moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsi specjalsi w Polsce świętują

Jest rok 1990. Pułkownik Sławomir Petelicki przedstawia ówczesnemu rządowi plan stworzenia jednostki antyterrorystycznej. Zapewnia, że potrzebuje kilku miesięcy, poligonu, trochę broni i prawa do werbowania ludzi. Takie były początki Jednostki Wojskowej GROM, która obchodzi 24. rocznicę powstania.


– Dla mnie GROM to jeden z symboli wolnej Polski – mówi polsce-zbrojnej.pl Paweł Graś, były rzecznik rządu, przyjaciel jednostki, który kilka lat temu został uhonorowany Odznaką GROM-u. – Cieszę się, że jest w Polsce taka siła, która daje Polakom poczucie bezpieczeństwa.

13 czerwca 24 lata temu rząd Tadeusza Mazowieckiego zdecydował o stworzeniu jednostki specjalnej. Pomysłodawcą GROM-u był Sławomir Petelicki, wówczas jeszcze pułkownik. Pierwszy nabór do jednostki zorganizował sam. Służbę w GROM-ie proponował najlepszym żołnierzom, policjantom, pracownikom wywiadu. Jeździł po całej Polsce, aby samemu przekonać się, kto nadaje się na specjalsa. Dziś GROM to najbardziej rozpoznawalna jednostka wojskowa w Polsce. Jej żołnierze mają za sobą wiele misji, operacji bojowych i antyterrorystycznych. Od początku istnienia współpracują z najlepszymi jednostkami specjalnymi na świecie: NAVY SEALS, SAS, Delta Force. O swoich sukcesach i działaniach nie mówią, a jeśli już – to bardzo oszczędnie.

Dowódca GROM-u jest płk Piotr Gąstał, który służy w jednostce niemal od początku jej powstania. – Wiosną tego roku zakończyliśmy naszą obecność bojową w Afganistanie. Od 2007 roku wzięło w niej udział około ośmiuset żołnierzy – płk Piotr Gąstał krótko podsumowywał ostatnie lata jednostki.

– Wykonaliśmy setki operacji, podczas których udało się zneutralizować lub pochwycić kilkudziesięciu bojowników, zniszczyć dziesiątki ton materiałów wybuchowych. Uwolniliśmy także ponad 20 przetrzymywanych przez Talibów obywateli Afganistanu – dodawał dowódca.

W uroczystości uczestniczyli także jedni z ostatnich żyjących legendarnych spadochroniarzy – mjr Alojzy Józekowski i por. Aleksander Tarkawski „Upłaz”. Cichociemnych żołnierze GROM-u przyjęli za swoich patronów. Komandosi i kombatanci spotykają się nie tylko przy okazji świąt. Wczoraj por. „Upłaz” wziął udział w strzelaniu z operatorami GROM-u. – Chcieliśmy, żeby mógł zobaczyć, jak strzela się z naszej nowoczesnej broni – mówią żołnierze. Obaj cichociemni wręczyli dziś Złote Odznaki GROM-u wyróżniającym się żołnierzom jednostki.

Komandosi podczas swojego jubileuszu wspominali przyjaciela jednostki gen. Stefana „Starbę” Bałuka, który zmarł w styczniu tuż po swoich 100. urodzinach. Natomiast przed świętem jednostki, motocykliści – byli i obecni żołnierze GROM-u – odwiedzili groby wszystkich zmarłych kolegów z jednostki. – Pokonujemy trasę około dwóch tysięcy kilometrów – mówi „Zdzichu”, jeden z motocyklistów. Żołnierze odwiedzili m.in. grób kpt. Krzysztofa Woźniaka, który zginął 23 stycznia 2013 w Afganistanie. Był dowódcą sekcji bojowej GROM, poległ podczas prowadzenia operacji zatrzymywania Abdula Rahmana, jednego z najgroźniejszych terrorystów poszukiwanych na terenie Afganistanu.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Bogusław Politowski, arch. JW GROM

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1402740000
SKoro GROM to jeden z symboli wolnej Polski panie Graś ,to dlaczego zniewolony przez PO i H.Groonkiewicz-Waltz "wozi ją" z całym sztabem po WIśle jak gondolierzy turystów po Wenecji?! To jest ta pana wolność?
1E-A8-B8-CF

Pytania o europejską tarczę
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W obronie wschodniej flanki NATO
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Orzeł dla bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO