania korpusu szeregowych.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Piotr Szczemirski

dodaj komentarz

komentarze

~Szog
1405511640
Miałem podobną sytuację. Ze szwagrem takiego uciekającego delikwenta złapaliśmy i żadnego dziękuje od policjantów nie usłyszeliśmy. Widać że jedni są lepsi od drugich. :)
3C-1A-76-54
~Adrian
1405358700
I takie newsy powinno się podawać w Wiadomościach i innych programach informacyjnych!!!!! A nie tylko o "15-letnich" emerytach mundurowych!! Bo jak widać żaden CYWIL-BOHATER nie ruszył w pościg!!!!! BRAWO!!!!
90-4C-EC-FB
~noname
1405356600
Szacunek dla Żołnierza!!!
2C-0D-AE-EA

„Avenger” na Monte Cassino
 
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Skromny początek wielkiej wojny
Eurofightery znowu w Polsce
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Bruksela przed szczytem
Abramsy pod dobrą opieką
Pierwszy skok
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Tajna misja polskiej agentki
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wojenny bohater na szubienicy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Mocny sygnał od NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Dobrowolsi – czas start!
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Offset dla „Wisły”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zamiana po włosku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Wojna o porządek świata
Szef MON-u w Brukseli
Nowy szef CWCR
Cud w Trewirze
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO