moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pływająca tarcza w Trójmieście

Ma zaawansowane systemy radarowe i rakietowe, może zwalczać nie tylko okręty podwodne, ale również flotę nawodną, samoloty oraz pociski balistyczne i manewrujące. USS „Oscar Austin”, który kończy dziś swoją wizytę w Gdyni, to amerykański niszczyciel rakietowy klasy Arleigh Burke. Reporter polski-zbrojnej.pl był na jego pokładzie.Dziennikarzy po niszczycielu oprowadzała zastępca dowódcy – komandor podporucznik Janice G. Smith.

Tym, co czyni amerykańskie niszczyciele rakietowe klasy Arleig Burke tak potężną bronią, jest umiejętne połączenie zaawansowanych systemów radarowych z różnorodnymi systemami uzbrojenia rakietowego. Dostarczają one informacje nie tylko o sytuacji na morzu, ale również na lądzie i w powietrzu.

USS „Oscar Austin” wyposażono w radar nawigacyjny SPS-64(V)9, radar przeszukiwania powierzchni SPS-67(V)3/4 oraz sonary (dziobowy SQS-53C(V)1 i holowany SQR-19B TACTAS). Ma również kluczowy z punktu widzenia rozpoznania system czterech radarów wielofunkcyjnych SPY-1D. Na okręcie rozmieszczono je tak, aby zapewniały kąt pokrycia 360 stopni.

Niszczyciele klasy Arleigh Burke mają systemy rakietowe zdolne razić cele znajdujące się nie tylko na wodzie lub w głębinach, ale również na lądzie lub w powietrzu. Poza 127 mm armatą okręty są bowiem uzbrojone nie tylko w torpedy, ale również w przeciwokrętowe pociski RIM-162 Evolved Sea Sparrow, rakietowe pociski przeciwlotnicze RIM-66 Standard MR oraz pociski manewrujące RGM-109 Tomahawk.

System Aegis.

Podczas zakończonych kilka dni temu międzynarodowych ćwiczeń Baltops polscy marynarze mieli okazję współdziałać z niszczycielem USS „Oscar Austin”. Okazuje się jednak, że załoga amerykańskiego niszczyciela znów będzie się szkolić z polskimi żołnierzami. Tym razem jednak nie z marynarką wojenną, a siłami powietrznymi. – Nasz okręt po krótkim, trzydniowym pobycie w Gdyni weźmie udział w ćwiczeniach z polskimi samolotami F-16 – mówi komandor porucznik Thomas H. Kierstead IV, attaché morski Stanów Zjednoczonych w Polsce. Ćwiczenia będą się odbywać w drodze na Litwę, gdzie z Gdyni popłynie amerykańska jednostka. Ile dokładnie potrwa szkolenie z polskimi lotnikami? – Wszystko zależy od pogody – podkreśla komandor Kierstead. Dodaje, że przed wizytą w Gdyni okręt USS „Oscar Austin” miał zaplanowane ćwiczenia z amerykańskimi spadochroniarzami stacjonującymi obecnie w Polsce. Niestety z powodu złych warunków pogodowych odwołano je.

Po zakończeniu manewrów z polskimi lotnikami USS Oscar Austin uda się w rejs do Stanów Zjednoczonych, gdzie czeka go modernizacja. Jako pierwszy okręt klasy Arleig Burke USS „Oscar Austin” otrzyma nowe radary AN/SPQ-9B (do wykrywania małych celów, w tym głównie rakiet przeciwskrętowych).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~s
1404559080
~dick digller - zresztą to nie muszą być okręty. Jeżeli system będzie kontenerowy - wraz z RAM to mogą być to dowolne kontenerowce . Byle byli na nich przeszkoleni Żołnierze.
39-FF-C3-6D
~scooby
1404521460
~dick digller - w 2011 bagnety Mu nie przeszkadzały. Jest to broń , która w 2014 roku raczej ośmiesza armie niż dodaje jej prestiżu. Traci takim taktycznym XVIII -sto wiecznym zaściankiem. Nowoczesne armie porzucają bagnety :" https://www.youtube.com/watch?v=pzK6-VezHYE " p.s. Przydałby się kawałek naszej tarczy na Gawronie chociaż z 3/4 baterii. Mógłby szybko wzmocnić wypływając nasza lewą flankę , bo podejście Bałtykiem jest dla nas bardzo wrażliwe. Wystarczy by wypłyną na środek ale to bardziej OPL niż antyrakieta.
39-FF-C3-6D
~dick digller
1404418800
Ciekawe czy obstawili się kontenerami w porcie, żeby ich nie zaatakowali w najbardziej sojuszniczym kraju w tej części świata. Wcale bym się nie zdziwił, skoro nawet Batalionowi Reprezentacyjnemu kazali ściągać bagnety podczas wizyty ciemnoskórego prezydenta USA. Nie ma to jak zaufanie do sojuszników.
8B-A5-AD-4E
~scooby
1404399900
~mikojan29 od 15 August 1971 : TCG Muavenet (DM 357)
39-FF-C3-6D
~mikojan29
1404394980
Panowie, od kiedy pocisk RIM-162 Evolved Sea Sparrow jest pociskiem przeciwokrętowym?
F3-38-23-93
~scooby
1404371880
Dlatego nie było sensu umieszczania stacjonarnej tarczy.
39-FF-C3-6D

WAT-owskie eksperymenty na ISS
 
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Dodatkowe siły do ochrony granicy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ratownicy na medal
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Przysięga w Limanowej
Po śladach polskich bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Pokazali bojowego ducha
Polki pobiegły po srebro!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Podróż po AWACS-ie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Honor weteranom misji!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
WAM wraca po latach
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nie szpital, a instytut
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO