moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent Komorowski na święcie Dowództwa

Zadania Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych wpisują się w nową koncepcję doktryny bezpieczeństwa państwa – mówił Bronisław Komorowski podczas apelu z okazji 10-lecia powstania dowództwa. Prezydent wziął też udział w wideokonferencji z polskimi dowódcami m.in. w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie.


Zwierzchnik Sił Zbrojnych uczestniczył w apelu podczas drugiego dnia obchodów jubileuszu Dowództwa Operacyjnego. – Przez 10 lat istnienia Dowództwa jego żołnierze zdobywali umiejętności i testowali mechanizmy niezbędne zarówno do kierowania misjami, jak i skutecznej obrony własnego terytorium – mówił Bronisław Komorowski do żołnierzy i gości zgromadzonych w siedzibie dowództwa w Warszawie.

Prezydent podkreślał, że teraz główny akcent doktryny bezpieczeństwa państwa musi zostać przesunięty z uczestnictwa w misjach ekspedycyjnych na budowanie nowoczesnego systemu dowodzenia armią oraz obronę granic. – Taką konieczność potwierdzają między innymi wydarzenia na Ukrainie – podkreślał prezydent.

Nowa ustawa prezydenta

Bronisław Komorowski potwierdził też, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prześle do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Zmiany mają dotyczyć systemu kierowania obroną państwa na wypadek wojny. Chodzi m.in. o funkcję naczelnego dowódcy, ministra obrony i Sztabu Generalnego WP. – Nowelizacja przyczyni się do powstania bardziej logicznego i skuteczniejszego systemu kierowania państwem w razie zagrożenia – wyjaśniał prezydent.

Dodał też, że zmiany odnoszą się także do Dowództwa Operacyjnego, które w sytuacji zagrożenia odpowiada m.in. za przygotowanie stanowiska dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i ma pełnić rolę jego sztabu.


Czas na Anakondę

Podczas uroczystości dowódca operacyjny gen. broni Marek Tomaszycki przypomniał historię Dowództwa i mówił o wyzwaniach, które stoją przed nim w tym roku. – Czeka nas zakończenie operacji w Afganistanie i przygotowanie warunków do uczestniczenia w doradczej misji Resolute Support w tym kraju. Poza tym dokończenie reformy systemu kierowania i dowodzenia armią oraz organizacja ćwiczeń „Anakonda-14”, w których weźmie udział ponad 12 tys. żołnierzy – wyliczał generał.

Podczas apelu prezydent uhonorował medalami wyróżniających się żołnierzy i pracowników dowództwa. Wziął też udział w zamkniętej dla prasy wideokonferencji z dowódcami polskich kontyngentów w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz misji Air Policing nad krajami bałtyckimi.

Pokaz sprzętu i medale

Apel, w którym uczestniczył m.in. wiceminister obrony Czesław Mroczek, zakończyły: pokaz wyszkolenia żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, defilada wojskowa i festyn połączony z prezentacją sprzętu. Widzowie mogli podziwiać m.in. czołg PT 91-Twardy, wóz Hummvee, sprzęt łączności oraz sprowadzony z Afganistanu i odnowiony przedwojenny czołg Renault FT.


Uroczyste obchody 10-lecia dowództwa trwają od poniedziałku. Wczoraj ponad 450 żołnierzy i pracowników otrzymało nagrody i wyróżnienia przyznane przez ministra obrony oraz dowódcę operacyjnego. Odbyła się też uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył:
Srebrnym Krzyżem Zasługi – płk. Andrzeja Steca;
Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę – płk. Zbigniewa Lenarczyka, płk. Dariusza Zawilińskiego, ppłk. Remigiusza Borowskiego, mjr. Andrzeja Chojnowskiego i mjr. Wojciecha Karkuta;
Brązowy Medal Za Długoletnią Służbę otrzymali: ppłk Mirosław Nawrocki, mjr Damian Byczek, mjr Edyta Partum, mjr Cezary Spychała, mjr Wojciech Jakubczyk, st. chor. Waldemar Młynarczyk oraz Renata Matynia (pracownik wojska).
Gwiazdę Afganistanu otrzymali: ppłk Cezary Konwa, st. chor. sztab. Adam Roik i Sylwia Mroszczak (pracownik wojska).

Odpowiedzialni za misje

Dowództwo Operacyjne zostało powołane 22 października 2003 roku. Działalność rozpoczęło rok później 1 lipca i tego dnia obchodzi swoje święto. W 2007 roku DO zostało przemianowane na Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. 1 stycznia 2014 roku, zgodnie z reformą systemu dowodzenia, utworzono Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które odpowiedzialne jest m.in. za planowanie i dowodzenie podczas zagranicznych misji. Obecnie kieruje polskimi kontyngentami w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz misją Air Policing w państwach bałtyckich. Dowodzi też, poprzez Centrum Operacji Powietrznych i Centrum Operacji Morskich, lotniczymi dyżurami bojowych nad Polską oraz wspiera Morski Oddział Straży Granicznej. W lutym DO RSZ przejęło od Centrum Zarządzania Kryzysowego MON zadania wspierania administracji rządowej i samorządowej w przypadku sytuacji kryzysowej. Odpowiada również za analizę zagrożeń i weryfikację planów obronnych. W czasie wojny DO RSZ zamienia się w Stanowisko Dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych.

AD

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Sejmowa debata o bezpieczeństwie
 
Zawsze gotowi do pomocy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAM wraca po latach
Pływacy i maratończycy na medal
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ratownicy na medal
NATO on Northern Track
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Przysięga w Limanowej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Podróż po AWACS-ie
Pokazali bojowego ducha
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO