moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dywizjon trałowców z nowym dowódcą

Wprowadzenie do służby niszczyciela min Kormoran będzie jednym z najważniejszych zadań nowego dowódcy 13 Dywizjonu Trałowców. – Wracam tu, gdzie zaczynałem służbę. Co prawda, dywizjon stacjonował wówczas na Helu, ale to ta sama jednostka – mówi kmdr por. Piotr Sikora. Na stanowisku zastąpił kmdr. Krzysztofa Rybaka.


W skład 13 Dywizjonu wchodzą trałowce, niszczyciele min oraz grupy nurków minerów. Jego okręty na co dzień stacjonują w gdyńskim porcie wojennym, ale od początku roku jednostka wchodzi w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dzisiejszy dzień jest dla niej jednym z najważniejszych w roku. A wszystko za sprawą zmiany na stanowisku dowódcy.

Kmdr por. Krzysztof Rybak żegna się ze stanowiskiem i przechodzi do Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Zostaje też awansowany na stopień komandora. Dywizjonem dowodził przez trzy lata. – Ale faktycznie jestem z nim związany od początku swojej służby, czyli od 1990 roku. Poza dywizjonem spędziłem tylko 2,5 roku – wspomina. Przez blisko ćwierć wieku między innymi dowodził trałowcem ORP „Śniardwy”, niszczycielem min ORP „Czajka”, kierował też działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG-1), który strzegł bezpieczeństwa na Bałtyku, Morzu Północnym i Oceanie Atlantyckim. Na czele 13 Dywizjonu stanął po powrocie z misji.

– To były dobre trzy lata. Nasze okręty brały udział we wszystkich większych ćwiczeniach NATO, operacjach „Open Spirit”, które polegały na oczyszczaniu z min akwenów należących do państw bałtyckich, a także misjach SNMCMG-1 – wylicza kmdr por. Rybak. – Najważniejszym wydarzeniem było jednak rozpoczęcie budowy pierwszego niszczyciela min typu Kormoran II. W całym procesie bierzemy udział jako doradcy. Powstaje taki okręt, z jakiego chcielibyśmy korzystać – dodaje.

I właśnie wprowadzenie do służby nowej jednostki, które powinno nastąpić w 2015 roku, będzie jednym z najważniejszych zadań jego następcy. Został nim kmdr por. Piotr Sikora. Przez cały ubiegły rok dowodził on SNMCMG-1. Ale drogi obecnego i już byłego dowódcy 13 Dywizjonu splatały się też wcześniej. – To właśnie jemu przekazywałem dowodzenie dwoma okrętami. Teraz obejmuje po mnie kolejne stanowisko. Na pewno sobie poradzi – podkreśla kmdr Rybak.

– Wracam tu, gdzie zaczynałem służbę. Co prawda, dywizjon stacjonował wówczas na Helu, ale to ta sama jednostka – mówi kmdr por. Sikora. Przyznaje, że na najbliższy czas ma sporo planów. – Chciałbym na przykład, by nasi nurkowie zdobyli uprawnienia, które pozwoliłyby im zajmować się likwidacją improwizowanych ładunków wybuchowych. Myślę o zorganizowaniu kompleksowego szkolenia medycznego dla wszystkich marynarzy służących w dywizjonie. Ale to dopiero wstępne projekty – zaznacza i dodaje, że niezwykle ważna będzie codzienna praca dywizjonu: szkolenie załóg i ich wymiana. – Chodzi o to, by wszyscy nasi marynarze, także ci z załóg trałowców, mogli wziąć udział w misjach SNMCMG-1, w których regularnie uczestniczą nasze niszczyciele min – tłumaczy kmdr por. Sikora.

Najbliższe tygodnie, mimo okresu urlopowego, będą dla 13 Dywizjonu intensywne. Już na początku sierpnia do służby w natowskim zespole przeciwminowym wraca ORP „Flaming”. Niedługo potem na ćwiczenia „Northern Coast” wyruszy ORP „Mewa”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zielone światło dla Barbary
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Którą drogą do armii?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rakietowy szach
Lekcje z frontu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Śnieg może być groźną bronią
Roszady personalne w PGZ-ecie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Liban uznany za strefę działań wojennych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Bruksela przed szczytem
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
„Avenger” na Monte Cassino
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Invictus w zimowym stylu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jaką drogą po wojskowy indeks?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Abramsy pod dobrą opieką
Cud w Trewirze
Skromny początek wielkiej wojny
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowoczesna łączność dla armii
Wojna o porządek świata
Szef MON-u w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO