moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany w Sztabie Generalnym WP

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego ma od dziś nowego zastępcę. Został nim generał brygady Jan Dziedzic. Zastąpił wiceadmirała Waldemara Głuszko, który od jesieni będzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej.


– Wybór gen. Jana Dziedzica jest trafny i adekwatny do potrzeb sił zbrojnych, a jego umiejętności rozwiązywania problemów i szukania kompromisów będą niezbędne na nowym stanowisku – podkreślał gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP podczas uroczystości przekazania obowiązków nowemu zastępcy.

Został nim obecny szef Zarządu Planowania Logistyki – P4 SGWP gen. bryg. Jan Dziedzic. Gen. Gocuł podkreślał dotychczasowe zasługi generała w reformowaniu wojskowej logistyki. Jak wyliczał, w ostatnich latach dzięki jego pracy powstał m.in. Inspektorat Wsparcia SZ, regionalne bazy logistyczne, wojskowe oddziały gospodarcze, wdrażany jest zintegrowany system informatyczny i utworzono Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu.

Obecna na uroczystości wiceminister Beata Oczkowicz życzyła nowemu zastępcy szefa SGWP sił w pokonywaniu przeszkód, świeżości pomysłów i umiejętności sprostania wyzwaniom.

– Kwestie, z jakimi będę musiał się zmierzyć na nowym stanowisku, to zmieniająca się międzynarodowa sytuacja bezpieczeństwa, kontynuacja programów modernizacji technicznej armii oraz doskonalenie systemu dowodzenia i kierowania – wyliczył gen. Dziedzic. Oficer będzie też odpowiadał w SGWP za system mobilizacji i uzupełnień, logistykę i służbę zdrowia oraz dowodzenie i łączność.

Gen. Dziedzic na stanowisku zastępcy szefa SGWP zastąpił wiceadmirała Waldemara Głuszko, który od września obejmie funkcję zastępcy dyrektora generalnego Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej.

Na to stanowisko wybrał go we wrześniu zeszłego roku Komitet Wojskowy UE. Admirał Głuszko będzie pierwszym oficerem polskim pełniącym służbę na stanowisku służbowym w strukturach międzynarodowych Unii. Do jego zadań należy zapewnienie wewnętrznej koordynacji pracy Sztabu Wojskowego Unii i współpracy między NATO, ONZ i Unią Afrykańską w zakresie operacji wojskowych prowadzonych w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.

– Osobowość i doświadczenie admirała Głuszko dobrze służyły obronności państwa, a teraz będzie on godnie reprezentował w UE polskie siły zbrojne – podkreślił gen. Gocuł.

W SGWP stanowisko szefa Zarząd Planowania Logistyki obejmie na razie dotychczasowy zastępca gen. Dziedzica płk Karol Andrzejewski.


Gen. Jan Dziedzic jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej. Ukończył także w Wojskowej Akademii Technicznej studia podyplomowe z zakresu logistyki, a na Politechnice Koszalińskiej – z dziedziny zarządzania. Jest też absolwentem Studium Polityki Obronnej Akademii Wojennej Marynarki w Newport w USA. Służbę wojskową rozpoczął w 1983 r. na stanowisku dowódcy kompanii remontowej w 16 Pułku Czołgów. Służył także m.in. w 8 Brygadzie Zmechanizowanej jako szef logistyki i w Dowództwie 8 Dywizji Obrony Wybrzeża jako szef Wydziału Technicznego. Był też szefem logistyki 12 Dywizji Zmechanizowanej.

W Sztabie Generalnym WP przez dwa lata pełnił funkcje szefa Zarządu Planowania Logistyki, a po reorganizacji sztabu od 2007 r. był zastępcą szefa Zarządu Planowania Logistyki – P4. 11 listopada 2007 r. prezydent mianował płk. Dziedzica na stopień generała brygady. Od 2009 do 2010 r. generał był zastępcą dowódcy Regionu Wschód ds. Koalicyjnych w operacji ISAF w Afganistanie. Przez trzy ostatnie lata stał na czele Zarządu Planowania Logistyki SGWP. W tym czasie reprezentował armię polską w pracach Komitetu Logistyki NATO oraz Komitetu Narodowych Dowódców Terytorialnych. Za wzorową służbę został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, a za służbę w Afganistanie otrzymał amerykański medal Meritorious Service Medal i medal NATO.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński / SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barwy walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
V Korpus z nowym dowódcą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Ocalały z transportu do Katynia
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto wojskowego sportu
Optyka dla żołnierzy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO