moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydencka ustawa o dowodzeniu armią w czasie wojny

Jasne określenie kompetencji Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zadań kandydata na to stanowisko – to najważniejsze zmiany, jakie znajdą się w projekcie ustawy o kierowaniu armią w czasie wojny. Inicjatywę legislacyjną w tej sprawie zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.


Zmiany opracowane przez prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego są związane z reformą systemu dowodzenia, która weszła w życie 1 stycznia 2014 roku. W ustawie wprowadzającej reformę zapisano, że w czasie pokoju armią dowodzi dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, a za misje i działania w czasie kryzysu jest odpowiedzialny dowódca operacyjny. Ustawa określiła rolę i zadania obu tych stanowisk, natomiast obecna inicjatywa prezydencka dotyczy kompetencji NDSZ oraz kandydata wyznaczanego na to stanowisko. – Obecnie prowadzone prace mają na celu doprecyzowanie przepisów kompetencyjnych i zadaniowych, których przyjęcie zwiększyłoby skuteczność przygotowywania określonych organów do kierowania obroną państwa oraz usprawniałoby sam proces kierowania obroną – tłumaczy gen. Stanisław Koziej, szef BBN.

Prezydent proponuje, by kandydat na naczelnego dowódcę w ramach przygotowań do pełnienia swojej funkcji uczestniczył w ćwiczeniach i grach strategicznych, planowaniu operacyjnego użycia sił zbrojnych w czasie wojny oraz w przygotowaniu wojennego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi.

W nowelizacji znajdzie się też przepis, zgodnie z którym NDSZ będzie dowodził tylko tą częścią sił zbrojnych, które będą bronić państwa. – Oczywiście w skrajnej sytuacji wojny totalnej mogą to być nawet całe siły zbrojne, ale nie zawsze i regulacja prawna musi to uwzględniać – podkreśla gen. Koziej.

Zmianie ulegnie też przepis, który mówi, że minister obrony narodowej pełni wobec naczelnego dowódcy jedynie funkcję doradczą. To – jak przypomina prezydent – jest sprzeczne z ideą cywilnej kontroli nad wojskiem. Dlatego w nowelizacji ma się znaleźć zapis mówiący o tym, że „Naczelny Dowódca SZ ma podlegać bezpośrednio Prezydentowi RP, który w czasie wojny kieruje obroną państwa (we współdziałaniu z Radą Ministrów)”.

Wprawdzie reforma kierowania i dowodzenia armią wskazała na Sztab Generalny WP jako podstawowy organ pomocniczy dla władz państwa zarówno w czasie pokoju, jak i wojny, jednak niektóre przepisy określające zasady funkcjonowania SGWP pozostały niesprecyzowane. Prezydent chce więc, by w ustawie zapisać, że szef Sztabu powinien wykonywać zadania dotyczące dowodzenia operacyjnego w obronie państwa bezpośrednio na rzecz prezydenta, który kieruje obroną. Natomiast w czasie pokoju będzie podlegał bezpośrednio ministrowi obrony.

Propozycje prezydenta wiążą się z koniecznością wprowadzenia zmian w kilku ustawach: o stanie wojennym, o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych oraz w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm i Senat zajmą się dokumentem najprawdopodobniej dopiero po wakacjach parlamentarnych.

JT

autor zdjęć: Dariusz Kudlewski

dodaj komentarz

komentarze

~Trock
1404422940
Już bardziej tego skomplikować nie było można. Chyba tylko po to, aby przeciwnik się nie połapał. Gorzej, bo i wojskowi już tego nie pojmują !!! "Państwo istniejące w teorii"-jak mawiał Panicz Sienkiewicz, to i schizofreniczna struktura SZ RP.
7A-70-FF-91
~scooby
1404396540
~trebor19 - nie w NATO. ~Dario - generalny
39-FF-C3-6D
~Dario
1404382740
Czy jak wpadają do nas z wizytą "zielone ludziki" to decyzje podejmuje dowódca generalny czy operacyjny ? Jak wiemy w Krymie stan wojenny nigdy nie został ogłoszony, dlatego czasem trudno jednoznacznie stwierdzić czy walczymy czy politykujemy
F6-73-DD-8D
~trebor19
1404342840
Myślę że jednak pełna władza nad całością sił zbrojnych to jedyne sensowne rozwiązanie. Nie może być tak że NDSZ musi konsultować swoje decyzje z kimkolwiek.Jeśli w grę wchodzi obrona ojczyzny to jakiekolwiek zasady pragmatyzmu wojskowego powinny iść na bok. Jeden Wódz Naczelny (kontrolowany przez władzę cywilną) ,to najlepszy wybór.
0D-31-54-7F

WAT-owskie eksperymenty na ISS
 
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pokazali bojowego ducha
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Przysięga w Limanowej
Nowe zadania szefa SKW
Piedimonte – samobójcza misja
Podróż po AWACS-ie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
WAM wraca po latach
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO