moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misja żołnierzy, hołd dla powstańców

Starsza kobieta idzie przez las, a w jej otoczeniu cały czas operują niemal niewidoczni komandosi. Czuwają nad jej bezpieczeństwem – to fragment filmu z udziałem żołnierzy JWK z Lublińca. W ten sposób chcą opowiedzieć o swojej misji, a jednocześnie pokazać więź z weteranami Powstania Warszawskiego.

– Bardzo obawiałem się tego, jak film zostanie przyjęty. W Polsce tak się o wojsku nie opowiada, to był pewien eksperyment. Efekt okazał się dla nas niesamowity – przyznaje Piotr Fiedler, współautor scenariusza do filmu „1944–2014”. Trwającą nieco ponad trzy minuty produkcję od kilkunastu godzin można oglądać na Facebooku i YouTubie. Jak dotąd oceny widzów z reguły są bardzo wysokie, by nie rzec entuzjastyczne.

Film: „Civil Team C”, studio „Graffiti”

Oznaka JWK wśród powstańczych pamiątek

Film opowiada historię starszej kobiety (w tej roli Zofia Idzikowska), która wędruje przez mroczny las. W ślad za nią podążają niemal niewidoczni komandosi. Siedzą przyczajeni za przydrożnymi kamieniami, pod mostkiem, wspinają się na skały. Czuwają nad jej bezpieczeństwem. Kobieta dociera do skrzynki pocztowej, odbiera z niej list i wraca do domu. W ostatniej sekwencji filmu widać, jak na szafce poniżej starych fotografii związanych z historią Polski stawia wyciągniętą z koperty oznakę rozpoznawczą jednostki komandosów z Lublińca. Potem siada za stołem w towarzystwie ubranych po cywilnemu żołnierzy.

Film został zrealizowany przez grupę pasjonatów z „Civil Team C” oraz studia „Graffiti”. – Całość zdjęć powstała w długi weekend poprzedzający 11 listopada 2013 roku w Górach Stołowych – wyjaśnia płk Wiesław Kukuła, dowódca komandosów z Lublińca. – To niesamowite, ale ludzie zaangażowani w projekt poświęcili swój wolny czas, dojechali na nasze zgrupowanie szkoleniowe i przygotowali materiał. Zrobili to za darmo. Wszyscy żołnierze, których widać na ekranie, zgłosili się na ochotnika – dodaje.

„Chcę być taki jak oni!”

Skąd pomysł na produkcję? – Podczas selekcji kandydatów do naszej jednostki doszliśmy do wniosku, że należy dotrzeć do młodego pokolenia z przekazem dotyczącym naszej misji i systemu wartości. Ale trzeba to zrobić w sposób nowoczesny – wspomina płk Kukuła. – Całkowicie odrzuciliśmy pomysł klipu reklamowego zrealizowanego w myśl zasady „Wstąp do najlepszych”. Zależało nam raczej, by odbiorcy filmu w pełni świadomie sami doszli do wniosku: „Chcę być taki jak oni” – tłumaczy dowódca JWK Lubliniec.

Pomysłodawcy szybko doszli do wniosku, że taki efekt można osiągnąć, odwołując się do międzypokoleniowej więzi. Okazja była tym lepsza, że lubliniecka jednostka akurat angażowała się w projekt „1944–2014”, który polegał na wsparciu obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Film miał więc nie tylko budować atrakcyjny wizerunek komandosów, ale też stanowić hołd oddany weteranom.

– Sam scenariusz powstał w dziesięć, może dwanaście godzin. Już na planie przez cały czas konsultowaliśmy się z żołnierzami, którzy służyli w Afganistanie. Chcieliśmy uniknąć jakichkolwiek przekłamań – tłumaczy Fiedler. Współpraca, jak mówi, układała się doskonale. – Kiedyś twórca elitarnych brytyjskich jednostek SAS powiedział, że komandos może się obejść bez karabinu, noża, nawet żywności. Ale nie obejdzie się bez poczucia humoru. I to chyba najlepsze podsumowanie tych dni, które mieliśmy okazję spędzić razem – opowiada Fiedler. – Już po realizacji filmu żołnierze ochrzcili naszą grupę mianem „Civil Team C”. Na wzór nazwy, którą sami noszą. Dla nas trudno o większy zaszczyt – dodaje.

Film, kalendarz, bieg

Tymczasem film to nie jedyne przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „1944–2014”. Komandosi z Lublińca doprowadzili już do wydania kalendarza, który upamiętnia żołnierzy AK z batalionów „Zośka”, „Parasol” i „Miotła”. JWK jest spadkobiercą ich tradycji. Komandosi wzięli udział w biegu pod Monte Cassino, wspierają Stowarzyszenie „FIA – Wierni w gotowości pod bronią”, które wkrótce rozpocznie Aukcje „W”. Na licytację zostaną wystawione między innymi kalendarze „1944–2014” z podpisem prezydenta RP. Dochód z ich sprzedaży zasili renowację powstańczych nagrobków na Cmentarzu Powązkowskim.

Weterani AK wkrótce też otrzymają płyty DVD z zaprezentowanym właśnie filmem. – Dla nas to, co robią żołnierze z Lublińca, jest naprawdę niezwykłe – podkreśla Edmund Baranowski, ps. „Jur”, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, który walczył w batalionie „Miotła”. – Chciałbym, aby kontakty z nimi były jak najczęstsze i tak owocne jak dotychczas. Zresztą jutro do Lublińca wybiera się nasza delegacja, która wręczy żołnierzom prezent: siedmiotomową Encyklopedię Powstania Warszawskiego – zapowiada Baranowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DWS

dodaj komentarz

komentarze

~Ewelina
1462272720
Film wspaniały i wzruszający. Oglądałam go już kilkakrotnie i za każdym razem jest dla mnie niesamowity. Przekaz dociera do mnie (54 lata) i do mojego syna (20lat). Łezka kręci się w oku. Żołnierze z JWK są wspaniali. Jestem pełna podziwu dla ich sprawności, inteligencji i patriotycznej postawy. Moim zdaniem, film powinien być pokazywany również w TV1 w czasie największej oglądalności. Tych kilka minut mówi więcej niż niejeden wykład z historii.
06-0E-00-74
~scooby
1405004580
10
39-FF-C3-6D
~pustelniczka
1404979260
Genialny film. Pobudza do refleksji.
15-77-FB-1A

Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwszy skok
Polska przystań brytyjskich jeńców
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Rakietowy szach
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lista trupich główek
Tajna misja polskiej agentki
Nowoczesna łączność dla armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Bruksela przed szczytem
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Dobrowolsi – czas start!
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Cud w Trewirze
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Offset dla „Wisły”
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lekcje z frontu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wojenny bohater na szubienicy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Śnieg może być groźną bronią
Abramsy pod dobrą opieką
Skromny początek wielkiej wojny
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zielone światło dla Barbary
Invictus w zimowym stylu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wojna o porządek świata
„Avenger” na Monte Cassino
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szef MON-u w Brukseli
Którą drogą do armii?
Mocny sygnał od NATO
Eurofightery znowu w Polsce
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwójny Półmaraton Komandosa
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO